Veselý dal čtyři body, Wizards slaví první výhru sezony

11. 1. 2012 9:30
Český basketbalista odehrál šestnáct minut
Jan Veselý.
Jan Veselý. | Foto: ČTK/AP

Washington - Basketbalisté Washingtonu Wizards v NBA konečně zastavili hrůznou bilanci osmi porážek v řadě a vybojovali svou vůbec první výhru v sezoně.

K triumfu nad Torontem v poměru 93:78 přispěl čtyřmi body, dvěma doskoky a jednou asistencí Jan Veselý. Historicky třetí Čech ve slavné soutěži odehrál šestnáct minut, proměnil oba své střelecké pokusy a navíc zaznamenal pět získaných míčů.

Svému týmu přinesl štěstí. V důležité statistice plus/minus byl totiž s výsledkem +14 druhým nejlepším mužem svého týmu.

Basketbalista Veselý hrál poprvé NBA. Připsal si 2 body

"Jsem šťastný, že jsem dostal šanci ukázat, co umím, a že jsme vyhráli," řekl po zápase český basketbalista, který měl v obraně na starosti italskou hvězdu hostů Andreu Bargnaniho.

Trenér Washingtonu Flip Saunders změnil po osmi prohrách sestavu na dvou místech, Veselého ovšem do úvodní pětice nezařadil.

Po první čtvrtině sice Wizards prohrávali o tři body, zlom ale nastal ve druhé části, v níž si domácí i za účasti Veselého vypracovali pohodlný dvanáctibodový náskok.

Druhou půli začal český hráč znovu na lavičce, ale na konci třetí čtvtiny se na palubovku vrátil. Bargnani se přes něj jen těžko prosazoval, většinu ze svých dvaadvaceti bodů zaznamenal ve chvíli, kdy Veselý na hřišti nebyl.

V poslední čtvrtině vedl Washington až o 27 bodů a nakonec první výhru v poklidu uhájil.

Bryant zaznamenal střelecký rekord sezony

V dalším zápase zazářila jasná hvězda Kobeho Bryanta. Hráč Los Angeles Lakers nasázel Phoenixu 48 bodů a připsal si střelecký rekord sezony. Lakers vyhráli 99:83.

Překvapivě prohráli loňští finalisté a dosud nejlepší tým soutěže, basketbalisté Miami Heat. Na hřišti Golden State podlehli 106:111 po prodloužení. Nepomohlo jim ani 34 bodů navrátilce po zranění Dwyanea Wadea.

Do čela soutěže se tak dostalo Chicago, které vyhrálo 111:100 v Minnesotě, bilanci devíti výher a dvou proher má i Oklahoma, jež zvítězila 100:95 v Memphisu.

Charlotte - Houston 70:82, Detroit - Dallas 86:100, Golden State - Miami 111:106 po prodl., LA Lakers - Phoenix 99:83, Memphis - Oklahoma City 95:100, Milwaukee - San Antonio 106:103, Minnesota - Chicago 100:111, Philadelphia - Sacramento 112:85, Portland - LA Clippers 105:97, Utah - Cleveland 113:105, Washington - Toronto 93:78 (za domácí Veselý 4 body, 2 doskoky, 1 asistence).

4. Denver 10 6 4 60,0
5. Minnesota 10 3 7 30,0