19. 1. 2008 20:25
Federer hrál se Srbem Tipsarevičem 4 a půl hodiny
Tomáš Berdych postoupil v Austrálii do dalšího kola.
Tomáš Berdych postoupil v Austrálii do dalšího kola. | Foto: Reuters

Melbourne - V dějišti tenisového Australian Open hustě pršelo, a tak se všechna venkovní utkání přesunula pod zatažené střechy do Rod Laver a Vodafone Areny.

Na nepřízeň počasí doplatil český tenista Tomáš Berdych, který nastoupil na kurt se značným zpožděním.

Pozdní nástup na kurt se na výkonu českého reprezentanta podepsal jen v prvním setu, který Berdych prohrál 3:6. Ovšem v další fázi utkání už rodák z Valašského Meziříčí hru zcela ovládl a následující tři sady vyhrál 6:3, 7:6, 6:2.

"Jsem rád, že jsem se brzy přizpůsobil (stylu hry soupeře), nenechal si utéct druhý set a povedlo se mi zápas otočit," řekl Tomáš Berdych pro Radiožurnál.

Za klíčový označil tiebreak třetího setu, který vyhrál 7:5. "Bylo to v něm nahoru dolů," dodal český hráč.

Utkání českého tenisty bylo přesunuto pod střechu do Vodafone Arëny, tenisté na něj čekali střídavě v šatně a hráčské restauraci. "To se člověk jenom snaží, aby někde neplýtval energií," doplnil Berdych.

Vaidišová: Strach nemám, musím Serenu rozběhat
Vaidišová je v osmifinále. Čeká ji Serena Williamsová

První nasazený hráč turnaje Roger Federer svedl čtyř a půl hodinovou bitvu se srbským tenistou Tipsarevičem. Světová jednička se v utkání hodně natrápila, srbský tenista jí nenechal jediný míček zadarmo.

Zápas rozhodla situace v pátém setu, kdy za stavu 8:8 vedl Janko Tipsarevič při vlastním servisu už 40:0, ale světová jednička dokázala hru vyhrát a v následujícím gamu už nedala Srbovi šanci.

Kuzněcovová v Austrálii končí

Velké překvapení způsobila osmnáctiletá Polka Agnieszka Radwanská, jež v úvodním zápase ve Vodafone Areně vyřadila po výhře 6:3, 6:4 nasazenou dvojku Rusku Kuzněcovovou.

"Nebylo to o kvalitě její hry, sice hrála dobře, ale porazila jsem se vlastně sama. Neudělal jsem nic, abych ten zápas vyhrála. A vlastně jsem si po takovém výkonu ani zvítězit nezasloužila," řekla sebekriticky webu australianopen.com Světlana Kuzněcovová.

Šcýcar Roger Federer se soustředí na míč během utkání Australian Open se Srbem Tipsarevičem. | Foto: Reuters

"Každý den na kurtu získáváte nové zkušenosti a v sobotu to byl jeden z těch dnů. Na kurtě jsem to zkrátka nebyla já, nedokázala jsem vymyslet nic, abych se vrátila do hry," dodala.

V dalším utkání si Američan Blake dokázal poradit se zkušeným Francouzem Grosjeanem 4:6, 2:6, 6:0, 7:6, 6:2. Utkání bylo velkou bitvou. Američan, který měl doposud s francouzským tenistou negativní bilanci 0:3, začal velmi špatně a zdálo se, že i další vzájemný duel bude patřit Grosjeanovi.

Třetí set však znamenal zlom, Blake nadělil svému soupeři "kanára" a svoji výrazně zlepšenou hru potvrdil i v následujících dvou sadách.

I mužský tenis zažil velké překvapení, loňský finalista turnaje Chilan Gonzalez podlehl v Rod Laver Areně teprve devatenáctiletému Chorvatovi Mario Čiličovi 6:2, 6:7, 6:3, 6:1. Chorvat se v osmifinále utká právě s Američanem Blakem.

V neděli se v Areně Roda Lavera představí zhruba kolem páté šesté hodiny ranní česká naděje Nicole Vaidišová, která vyzve Američanku Serenu Williamsovou.