Ledecká v Itálii pojede. Strach z koronaviru ale omezí počet diváků

Sport ČTK Sport, ČTK
26. 2. 2020 13:12
Závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování se o víkendu v italském středisku La Thuile uskuteční podle plánu, kvůli rozšíření koronaviru na severu země ale bude omezen počet diváků.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

V superobřím slalomu a kombinaci plánuje start i Ester Ledecká, jež by ráda navázala na třetí místo v kombinačním závodu v Crans Montaně z minulého týdne.

Lyžařské středisko La Thuile leží u hranic s Francií a Švýcarskem v regionu Valle d'Aosta, kde se zatím žádný případ nákazy virem neobjevil. Netýká se ho proto vládní nařízení o zákazu sportovních a veřejných akcí, který platí v šesti regionech.

Konání závodů dnes potvrdili zástupci italského lyžařského svazu. S ohledem na ochranu veřejného zdraví počítají s preventivní lékařskou kontrolou italských závodníků a jejich týmů, plánují i snížení počtu diváků. Konkrétní opatření ale nezveřejnili.

Chybět v La Thuile stále bude Američanka Mikaela Shiffrinová, jež na začátku února po náhlém úmrtí otce přerušila na neurčito sezonu. Při její neúčasti se do čela průběžného pořadí SP dostala Italka Federica Brignoneová.

Davis Cup bez diváků

Zápas kvalifikace Davisova poháru mezi Japonskem a Ekvádorem se kvůli epidemii koronaviru uskuteční za zavřenými dveřmi. Mezinárodní tenisová federace ITF dnes rozhodla, že se utkání v japonském městě Miki odehraje podle plánu 6. a 7. března, diváci ale nebudou mít do haly přístup. Fanoušci, kteří už mají zakoupené vstupenky, dostanou peníze zpět.

Japonsko a Ekvádor usilují v kvalifikaci stejně jako čeští tenisté o postup na finálový turnaj, který bude v listopadu hostit Madrid. Za domácí tým by se měl poprvé od US Open na kurtech představit Kei Nišikori, spolu s ním jsou v nominaci Jošihito Nišioka, Jasutaka Učijama, Go Soeda a Ben McLachlan. Ekvádor budou reprezentovat Emilio Gómez, Roberto Quiroz, Gonzalo Escobar, Diego Hidalgo a Antonio Cayetano March.

Virus možná omezí i štafetu s pochodní

Pořadatelé olympijských her v Tokiu zvažují kvůli epidemii koronaviru omezení tradiční štafety s olympijskou pochodní, která by měla před oficiálním zahájením her putovat Japonskem.

Oheň bude v antické Olympii slavnostně zažehnut 12. března a po týdenní cestě po Řecku bude pochodeň předána organizátorům. Na japonské území štafeta vyběhne 26. března.

Konkrétní opatření, změny nebo zkrácení trasy zatím pořadatelé neuvedli. Stále počítají s tím, že se olympijské i paralympijské hry uskuteční podle plánu, a zrušit nehodlají ani štafetu. "O tom vůbec neuvažujeme," prohlásil výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto. Více oznámí příští týden.

Mimořádná opatření slibují i zástupci Řeckého olympijského výboru. "Uděláme, co je v lidských silách, aby se během štafety nevyskytly žádné problémy," prohlásil v pondělí Sakis Vassiliadis, jenž řídí ceremoniál zažehnutí ohně.

Na řeckém území by se podle původních plánů mělo do štafety zapojit zhruba 600 běžců, v Japonsku pak dalších více než 10 000. Štafetu zahájí jako první žena v historii řecká olympijská vítězka ve sportovní střelbě Anna Korakakiová, pochodeň pak předá japonské vítězce maratonu z olympijských her 2004 v Aténách Mizuki Nogučiové.

Cestu Japonskem olympijský oheň zahájí ve Fukušimě v regionu Tohoku, který v roce 2011 silně zpustošilo zemětřesení a následné tsunami. O život tehdy přišlo více než 18 000 lidí. Před slavnostním zahájením her na stadionu v Tokiu by pochodeň měla zavítat do všech 47 japonských prefektur.

Shorttrackeři přišli o šampionát

Kvůli šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa v rychlobruslení na krátké dráze, které se mělo konat v březnu v Soulu. Mezinárodní bruslařská federace ISU zvažuje možnost přeložení šampionátu na jiný termín, případně změnu pořadatele.

Zrušení mistrovství světa v Koreji si vyžádal rostoucí počet nakažených koronavirem v zemi, jenž přesáhl tisícovku. Nemoci COVID-19 zatím v Koreji podlehlo 12 lidí.

V Koreji už kvůli šíření koronaviru byly odloženy MS ve stolním tenisu družstev nebo start fotbalové ligy, obdobně postiženy jsou také soutěže ve volejbalu, basketbalu či házené.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy