Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
16. etapa Tour de France 2018
16. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

16. ETAPA: Carcasonne - Bagnères-de-Luchon, 218 km

Pyrenejský začátek bude především velmi dlouhý. Než peloton dorazí k horám, prožene se jen lehce zvlněným profilem regiony Aude a Ariège. Samotný start etapy však jednoduchý nebude. Začátek posledního závodního bloku si jistě vyhlédne spousta závodníků s ambicí na etapové vítězství, a tak se fyzicky i takticky velmi náročný souboj o účast v denním úniku může dost protáhnout. Nebezpečí pak číhá až na konci etapy. Ačkoliv trojice kopců Col de Portet d'Aspet, Col de la Mènte a Col du Portillon není svou náročností extrémní, jsou první dva jmenované pyrenejské výjezdy zapsány do historie Tour. Col de Portet d'Aspet bohužel černě.

Právě v tomto sjezdu v roce 1995 na následky pádu zemřel Ital z týmu Motorola Fabio Casartelli. O kopec dál na Col de la Mènte zase po těžkém pádu nenávratně přišel v roce 1971 o žlutý dres Španěl Ocaña. Oba dva případy jsou sice už dalekou historií, na druhou stranu souboje ve sjezdech nabývají se současnou vyrovnaností pelotonu na významu a sjezd z posledního kopce Portillon do cíle patří k těm náročným.

PODOBNÁ ETAPA: Carcasonne - Bagnères-de-Luchon (16., 2014)

Australan Michael Rogers v barvách Tinkoff-Saxo využívá svých časovkářských kvalit v závěru dlouhé únavné etapy. Vítězí z úniku po souboji se zkušenými závodníky jako Voeckler a Kirijenka. V souboji o celkové pořadí tato etapa zastihla v nedbalkách jen Romaina Bardeta, který začíná ve třetím týdnu ztrácet a ze třetí příčky postupně padá na šesté místo.

OTÁZKA DNE:

Projeví se na Froomeovi a Dumoulinovi absolvované Giro? Proč by mělo? Double Gira a Tour je v současnosti považován za nejtěžší možnou kombinaci Grand Tours. Letos si tuto riskantní kombinaci vyzkouší Froome a Dumoulin, první a druhý muž italského závodu. Velmi dlouhá etapa po volném dni může naznačit, jak oba dva po extrémně náročném Giru dokázali zregenerovat.

 

Právě se děje

Další zprávy