Uchvátil Paříž a spěchal do Asie. Příštími barvami chameleona mají být zlatá a zelená

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 7. 2021 16:32
Pomyslnou cílovou pásku nejslavnějšího spurtu na Elysejských polích v Paříži proťal jako první a ruka s třemi zdviženými prsty mu vystřelila nahoru. Belgický cyklista Wout van Aert se stal vedle Tadeje Pogačara či Marka Cavendishe největší osobností 108. ročníku Tour de France a dokázal to, co zvládly naposled legendy v 70. letech.
Manželka svolila, a tak mohl Wout van Aert v Paříži na pódium i s půlročním synkem Georgesem.
Manželka svolila, a tak mohl Wout van Aert v Paříži na pódium i s půlročním synkem Georgesem. | Foto: Reuters

Wout van Aert vyhrál královskou jedenáctou zkoušku, jež vedla poprvé v historii dvakrát přes bájný vrchol Mont Ventoux. O den dříve bojoval o vítězství ve spurtu s Markem Cavendishem, v horách vytřel zrak vrchařům.

V předposlední den Tour opanoval časovku a v neděli dovršil nevídanou jízdu triumfem v prestižním spurtu na Champs-Élysées. Tentokrát to byl Cavendish, kdo jen zlostně bouchnul do řídítek.

Ano, Brit senzačně vyhrál čtyři dojezdy, vyrovnal rekord Eddyho Merckxe s 34 vítěznými etapami a jeho comeback byl vedle suverénní obhajoby dvaadvacetiletého Tadeje Pogačara hlavním příběhem Tour. Nicméně Van Aertova story baví také.

"Nepobírám to. Zakončit Tour takovým výsledkem, to je neuvěřitelné," vydechl v cíli jezdec týmu Jumbo-Visma v dresu belgického šampiona.

Ve 26 letech jel svou třetí Tour, ovšem hned po premiérové účasti před dvěma lety mu hrozilo, že s cyklistikou skončí. V časovce tehdy zavadil o plůtek, drsně spadl a způsobil si hlubokou ránu ve stehenním svalu. Po první pokažené operaci mu navíc v Belgii museli nohu zachraňovat.

Na kolo jako by se pak vrátil ještě silnější. Před rokem vyhrál monument Milán-San Remo, Strade Bianche i jednu etapu na odsunuté Tour. Na mistrovství světa v Itálii byl stříbrný v časovce i silničním závodě.

A teď tři vítězství na Tour, v naprosto odlišných typech etap. Dokonalá ukázka cyklistické všestrannosti. Komentátor České televize Tomáš Jílek nazval v jednom z přenosů Van Aerta trefně chameleonem. Trati se vždy dokáže přizpůsobit, jak zrovna potřebuje.

K rozličným silničním úspěchům rodáka z města Herentals přičtěte ještě tři zlaté medaile z elitní kategorie MS v cyklokrosu z let 2016 až 2018.

Velkým rivalem Van Aerta je nizozemský vrstevník Mathieu van der Poel, jenž letos na Tour zářil v prvním týdnu a vezl si žlutý dres. Jakmile o něj přišel, v závodě skončil a začal se připravovat na olympijská horská kola, což dopředu avizoval.

Univerzálnost Van der Poela pobavila zkušeného belgického cyklistu Thomase de Gendta, který před pár týdny tweetoval, jak bude vypadat rok 2032 v cyklistice.

"Evenepoel a Pogačar budou mít každý šest vítězství z Tour, Van der Poel bude soutěžit v 17 disciplínách na olympiádě a získá 17 medailí. Van Aert posedmé vyhraje klasiku Paříž-Roubaix a Valverde oznámí, že bude ještě rok pokračovat, jelikož se necítí na svůj věk."

Jak Van Aert v dalším pokračování Tour po tomto De Gendtově tweetu ukázal, za nizozemským souputníkem rozhodně nechce zaostávat.

Hattrick ve formátu vyhraná horská etapa, vyhraná časovka a vyhraný hromadný dojezd viděla Tour poprvé od roku 1979. Van Aert navázal na legendárního Bernarda Hinaulta, s pěti celkovými triumfy jednoho ze čtyř rekordmanů "Staré dámy".

Stejný kousek zvládl ještě jistý Merckx v roce 1974, přičemž on i Hinault vyhráli stejně jako Van Aert hromadný dojezd právě na Champs-Élysées.

Belgičan ale jakékoliv srovnání se slavným krajanem odmítá. "Slyšel jsem o tom, jenže je to něco nemožného. Eddy Merckx zvítězil na pěti Tour a vlastně vyhrál každý cyklistický závod na světě. V porovnání s ním jsem malý panáček, ale na své výsledky jsem hrdý," řekl Van Aert.

Podobně jako Pogačar nebo Alejandro Valverde se Van Aert okamžitě po odjeté "Staré dámě" vydal na olympiádu. Kvůli vyhrané závěrečné etapě měl Belgičan poslední hodiny před odletem do Japonska nabité místo času s rodinou slavnostním ceremoniálem a mediálními povinnostmi.

"Až budu v letadle, snad budu mít konečně čas si na chvilku sednout. Pokusím se tam dostat na čas," usmíval se v Paříži. Ve formě, jakou nyní oplývá, může pod pěti kruhy útočit na medaili ze silničního závodu i z časovky. Tak jak to dokázal na loňském MS.

"Budu se snažit vyhrát oba závody, ale samozřejmě to bude strašně těžké. Navíc jsem teď ještě plný dojmů z Tour de France," povídal. Silniční závod je v Japonsku na programu už v sobotu, časovka ve středu 28. července.

A jaké budou Van Aertovy další cíle na Tour? "Pořád ještě pár věcí zbývá. Jednoho dne se vrátím a zaměřím se na bitvu o zelený dres," slíbil.

Na olympiádě by mohl univerzál Van Aert zabojovat nejen na kole:

 

Právě se děje

před 18 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy