Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
16. etapa Tour de France 2018
16. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

16. ETAPA: Carcasonne - Bagnères-de-Luchon, 218 km

Pyrenejský začátek bude především velmi dlouhý. Než peloton dorazí k horám, prožene se jen lehce zvlněným profilem regiony Aude a Ariège. Samotný start etapy však jednoduchý nebude. Začátek posledního závodního bloku si jistě vyhlédne spousta závodníků s ambicí na etapové vítězství, a tak se fyzicky i takticky velmi náročný souboj o účast v denním úniku může dost protáhnout. Nebezpečí pak číhá až na konci etapy. Ačkoliv trojice kopců Col de Portet d'Aspet, Col de la Mènte a Col du Portillon není svou náročností extrémní, jsou první dva jmenované pyrenejské výjezdy zapsány do historie Tour. Col de Portet d'Aspet bohužel černě.

Právě v tomto sjezdu v roce 1995 na následky pádu zemřel Ital z týmu Motorola Fabio Casartelli. O kopec dál na Col de la Mènte zase po těžkém pádu nenávratně přišel v roce 1971 o žlutý dres Španěl Ocaña. Oba dva případy jsou sice už dalekou historií, na druhou stranu souboje ve sjezdech nabývají se současnou vyrovnaností pelotonu na významu a sjezd z posledního kopce Portillon do cíle patří k těm náročným.

PODOBNÁ ETAPA: Carcasonne - Bagnères-de-Luchon (16., 2014)

Australan Michael Rogers v barvách Tinkoff-Saxo využívá svých časovkářských kvalit v závěru dlouhé únavné etapy. Vítězí z úniku po souboji se zkušenými závodníky jako Voeckler a Kirijenka. V souboji o celkové pořadí tato etapa zastihla v nedbalkách jen Romaina Bardeta, který začíná ve třetím týdnu ztrácet a ze třetí příčky postupně padá na šesté místo.

OTÁZKA DNE:

Projeví se na Froomeovi a Dumoulinovi absolvované Giro? Proč by mělo? Double Gira a Tour je v současnosti považován za nejtěžší možnou kombinaci Grand Tours. Letos si tuto riskantní kombinaci vyzkouší Froome a Dumoulin, první a druhý muž italského závodu. Velmi dlouhá etapa po volném dni může naznačit, jak oba dva po extrémně náročném Giru dokázali zregenerovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy