Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
17. etapa Tour de France 2018
17. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

17. ETAPA: Bagnères-de-Luchon - Saint-Lary-Soulon, 65 km

Horský "sprint" na 65 kilometrů skrz tři pyrenejské vrcholy Monteé de Peyragudes, Col de Val Louron-Azét a dojezdový Col de Portet do výšky 2215 metrů bude bezprecedentním experimentem, který dohání do extrému současný trend zkracování horských etap na Grand Tours. S profilem, kde není kilometr po rovině a vědomím, že na tak krátké distanci není prostor na chyby, trasa vybízí k riskantním útokům od startovního výstřelu. Odhadnout scénář etapy na Saint-Lary v podstatě nelze. Pro všechny týmy bude taktika spíš záležitostí instinktu, kdy je často nejlepší obranou útok. Dalším faktorem dne bude kontrast s etapou předchozí, která je dokonce druhou nejdelší na letošní Tour, navíc s nemalým převýšením. Šok z počátečního frenetického souboje o únik tak může být na pouhých 65 kilometrech už neřešitelným problémem.

PODOBNÁ ETAPA: Saint-Girons - Foix (13., 2017)

Nejlepší vrchař loňské Tour Warren Barguil rozjásal Francii v den pádu Bastily. Na státní svátek vítězí ve spurtu čtyřčlenné skupiny proti Quintanovi, Contadorovi a Landovi, který jel jako super domestik Froomea. Krátkou etapu přes tři prémie první kategorie však skvěle využila dvojice Contador a Quintana k posunu v celkovém pořadí. Přestože samotnou etapu nedokázali vyhrát, v cíli získávají na skupinu se žlutým Aruem minutu a 48 sekund.

OTÁZKA DNE:

Stanou se takto krátké etapy trendem moderních Grand Tours? Proč by měly? Jednoduše protože jsou atraktivní. V tento den bude možné naprosto všechno. Novináři, odborníci i fanoušci mohou roztrhat všechny papíry a jen s napětím sledovat, kdo z pyrenejské bitvy vyjde jako vítěz a koho intenzita etapy zastihne v nedbalkách.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy