Kanibal, který snědl cyklistiku a o vlásek unikl smrti. Legenda Merckx slaví 75 let

Eddy Merckx byl v 70. letech démonem světové cyklistiky.
Merckx se zkraje 70. let profiluje v komplexního jezdce, který nemá problém sprintovat i vyhrát v horách, zvítězit v jednorázovém závodě či v třítýdenním etapovém podniku. Soupeři zažívají krušné časy.
V září téhož roku 1969 ale přijde tragédie. Doma v Belgii zápolí na dráze v tradičním závodě Derny, kde jezdí cyklisté v závěsu za motocyklem. Připlete se k pádu na čele závodu, jeho vodič na motorce Fernand Wambst umírá a Merckx uniká smrti jen s vážnými zdravotními problémy.
Merckx v cíli s rukama nad hlavou, tradiční obrázek 70. let v cyklistice.
V roce 1971 získává Merckx mimo jiné druhý profesionální titul světového šampiona a vítězí na mnoha dalších závodech, například ve Frankfurtu (na snímku).
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Ondřej Zoubek Dan Poláček, Ondřej Zoubek
17. 6. 2020 5:54
Největší cyklistická legenda slaví tři čtvrtě století. Před 75 lety se narodil Belgičan Eddy Merckx, který během své kariéry nasbíral neuvěřitelných 525 vítězství. Soupeřům nenechal ani drobky a sám několikrát unikl tragédii. Projděte si mimořádný příběh cyklistického "Kanibala" v obrazech.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy