Závodili s jeptiškami, přihlíželi pouliční bitce. Teď čeští šikulové sahají po Tokiu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 3. 2021 9:36
Jejich příhody z cestování po světě jsou někdy jak vystřižené z večerníčků Pata a Mata. Na písku jim ale neřekne nikdo jinak než Perun a Dave. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner se triumfem na čtyřhvězdičkovém turnaji v Dauhá postarali o historický úspěch a výrazně se jim přiblížila účast na olympijských hrách v Tokiu.
Foto: fivb.org

V posledních letech poutal u českých fanoušků větší pozornost ženský plážový volejbal. Ať už to bylo duo Maki a Kiki, tedy Markéta Sluková s parťačkou Kristýnou Kolocovou, nebo následně skvělé výsledky první jmenované po boku Barbory Hermannové, české hráčky hrály na mediální scéně prim a jejich mužští kolegové byli tak trochu v pozadí.

Teď s tím ale český pár Perušič, Schweiner výrazně zacvičil. Během čtyřhvězdičkového turnaje ztratili jediný set a připsali si několik cenných skalpů. Jsou první českou mužskou dvojicí, které se povedlo vyhrát takhle velký turnaj, a výrazně se přiblížili účasti na podniku pod pěti kruhy.

V olympijském žebříčku jsou aktuálně dvanáctí a do Tokia se z tohoto pořadí dostane osmnáct párů. "Od té doby, co jsme se před pěti lety dali dohromady, tak jsme na olympiádu chtěli, i když to tehdy nevypadalo reálně. Teď jsme hodně blízko," řekl Perušič.

Jejich pětiletka společného hraní přitom místy připomíná epizody komediálního seriálu, nebo hůř večerníček s Patem a Matem. Vtipné historky a zážitky z cest jsou hitem sociálních sítí. 

Tak kupříkladu jejich cesta na turnaj v Dauhá před třemi lety. Přesouvali se z Floridy, kde odehráli major, a měli jen pár dnů na to, aby vstoupili do akce v Kataru. 

V rámci úsporného režimu si tehdy pořídili jen stand-by letenky, které je měly dostat na palubu v případě, že zbydou volná sedadla. Souhrou náhod ale svedli boj o místa v letadle s jeptiškami a prohráli. 

"Možná v tom měl prsty i Svatý otec, protože předposlední dvě místa nám vyfoukly dvě postarší služebnice Boží…," napsali tehdy na své facebookové stránce.

Včas se do dějiště turnaje dostal jen Schweiner, Perušič zkoušel štěstí po trase Miami-Atlanta-Istanbul-Dauhá, ale vybitý telefon, zapomenutý pas a prázdná nádrž v půjčeném autě způsobily, že dvojice mezi ropnými šejky nakonec nestartovala. 

Předloni na turnaji v Moskvě je zase přivítala teplota minus 13 stupňů, a tak se maximum času raději připravovali v posilovně. To je ale nenapadlo, čeho budou svědky.

"Z okna jsme zahlédli dva opilé Rusy, toho času pravděpodobně bez domova, jak surově mlátí svého kolegu na ulici před ministerstvem zahraničí. Když jsme se naivně dotázali, jestli někdo bude volat policii či záchranku, byli jsme napomenuti, ať zavřeme okno, které jsme neotevřeli, protože to je zakázané."

A ani minulý týden v Dauhá se česká dvojice nenudila. Tentokrát se Perušič s příletem opozdil kvůli starému číslu pasu na letence. Na místě konání je zase překvapily podmínky, za kterých byli hráči testováni na covid-19.

"Českým čtenářům by se podmínky, nasazení a rychlost práce místních zřízenců daly přiblížit jako poměrně umně poskládaná směsice organizace očkování, stavby libovolné z našich dálnic a interakce se stavebním úřadem. Celé panoptikum spojené s odběrem navíc proběhlo při hygienickým standardu, jaký asi zažívají Indové při každoročním koupání v Ganze," vtipkovali.

Problémy měli i při odletu z Dauhá, kdy málem nestihli letadlo kvůli dopingové kontrole. "Za pět minut dvanáct Perun, již od finále plně synchronizován s vlastním tělem, neomylně a v osobním rekordu trefil na tisícinu minimální povolenou hustotu odevzdávaného vzorku a za radostného výkřiku dokonce i dozírající komisařky mohl závod na letiště začít," napsali na Facebooku.

Na pondělní tiskové konferenci v Praze Perušič přiznal, že o přepisy historek na Facebooku se stará sám. "David má na starosti zase Instagram. Všechno se nám to opravdu děje, ani to nemusíme moc přikrášlovat," usmál se. 

Nyní mají oba pár dní na oslavu úspěchu s rodinou a blízkými, za týden se společně začnou na Tenerife připravovat na tři dubnové turnaje Světového okruhu v mexickém Cancúnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína přiznala, že balón nad Latinskou Amerikou je rovněž její

Čína přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Kolumbie uvedla, že objekt nepovažuje za hrozbu pro národní bezpečnost a že jej sledovala do doby, než opustil její vzdušný prostor. Balón, který se vznášel nad Latinskou Amerikou, se podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning odchýlil od své původní trasy. Důvodem podle ní byla jeho "omezená řiditelnost" a povětrnostní podmínky.

"Čína je zodpovědná země a vždy přísně dodržovala mezinárodní právo a informovala všechny zúčastněné strany a řádně s nimi jednala, aniž by představovala hrozbu pro jakoukoli zemi," dodala mluvčí.

Podle Washingtonu byl balón, který se vznášel minulý týden nad USA, vybavený špionážní technikou. USA v sobotu přistoupily k jeho sestřelení nad Atlantským oceánem.

Čína obvinění ze špionáže popírá a o obou balónech tvrdí, že se jednalo o civilní objekty používané k účelům meteorologického výzkumu. Incident vedl k diplomatické roztržce mezi Spojenými státy a Čínou a americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli němu odložil plánovanou návštěvu Pekingu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy