Končí jedna éra. Světový pohár skokanů po 31 letech začne bez veterána Kasaie

ČTK ČTK
13. 11. 2020 12:23
Světový pohár skokanů na lyžích začne za týden v polské Wisle bez japonského rekordmana Noriakiho Kasaie. Osmačtyřicetiletý veterán se po nejhorší z 31 sezon nevešel do šestičlenné nominace a bude čekat na svou šanci. Snu o startu na devátých olympijských hrách se nevzdává.
Noraki Kasai
Noraki Kasai | Foto: Reuters

Kasai překonal mezi skokany na lyžích prakticky všechny věkové rekordy. Trojnásobný olympijský medailista má ve Světovém poháru na kontě 569 individuálních závodů a po minulé sezoně se nechal slyšet, že cílí na šest stovek startů.

V minulém ročníku se přitom nedostal ani jednou do bodované třicítky a na prahu nové zimy ani do japonské reprezentace. Již v prosinci vypadl z A-týmu a skákal s průměrnými výsledky v nižším Kontinentálním poháru.

"Myslím, že jsem se přiblížil úrovni srovnatelné s úrovní ve Světovém poháru. Pokusím se získat příležitost znovu skočit do mezinárodních soutěží. To zůstává mým plánem," ujistil Kasai v rozhovoru pro japonskou televizi NHK.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Invaze na Ukrajinu by byla pro Rusko katastrofou, prohlásil Biden

 Invaze na Ukrajinu by byla pro Rusko katastrofou, prohlásil dnes americký prezident Biden na tiskové konferenci u příležitosti roku od svého nástupu do úřadu. Šéf Bílého domu předpověděl, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin podle něj podnikne nějaké kroky vůči svému sousedovi, nicméně totální invaze by prý vyvolala masivní reakci a byla by pro Moskvu a ruskou ekonomiku nákladná.

"Něco musí udělat," řekl americký prezident na adresu šéfa Kremlu s ohledem na možné další kroky Moskvy vůči Ukrajině. Biden zároveň prohlásil, že Putin podle něj nestojí o plnohodnotnou válku. V případě, že Rusko Ukrajinu napadne, bude se podle něj zodpovídat.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ovšem popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Moskva zároveň po Západu požaduje závazné záruky, mezi něž patří mimo jiné požadavek, aby se NATO zavázalo nerozšiřovat směrem na východ. Washington a jeho spojenci to odmítli.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Nejvyšší soud zamítl Trumpovu žádost o nevydání dokumentů, které se týkají útoku na Kapitol

Nejvyšší soud Spojených států ve středu zamítl žádost bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který se na něj obrátil ve snaze zabránit vydání záznamů Bílého domu zvláštnímu výboru Sněmovny reprezentantů. Výbor vyšetřuje pozadí útoku na Kapitol z 6. ledna loňského roku.

Rozhodnutí nejvyššího soudu znamená, že dokumenty mohou být vydány, přestože soudní spory o této záležitosti pokračují u nižších instancí, píše agentura Reuters. Zmíněné záznamy uchovává Národní archiv USA.

V Trumpův neprospěch 9.prosince rozhodl federální odvolací soud. Dokumenty však zakázal vydat do doby, než se k věci vyjádří nejvyšší soud. Trump jmenoval tři soudce nejvyššího soudu, konzervativní soudci tam nyní mají převahu šesti ku třem. Bývalý šéf Bílého domu argumentuje výsadním právem prezidenta zatajovat některé materiály s tím, že by zveřejnění dokumentů v budoucnu poškodilo prezidentský úřad.

Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí uvedl, že k jeho rozhodnutí nebylo nutné zodpovědět závažnou otázku, zda může bývalý prezident uplatnit výsadní právo. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy