Záhrobská: Sice nemám medaili, ale tohle je pro mě vítězství

ČTK Sport ČTK, Sport
16. 2. 2013 16:45
Na MS ve Schladmingu se Šárka Záhrobská, zdá se, definitivně vrátila. Osmé místo ve slalomu pro ni bylo malé osobní vítězství bez medaile na krku.
Šárka Záhrobská byla s osmým místem velmi spokojená.
Šárka Záhrobská byla s osmým místem velmi spokojená. | Foto: Reuters

Schladming - Dnes je to na den přesně šest let, co Šárka Záhrobská vyhrála ve švédském Aare slalom na mistrovství světa. Za tu dobu se ale mnoho věcí změnilo.

Rozešla se ve zlém s trenérem a otcem Petrem Záhrobským, dvakrát zčásti vyměnila tým, zažila výkonnostní pád i dramatický zdravotní problém loni v létě.

Na MS ve Schladmingu se ale, zdá se, definitivně vrátila. Osmé místo ve slalomu bylo pro Záhrobskou malé osobní vítězství bez medaile na krku.

"Aare je už dost daleko, od té doby se toho hodně událo, včetně změny techniky a parametrů lyží. Tehdy jsem byla mladší, šla jsem do toho a mám na to krásné vzpomínky," řekla osmadvacetiletá Záhrobská.

"Povedlo se mi dostat se zpátky"

Od té doby dospěla, utřídila si myšlenky, názory a životní postoj. I proto si šampionát v Rakousku, kde žije její nový kouč Klaus Mayrhofer, dokázala užít.

"Dost. Nejen díky tomu, co se dělo za poslední rok, ale i díky tomu, jak skvělá je atmosféra v týmu," prohlásila.

Trojnásobná medailistka z mistrovství světa předvedla ve slalomu dvě kvalitní jízdy, z nichž ta druhá byla dokonce šestá nejlepší. A objevily se v ní i prvky agresivního pojetí, což se Záhrobská snaží naučit.

"V tréninku to je ještě lepší, ale snažím se, zlepšuji se. Pořád ještě nemám takovou sebedůvěru, abych si troufla tak riskovat i v závodu, ale jsem se sebou spokojená. Trochu se mi podařilo změnit nasazení do závodu, jdu do toho víc," pochválila se.

"Jsem přesvědčená, že jdeme správně"

Konečný odstup 1,37 sekundy na vítězku v součtu obou kol není velká propast. "Jdeme dobrým směrem, o tom jsem přesvědčená," řekla Záhrobská.

Nerozhodily ji ani výkyvy výkonů v sezoně, třeba 28. místo v Mariboru. "Prostě se to někdy nepovede, dneska se to povedlo, já se raduji a jedeme dál," poznamenala.

Když bronzová slalomářka z olympiády ve Vancouveru porovnávala obě dnešní jízdy, našla několik chyb.

"První jízdu jsem výborně zvládla horní pasáž, přijela jsem dolů rychle, ale věděla jsem, že to bude těžké v druhém kole zopakovat. Ale povedlo se mi to a cítila jsem, že by to do desítky mohlo být," vyprávěla.

"Že jsem porazila Marlies? Hlavně že jela"

V konečném pořadí dokonce byla před posledními dvěma mistryněmi světa.

Těsně porazila Marlies Schildovou, která se však teprve před dvěma měsíci podrobila operaci kolena, vítězka z roku 2009 Maria Höflová-Rieschová vypadla krátce před cílem druhého kola.

"Je skvělé, že se tady Marlies vůbec ukázala, že měla tolik vůle se postavit se na start, to je skvělý výkon," komentovala účast Rakušanky.

"Škoda, že Maria vypadla na rovině, i když myslím, že na vítězství by to dneska nebylo," řekla o německé spolufavoritce.

"Na bednu není tak daleko"

Přestože loni v létě po operaci nezhoubného nádoru v mozku začínala s přípravou prakticky od nuly, dokázala se Záhrobská dostat do takové kondice, aby bez problémů vydržela dvě kola závodu.

"Když nemáš sílu a nemůžeš se spolehnout na nohy, nevěříš si. To je můj problém spíš v obřím slalomu. Se sílou a energií dneska problém nebyl," řekla.

Záhrobská cítí, že absolutní špička a stupně vítězů nejsou tak vzdálené. "Když všechno dobře sjedu, když mi to sedne, není to na tu bednu tak daleko," uznala.

"Jsem na tom i silově dobře, ale možná bych potřebovala získat trochu tu sebedůvěru. Ale do dalších závodů máme zase čas na trénink a musím říct, že už teď jsem s tou sezonou hodně, ale hodně spokojená," prohlásila.

"Na malý glóbus si pořád věřím"

Slalomový výsledek ji evidentně psychicky velmi povzbudil. Sezona ještě neskončila a Záhrobská už s entusiasmem vypráví, jak se těší na letní přípravu před olympijskou zimou. Nebo jak by se ráda do příští sezony vrátila mezi nejlepší patnáctku ve Světovém poháru.

Dokonce stále spřádá plány na zisk malého Křišťálového glóbu za vítězství v SP ve slalomu, byť o tom hovořila už před několika lety, kdy byla na vrcholu.

"Pořád to platí. Samozřejmě, že tuhle sezonu jsme se nemohla upínat na malý glób, ale věřím, že když budu zdravá a budu moct trénovat na sto procent, ten malý glób tam pořád je v těch přáních a snech, to se nezměnilo, to platí. A obří slalom bych velmi ráda zlepšila a posunula se do Top 20 nebo Top 15, pokud to půjde," doplnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy