Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
19. etapa Tour de France 2018
19. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

19. ETAPA: Lourdes - Laruns, 200 km

O epický horský maraton fanoušci přeci jen nepřijdou. Z šesti horských prémií na programu poslední horské etapy letošní Tour hraje prim legendární Tourmalet a poslední kopec denního menu Aubisque. Finišovat se pak bude po dlouhém sjezdu do Laruns. V této etapě bude již okruh adeptů na žlutý dres velmi úzký. Hotovo však ani zdaleka nebude. Brutální průjezd Pyrenejemi nabídne poslední šanci vrchařům vypracovat si lepší výchozí pozici do následující časovky. Závodníci jako Bardet, Quintana ale i Nibali, kterému tradičně podobné etapy v závěru třítýdenního závodu sedí, musí profilu etapy využít k maximálnímu zisku na časovkáře, v čele s obhájcem titulu Froomem.

PODOBNÁ ETAPA: Pau - Bagnères-du-Luchon (16., 2012)

V opačném gardu zdolávali Pyrenejské legendy závodníci před šesti lety. Na trase byly hned tři stejné kopce jako letos. Aubisque, Tourmalet i Col d'Aspin, který se letos pojede na úvod. Jako bonus se pak finišovalo přes neméně proslulý Peyeresourde. Ze současného pelotonu si tuto etapu pamatuje Froome, který tehdy v horách předčil svého lídra Wigginse, a Nibali, který nakonec doplnil britské pódium v Paříži. Toto trio finišovalo sedm minut za vítězným uprchlíkem Thomasem Voecklerem. Naopak obětí etapy se stal tehdejší obhájce titulu Australan Cadel Evans, který dokončil skoro pět minut za žlutým Wigginsem a propadl se až na sedmé místo průběžného pořadí.

OTÁZKA DNE:

Potvrdí Vincenzo Nibali pověst nejodolnějšího závodníka pro Grand Tours? Proč by měl? Nibali ví, že šancí na vítězství na Staré dámě ubývá. Letos nejel Giro, přípravu podřídil Tour de France a bude oproti Froomeovi a Dumoulinovi (skvělým časovkářům) odpočatý. Třetí týdny mu sedí a takticky patří "žralok" k nejvyspělejším závodníkům pelotonu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy