Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
12. etapa Tour de France 2018
12. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

12. ETAPA: Bourg-Saint-Maurice - Alpe d'Huez, 175,5 km

Velké očekávání se ponese pelotonem i francouzskou veřejností v den dvanácté etapy Tour. Dojezd na legendární Alpe d'Huez totiž v posledních třech případech vyhráli právě francouzští cyklisté. Postupně Rolland (2011), Riblon (2013) a naposledy Pinot (2015). Vyhrát na Huezách znamená vstoupit do historie a tak zájem o etapové prvenství bude enormní. Mísit se budou ambice lídrů pro celkové pořadí a vrchařů s cílem vyhrát etapu. Celý den však nebude jen o těch pověstných 21 serpentinách v téměř 14 kilometrů dlouhém stoupání. Do nájezdu na Alpe d'Huez peloton zdolá dva další alpské velikány Col de la Madeleine a Col de la Croix de Fer a jako bonus pro diváky fotogenické stoupání Lacets de Montvernier. Z celkových 175 km etapy se tedy jen v hodnocených prémiích ujede neskutečných 71 km! Rozloučení s Alpami bude opravdu úctyhodné.

PODOBNÁ ETAPA: Gap - Alpe d'Huez (18., 2013)

Před pěti lety peloton k oslavám 100. ročníku Staré dámy přejížděl Alpe d'Huez dvakrát v jedné etapě. Po prvním výjezdu se zpět pod Huez dostával skrz neprobádaný a velmi nebezpečný sjezd z vrcholu Col de Sarenne. Za vítězným Christophem Riblonem, který byl členem početného úniku, se strhla bitva o pódium. Chris Froome nemá sice nejlepší den, jeho náskok je však už ke konci Tour dostatečný a žlutý trikot do Paříže uhájí. Naopak skvělou etapu zajíždí Nairo Quintana, kolumbijský mladík v bílém dresu nejlepšího závodníka do 25 let finišuje v etapě čtvrtý a celkově se posouvá na stupně vítězů.

OTÁZKA DNE:

Dokážou francouzští vrchaři počtvrté za sebou vyhrát na vrcholu Alpe d'Huez? Proč by měli? Z Francouzů se bude sázet hlavně na tým AG2R. S jejich vrchařskou skupinou se musí nejprve počítat do úniku. Pokud uprchlíci dne o etapové vítězství bojovat nebudou, přijde na řadu Romain Bardet. Bardetovi navíc papírově vůbec nesedí první týden s časovkou týmů a přejezdem dlažby Roubaix. Jeho odstup na žlutý dres by tak ve dvanácté etapě mohl být už poměrně velký. V cílovém kopci Bardet nebude tak bedlivě sledován ostatními rivaly pro celkový výsledek.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy