Razie na Tour de France. Francouzská policie řešila podezření z dopingu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2021 15:41
Francouzská policie ve středu večer na cyklistické Tour de France provedla v Pau razii v hotelu stáje Bahrajn Victorious. Důvodem podle úřadu státního zástupce v Marseille bylo podezření z dopingu.
Policista před autobusem stáje Bahrain Victorious
Policista před autobusem stáje Bahrain Victorious | Foto: Reuters

"Navštívila nás policie, která si vyžádala tréninková data a prohledala náš autobus," řekl serveru cyclingnews.com šéf stáje Milan Eržen. "Jezdce vyrušili asi na hodinu a pak poděkovali. Proč prohlídku provedli, nám neřekli, ale dnes to přes právníky zjistíme," dodal.

"Po sedmnácté etapě na nás čekalo několik policistů. Povolení k prohlídce nám k přečtení nedali, ale vyhověli jsme jim ve všech požadavcích," přidal technický ředitel Vladimir Miholjevič.

Francouzské úřady posléze informovaly o tom, že pokoje cyklistů, doprovodného personálu i týmový autobus byly prohledány kvůli možnému "nabytí, převozu, držení a dovozu zakázaných látek nebo prostředků bez lékařského oprávnění".

"Vyšetřování a s ním spojené operace nicméně v žádném případě nepředjímají, že by k provinění došlo. Všichni podezřelí a vyšetřovaní jsou považováni za nevinné, dokud nebude vina prokázána," dodala prokuratura.

Stáj Bahrajn Victorious před měsícem anonymní zdroje ve francouzských médiích obvinily z dopingu po úspěšném vystoupení na letošním Giru d'Italia a Critériu du Dauphiné.

Na Giru obsadil v konečném pořadí druhé místo Ital Damiano Caruso, který už byl v minulosti potrestán za doping. Na Critériu du Dauphiné se zase dvěma nečekanými triumfy ve dvou horských etapách blýskl Ukrajinec Mark Padun. Jednu etapu pro Bahrajn Victorious získal také Ital Sonny Colbrelli.

Úspěchy stáj zaznamenala i na letošní Tour. Dvě etapová vítězství pro ni získali Slovinec Matej Mohorič a Belgičan Dylan Teuns. Nizozemec Wout Poels vede průběžné pořadí vrchařské soutěže.

"Bylo tady asi padesát policistů, prošli úplně všechny moje věci. Řekl jsem jim: Klidně, nemám co skrývat," popsal Mohorič. "Prohlédli si všechny telefony, zprávy, prostě úplně všechno, ale nic nenašli, protože nemáme co tajit," dodal.

Colbrelli si postěžoval, že jezdci kvůli razii neměli moc času odpočinout si po středeční královské etapě. "Prošli všechny pokoje, ale byli v pohodě, prostě dělali svoji práci a všechno vrátili v pořádku tam, kde to vzali," uvedl.

"Trochu nás to znervóznilo, protože to nejsou příjemné chvíle pro cyklistiku. A také proto, že Tour pomalu končí, včera byla náročná etapa a my jsme do tří hodin v noci nemohli spát a dnes jsme museli brzo vstávat," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy