19. 1. 2008 19:34
Neuvěřitelný průběh měl zápas Hewitt - Baghdatis
Lleyton Hewitt a v pozadí hodiny ukazující půl páté ráno
Lleyton Hewitt a v pozadí hodiny ukazující půl páté ráno | Foto: Reuters

Melbourne - Lleyton Hewitt k radosti všech australských fanoušků postoupil do osmifinále grandslamového turnaje v Melbourne, když v maratonu třetího kola porazil Marcose Baghdatise z Kypru po pětisetové bitvě.

Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby se původně sobotní utkání tolik neprotáhlo. Domácí naděje se z výhry radovala až v neděli ve 4:34 ráno!

Představte si situaci, že sledujete hokejový zápas, v jehož prodloužení se marně snaží hráči o rozhodující gól. Něco podobného kdysi zažila hokejová NHL, jenže v tenise jsou takové momenty opravdovou raritou.

Oba tenisté nastupovali na dvorec těsně před půlnocí a zřejmě očekávali, že se jejich souboj o postup do osmifinále protáhne. Ovšem, že vydrží na centrkurtu do půl páté, s tím nepočítali ani pořadatalé.

Šestadvacetiletý Australan vyzve v dalším kole Novaka Djokoviče a pokud zůstane Hewitt v takové náladě a formě, mají se diváci na co těšit. Jejich favorit totiž kyperského soupeře rozdrtil a málem dohnal k slzám.

"Jsem hrdý na svůj výkon, ale takový způsob porážky mě opravdu zničuje," prohlásil poražený Baghdatis.

Radost Lleytona Hewitta z vítězství nad Marcosem Baghdatisem
Radost Lleytona Hewitta z vítězství nad Marcosem Baghdatisem | Foto: Reuters

Na druhé straně vládla u domácího miláčka obrovská radost. Stanovil nový rekord, tak pozdě ještě žádný tenisový souboj v Melbourne ani na jiném Grand Slamu neskončil.

"Je to jedno z mých největších vítězství. Jsem rád, že jsem se dokázal vrátit do zápasu," řekl novinářům Hewitt.

Rod Laver Arena v Melbourne Parku viděla utkání dlouhé 285 minut, což nemělo daleko k dalšímu rekordu Australian Open. Nejdelší zápas zde hrál v roce 1991 legendární Boris Becker proti Omaru Camporesemu pět hodin a jedenáct minut.

Vůbec nejdelším tenisovým zápasem v historii je potom francouzský duel Santoro - Clement na French Open 2004, který trval šest a půl hodiny. Byl však rozdělen do dvou dnů, Santoro druhý den vyhrál pátý set 16:14.