Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
12. etapa Tour de France 2018
12. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

12. ETAPA: Bourg-Saint-Maurice - Alpe d'Huez, 175,5 km

Velké očekávání se ponese pelotonem i francouzskou veřejností v den dvanácté etapy Tour. Dojezd na legendární Alpe d'Huez totiž v posledních třech případech vyhráli právě francouzští cyklisté. Postupně Rolland (2011), Riblon (2013) a naposledy Pinot (2015). Vyhrát na Huezách znamená vstoupit do historie a tak zájem o etapové prvenství bude enormní. Mísit se budou ambice lídrů pro celkové pořadí a vrchařů s cílem vyhrát etapu. Celý den však nebude jen o těch pověstných 21 serpentinách v téměř 14 kilometrů dlouhém stoupání. Do nájezdu na Alpe d'Huez peloton zdolá dva další alpské velikány Col de la Madeleine a Col de la Croix de Fer a jako bonus pro diváky fotogenické stoupání Lacets de Montvernier. Z celkových 175 km etapy se tedy jen v hodnocených prémiích ujede neskutečných 71 km! Rozloučení s Alpami bude opravdu úctyhodné.

PODOBNÁ ETAPA: Gap - Alpe d'Huez (18., 2013)

Před pěti lety peloton k oslavám 100. ročníku Staré dámy přejížděl Alpe d'Huez dvakrát v jedné etapě. Po prvním výjezdu se zpět pod Huez dostával skrz neprobádaný a velmi nebezpečný sjezd z vrcholu Col de Sarenne. Za vítězným Christophem Riblonem, který byl členem početného úniku, se strhla bitva o pódium. Chris Froome nemá sice nejlepší den, jeho náskok je však už ke konci Tour dostatečný a žlutý trikot do Paříže uhájí. Naopak skvělou etapu zajíždí Nairo Quintana, kolumbijský mladík v bílém dresu nejlepšího závodníka do 25 let finišuje v etapě čtvrtý a celkově se posouvá na stupně vítězů.

OTÁZKA DNE:

Dokážou francouzští vrchaři počtvrté za sebou vyhrát na vrcholu Alpe d'Huez? Proč by měli? Z Francouzů se bude sázet hlavně na tým AG2R. S jejich vrchařskou skupinou se musí nejprve počítat do úniku. Pokud uprchlíci dne o etapové vítězství bojovat nebudou, přijde na řadu Romain Bardet. Bardetovi navíc papírově vůbec nesedí první týden s časovkou týmů a přejezdem dlažby Roubaix. Jeho odstup na žlutý dres by tak ve dvanácté etapě mohl být už poměrně velký. V cílovém kopci Bardet nebude tak bedlivě sledován ostatními rivaly pro celkový výsledek.

 

Právě se děje

před 35 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy