Kanibal, který snědl cyklistiku a o vlásek unikl smrti. Legenda Merckx slaví 75 let

Eddy Merckx byl v 70. letech démonem světové cyklistiky.
Merckx se zkraje 70. let profiluje v komplexního jezdce, který nemá problém sprintovat i vyhrát v horách, zvítězit v jednorázovém závodě či v třítýdenním etapovém podniku. Soupeři zažívají krušné časy.
V září téhož roku 1969 ale přijde tragédie. Doma v Belgii zápolí na dráze v tradičním závodě Derny, kde jezdí cyklisté v závěsu za motocyklem. Připlete se k pádu na čele závodu, jeho vodič na motorce Fernand Wambst umírá a Merckx uniká smrti jen s vážnými zdravotními problémy.
Merckx v cíli s rukama nad hlavou, tradiční obrázek 70. let v cyklistice.
V roce 1971 získává Merckx mimo jiné druhý profesionální titul světového šampiona a vítězí na mnoha dalších závodech, například ve Frankfurtu (na snímku).
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Ondřej Zoubek Dan Poláček, Ondřej Zoubek
17. 6. 2020 5:54
Největší cyklistická legenda slaví tři čtvrtě století. Před 75 lety se narodil Belgičan Eddy Merckx, který během své kariéry nasbíral neuvěřitelných 525 vítězství. Soupeřům nenechal ani drobky a sám několikrát unikl tragédii. Projděte si mimořádný příběh cyklistického "Kanibala" v obrazech.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Lufthansa zruší kvůli koronavirové krizi pětinu vedoucích pozic a 1000 míst v administrativě

Německá Lufthansa zruší 20 procent vedoucích pozic a 1000 míst v administrativě. Další oznámená úsporná opatření mají největší evropské letecké společnosti pomoci krýt výpadky příjmů způsobené koronavirovou krizí. Firma se zhruba 138 000 zaměstnanci to uvedla v úterý ve svém sdělení a dodala, že také na polovinu sníží investice do nových letadel - do roku 2023 si jich tedy pořídí nejvíce 80.

Akcionáři německé společnosti minulý měsíc schválili vládní záchranný balíček ve výši devíti miliard eur (240 miliard Kč), který měl aerolinkám pomoci vyhnout se bankrotu. První část státní podpory už firma obdržela minulý týden. Aerolinky se také již začátkem dubna rozhodly zeštíhlit letku a neobnovit aktivity nízkonákladové dceřiné společnosti Germanwings.

Lufthansa v úterý také uvedla, že se bude snažit co nejrychleji zredukovat vládní půjčky a kapitálové podíly, aby nemusela platit vyšší úroky. Zopakovala, že jí přebývá na 22 000 zaměstnanců, ale že se bude snažit vyhnout nucenému propouštění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy