V ohrožení je i Froome. Slavného cyklistu budou testovat na koronavirus

Sport Sport
Aktualizováno 28. 2. 2020 7:03
Podívejte se, jak obavy z koronaviru ovlivňují i svět sportu.
Nácvik běhu s olympijskou pochodní sledovali v Japonsku lidé s rouškami...
Nácvik běhu s olympijskou pochodní sledovali v Japonsku lidé s rouškami... | Foto: Reuters

Olympijskou štafetu s pochodní omezí, ale nezruší

Pořadatelé olympijských her v Tokiu zvažují kvůli epidemii koronaviru omezení tradiční štafety s olympijskou pochodní, která by měla před oficiálním zahájením her putovat Japonskem. Oheň bude v antické Olympii slavnostně zažehnut 12. března a po týdenní cestě po Řecku bude pochodeň předána organizátorům. Na japonské území štafeta vyběhne 26. března.

Konkrétní opatření, změny nebo zkrácení trasy zatím pořadatelé neuvedli. Stále počítají s tím, že se olympijské i paralympijské hry uskuteční podle plánu a zrušit nehodlají ani štafetu. "O tom vůbec neuvažujeme," prohlásil výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto. Více oznámí příští týden.

Mimořádná opatření slibují i zástupci Řeckého olympijského výboru. "Uděláme, co je v lidských silách, aby se během štafety nevyskytly žádné problémy," prohlásil v pondělí Sakis Vassiliadis, jenž řídí ceremoniál zažehnutí ohně.

Na řeckém území by se podle původních plánů mělo do štafety zapojit zhruba 600 běžců, v Japonsku pak dalších více než 10.000. Štafetu zahájí jako první žena v historii řecká olympijská vítězka ve sportovní střelbě Anna Korakakiová, pochodeň pak předá japonské vítězce maratonu z olympijských her 2004 v Aténách Mizuki Nogučiové.

Cestu Japonskem olympijský oheň zahájí ve Fukušimě v regionu Tohoku, který v roce 2011 silně zpustošilo zemětřesení a následné tsunami. O život tehdy přišlo více než 18.000 lidí. Před slavnostním zahájením her na stadionu v Tokiu by pochodeň měla zavítat do všech 47 japonských prefektur.

 

Právě se děje

Další zprávy