Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
17. etapa Tour de France 2018
17. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

17. ETAPA: Bagnères-de-Luchon - Saint-Lary-Soulon, 65 km

Horský "sprint" na 65 kilometrů skrz tři pyrenejské vrcholy Monteé de Peyragudes, Col de Val Louron-Azét a dojezdový Col de Portet do výšky 2215 metrů bude bezprecedentním experimentem, který dohání do extrému současný trend zkracování horských etap na Grand Tours. S profilem, kde není kilometr po rovině a vědomím, že na tak krátké distanci není prostor na chyby, trasa vybízí k riskantním útokům od startovního výstřelu. Odhadnout scénář etapy na Saint-Lary v podstatě nelze. Pro všechny týmy bude taktika spíš záležitostí instinktu, kdy je často nejlepší obranou útok. Dalším faktorem dne bude kontrast s etapou předchozí, která je dokonce druhou nejdelší na letošní Tour, navíc s nemalým převýšením. Šok z počátečního frenetického souboje o únik tak může být na pouhých 65 kilometrech už neřešitelným problémem.

PODOBNÁ ETAPA: Saint-Girons - Foix (13., 2017)

Nejlepší vrchař loňské Tour Warren Barguil rozjásal Francii v den pádu Bastily. Na státní svátek vítězí ve spurtu čtyřčlenné skupiny proti Quintanovi, Contadorovi a Landovi, který jel jako super domestik Froomea. Krátkou etapu přes tři prémie první kategorie však skvěle využila dvojice Contador a Quintana k posunu v celkovém pořadí. Přestože samotnou etapu nedokázali vyhrát, v cíli získávají na skupinu se žlutým Aruem minutu a 48 sekund.

OTÁZKA DNE:

Stanou se takto krátké etapy trendem moderních Grand Tours? Proč by měly? Jednoduše protože jsou atraktivní. V tento den bude možné naprosto všechno. Novináři, odborníci i fanoušci mohou roztrhat všechny papíry a jen s napětím sledovat, kdo z pyrenejské bitvy vyjde jako vítěz a koho intenzita etapy zastihne v nedbalkách.

 

Právě se děje

Další zprávy