Britské impérium na chvíli ožívá, v Glasgowě poběží i Bolt

Radek Vičík Radek Vičík
23. 7. 2014 7:00
I když Skotové stále více touží po samostatnosti, ode dneška až do 3. srpna bude jejich největší město Glasgow centrem sportovního klání oslavujícího dnes už neexistující britskou koloniální říši.
O bezpečnost XX. Her Commonwealthu se postarají tisíce policistů i vojáků.
O bezpečnost XX. Her Commonwealthu se postarají tisíce policistů i vojáků. | Foto: Reuters

Glasgow - I když Skotové stále více touží po samostatnosti, ode dneška až do 3. srpna bude jejich největší město Glasgow centrem sportovního klání oslavujícího dnes už neexistující britskou koloniální říši - XX. Her Commonwealthu.

Nečekejte žádný čajový dýchánek, 6 500 sportovců se utká o 261 sad medailí v 17 sportech. Mezi účastníky najdeme takové hvězdy jako jsou nejrychlejší muž planety Usain Bolt, vytrvalecký fenomén Mo Farah, půlkař David Rudisha či předloňský vítěz Tour de France Bradley Wiggins.

Ve jménu Jejího Veličnstva

Starosvětský duch vane už ze samé organizace her. Nesdružuje totiž federace podle států, ale tradičních zemí koruny britské. Proto tedy v Glasgowě jen samotnou Velkou Británii reprezentuje asociací hned sedm: Anglie, Skotsko, Wales, Severní Irsko a ostrovy Man, Guernsey a Jersey.

Celkem se sejdou zástupci 71 zemí a teritorií. Nejvíce sportovců bude mít pochopitelně Anglie (416), naopak na druhé straně pomyslného seznamu najdeme Tuvalu (5), Montserrat (4) a Brunej (1).

Vůbec první ročník se konal jako Britské imperiální hry roku 1930 v kanadském Hamiltonu, ale první koncept "panbritského" měření sil pochází od reverenda Astelye Coopera z jeho článku v londýnských Timesech už v roce 1891.

Kriket má jiné priority

Stejně jako olympiáda se akce koná jednou za čtyři roky, vždy uprostřed cyklu letních olympijských her.

Program je ryze britský. Vedle očekávaných sportů, jako je atletika, plavání nebo cyklistika, jsou naplánovány i soutěže v sedmičkovém ragby, squashi, netballu nebo bowls.

Možná překvapivě ale na programu chybí další čistě imperiální sport, kriket. To proto, že právě probíhají "test mače", které jsou v Británii, Indii či Pákistánu sledované asi jako u nás finále hokejového MS s českou účastí.

Bezpečnost nade vše

Zatímco před dvěma lety uchvátila olympiáda v Londýně svojí monstrózností, Skotové vsadili spíš na pohodu a komornější prostředí.

Jako každá významná sportovní akce, také tyto hry provázejí silná bezpečnostní opatření. Podle tamního listu Daily Record se jedná o největší bezpečnostní operaci v historii Skotska.

"Máme opravdu velkou odpovědnost, abychom uchránili lidi od hrozby terorismu. Bezpečnostní operace jsme začali plánovat už před sedmi lety. Něco takového Skotsko ještě nevidělo," uvedl Steve Allen, zástupce šéfkonstábla glasgowské policie.

Ochrany sportovců a očekávaného milionů fanoušků mají na starosti  tisíce policistů, vojáků a členů speciálních jednotek. Po dobu celé akce mají osádky stíhaček Eurofighter čtyřiadvacetihodinovou pohotovost, nezahálí ani královské námořnictvo či dobrovolníci Červeného kříže.

Bolt jen ve štafetě, Wiggins chce zlomit smůlu

Šestinásobný olympijský vítěz Bolt chce na Hrách Commonwealthu bojovat o svojí první medaili ve štafetě na 4x100 metrů.

"Jsem připraven pomoci Jamajce ve štafetě. Dostal jsem už stovky zpráv od skotských fanoušků, kteří se na mě těší," nechal se slyšet Bolt.

To hrdina londýnské olympiády Farah poběží v obou svých královských disciplínách, tedy na 5 i 10 kilometrů.

"Hry Commonwealthu jsou něco jiného než olympiáda. Budou chybět někteří silní soupeři, ale na druhou stranu, jeto zase další titul k vyhrání," uvedl 31letý Farah.

Další populární Brit se objeví v cyklistické časovce. Wiggins se na trati v Glasgově a jeho okolí pokusí prolomit smůlu ze soutěžení na "britských" hrách, kde byl zatím třikrát druhý.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

Účastnické státy a teritoria na XX. Hrách Commonwealthu 2014

Afrika: Botswana, Ghana, Jižní Afrika, Kamerun, Keňa, Lesotho, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibie, Nigérie, Rwanda, Seychely, Sierra Leone, Svazijsko, Tanzanie, Uganda, Zambie

Amerika: Anguilla, Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Bermudy, Britské panenské ostrovy, Dominika, Falklandské ostrovy, Grenada, Guyana, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kanada, Montserrat, Svatá Lucie, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincent a Grenadiny, Trinidad a Tobago, ostrovy Turks a Caicos

Asie: Bangladéš, Brunej, Indie, Malajsie, Maledivy, Pákistán, Singapur, Srí Lanka

Evropa: Anglie, Gibraltar, Guernsey, Jersey, Kypr, Malta, ostrov Man, Severní Irsko, Skotsko, Wales

Oceánie: Austrálie, Cookovy ostrovy, Fidži, Kiribati, Nauru, Nový Zéland, Niue, ostrov Norfolk, Papua Nová Guinea, Samoa, Šalamounovy ostrovy, Tonga, Tuvalu, Vanuatu

 

Právě se děje

Další zprávy