Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
12. etapa Tour de France 2018
12. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

12. ETAPA: Bourg-Saint-Maurice - Alpe d'Huez, 175,5 km

Velké očekávání se ponese pelotonem i francouzskou veřejností v den dvanácté etapy Tour. Dojezd na legendární Alpe d'Huez totiž v posledních třech případech vyhráli právě francouzští cyklisté. Postupně Rolland (2011), Riblon (2013) a naposledy Pinot (2015). Vyhrát na Huezách znamená vstoupit do historie a tak zájem o etapové prvenství bude enormní. Mísit se budou ambice lídrů pro celkové pořadí a vrchařů s cílem vyhrát etapu. Celý den však nebude jen o těch pověstných 21 serpentinách v téměř 14 kilometrů dlouhém stoupání. Do nájezdu na Alpe d'Huez peloton zdolá dva další alpské velikány Col de la Madeleine a Col de la Croix de Fer a jako bonus pro diváky fotogenické stoupání Lacets de Montvernier. Z celkových 175 km etapy se tedy jen v hodnocených prémiích ujede neskutečných 71 km! Rozloučení s Alpami bude opravdu úctyhodné.

PODOBNÁ ETAPA: Gap - Alpe d'Huez (18., 2013)

Před pěti lety peloton k oslavám 100. ročníku Staré dámy přejížděl Alpe d'Huez dvakrát v jedné etapě. Po prvním výjezdu se zpět pod Huez dostával skrz neprobádaný a velmi nebezpečný sjezd z vrcholu Col de Sarenne. Za vítězným Christophem Riblonem, který byl členem početného úniku, se strhla bitva o pódium. Chris Froome nemá sice nejlepší den, jeho náskok je však už ke konci Tour dostatečný a žlutý trikot do Paříže uhájí. Naopak skvělou etapu zajíždí Nairo Quintana, kolumbijský mladík v bílém dresu nejlepšího závodníka do 25 let finišuje v etapě čtvrtý a celkově se posouvá na stupně vítězů.

OTÁZKA DNE:

Dokážou francouzští vrchaři počtvrté za sebou vyhrát na vrcholu Alpe d'Huez? Proč by měli? Z Francouzů se bude sázet hlavně na tým AG2R. S jejich vrchařskou skupinou se musí nejprve počítat do úniku. Pokud uprchlíci dne o etapové vítězství bojovat nebudou, přijde na řadu Romain Bardet. Bardetovi navíc papírově vůbec nesedí první týden s časovkou týmů a přejezdem dlažby Roubaix. Jeho odstup na žlutý dres by tak ve dvanácté etapě mohl být už poměrně velký. V cílovém kopci Bardet nebude tak bedlivě sledován ostatními rivaly pro celkový výsledek.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy