Chybí Koudelka i zkušenosti, mrzí Jandu. Na MS v letech věří nebojácnému Sakalovi

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 12. 2020 17:26
Čeští skokani na lyžích zahájili letošní sezonu závody v Polsku a ve Finsku. Ve Wisle skončili všichni v kvalifikaci a v družstvech obsadilo kvarteto Sakala, Polášek, Štursa a Kožíšek poslední místo. V Ruce se tři představili v prvním kole a nejlepší byl Polášek na 36. místě. "Čekal jsem lepší výsledky," říká Jakub Janda, bývalý vynikající skokan a současný předseda tohoto lyžařského úseku.
Filip Sakala
Filip Sakala | Foto: ČTK

Proběhla příprava na sezonu bez větších komplikací?

V současné složité době v rámci možností, dokonce lze říci, že na vysoké úrovni. Vedení našeho úseku se maximálně snažilo poskytnout reprezentantům veškerý komfort. Finální část přípravy se uskutečnila v Zakopaném a žádná velká komplikace se řešit nemusela.

S jakými záměry jste do prvních závodů vstupovali?

Určitě s nadějí na bodové zisky za umístění do třicátého místa. Oporou měl být zase Roman Koudelka, ale ten si při tréninku trochu poranil koleno a po jeho vyléčení se chystá na první start až 18. prosince v Engelbergu. Byla to pro nás citelná ztráta, která se projevila hlavně při prvních závodech v Polsku.

Čekali jste lepší výsledky?

Určitě! A navíc ve Finsku po pozitivním testu Sakaly na koronavirus jsme museli vynechat nedělní závod a všichni museli do karantény. Zůstali v hotelu, každý ve svém pokoji, ale naštěstí po původní hrozbě, že tam budou muset zůstat skoro týden, se situace změnila a včera se vrátili do Prahy. Nezúčastní se ani dalšího závodu Světového poháru v Rusku, přednost dostane příprava na mistrovství světa v letech.

Co všechno se na výkonech českého kvarteta podepsalo?

Všichni mají za sebou málo závodů s mezinárodní účastí, což vždy přináší částečnou nedůvěru ve vlastní síly. Moc chyběl Koudelka, se svými bohatými zkušenostmi lídr našeho týmu. A v neposlední řadě i to, že se skákalo na můstku K 120 a v přípravě trénovali na můstku K 90, takže přicházely chyby.

Vidíte nějakou cestu ke zlepšení současné situace?

Chce to svědomitě trénovat a dostat se z určitého tlaku do potřebné pohody, kterou lze získat nějakým pěkným výsledkem. A především věřím, že zlepšení nastane s návratem Koudelky.

S jakým vysvědčením z blížícího se mistrovství světa v letech ve slovinské Planici byste byl spokojen?

S medailí (úsměv). Ale teď vážně: s každým postupem do druhého kola, tedy do elitní třicítky. Největší šanci má Sakala, který je výborný letec a po slavném tátovi převzal nebojácnost. Prosadit by se měl i Kožíšek. Jinak jsme rádi, že šampionát se o jeden týden posunul, uskuteční se od 10. do 13. prosince. Budeme proto mít víc času na přípravu, zřejmě v Polsku.

A v jakém světle vidíte celou letošní sezonu?

V této chvíli si vůbec neumím představit, jak asi bude vypadat. Všechno je zatím ve velkých otaznících a zůstává jen přání, aby probíhala ve zdraví sportovců a v takových podmínkách, na které jsme z minulých let zvyklí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 52 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy