Krvavá show pro knížete Rohana. Favorit skončil jako mumie, Ewan musí na operaci

Slovinský favorit Tour de France, Primož Roglič, se v třetí etapě 108. ročníku pořádně sedřel.
Necelých 183 kilometrů dlouhá třetí etapa Tour de France vedla nádherným prostředím severozápadní Francie. Peloton minul hrad ve městě Josselin (na snímku) a ve městě Pontivy finišoval pod dominantním středověkým sídlem rodiny Rohanů.
Hned zkraje dne potkal na mokré silnici pád vítěze Tour z roku 2018, Velšana Gerainta Thomase z Ineosu. "Géčko" si vyhodil rameno, nechal se bleskově "spravit", zatnul zuby a v závodě pokračoval. To Nizozemec Robert Gesink z Jumbo-Visma kvůli zlomené klíční kosti skončil.
Hlavně konec etapy se odehrával na velmi úzkých ulicích, v nepřehledných zatáčkách mezi domy. Primož Roglič, druhý muž loňského ročníku a jeden z hlavních favoritů, odnesl střet s Italem Sonnym Colbrellim. Zapletli si řídítka, Slovinec spadl na bok a do cíle dorazil s rozsáhlými odřeninami.
K tomu samému pádu se nachomýtl také Rogličův týmový kolega z Jumbo-Visma, Steven Kruijswijk. Rozříznutý prst Nizozemce spravily stehy, nicméně v cíli ukázal boty, ponožky i kolo od krve.
Foto: Reuters
Reuters Ondřej Zoubek Reuters, Ondřej Zoubek
29. 6. 2021 15:00
Třetí etapa letošní Tour de France, která v pondělí finišovala v podhradí středověkého sídla rodiny Rohanů, nabídla v samotném závěru pořádně drsné představení. Někdo bude muset po zbytek závodu zápolit s hematomy a odřeninami, pro někoho Tour předčasně skončila. Podívejte se na fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Analýza: Dezinformační weby nejčastěji líčí NATO jako agresora a Rusko jako oběť

Líčení západních zemí a Severoatlantické aliance jako agresorů a Ruska jako země, která se pouze brání, je nejčastějším z narativů, které v souvislosti s napětím na rusko-ukrajinské hranici využívají české kvazi-mediální weby. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

Reakce podle analýzy zapadají do dlouhodobé kritiky západní orientace a podpory kroků Ruska na příslušných webech, mezi kterými má výsadní postavení česká mutace ruského propagandistického webu Sputnik.

Centrum v období od 11. do 25. ledna analyzovalo 350 textů na vybraných účtech na facebooku a na webech, které označuje za kvazi-mediální. V příslušném období podle centra využívání vybraných manipulativních a propagandistických narativů zesílilo. "V rámci analyzovaných textů obsahovalo zhruba 39 procent článků dezinformační či manipulativně-propagandistické narativy obecně podporující ruskou interpretaci situace či pozici a kroky Ruské federace," stojí v analýze.

Převládající narativ podle analýzy líčí NATO, západní státy a USA jako viníka situace a Rusko jako oběť. "Zahrnuje i subnarativ tvrdící, že obviňování Ruska z eskalace situace je jen záminka pro rozšíření NATO, posílení jeho vojenské přítomnosti na jeho východní hranici, či na další území," uvádí centrum.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy