Legendární serpentiny na Alpe d'Huez nebo pekelné kostky. Tady se bude rozhodovat letošní Tour

Štěpán Straka
3. 7. 2018 6:36
105. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu slibuje atraktivní podívanou. Do programu Tour de France se vrátilo 21 zatáček na Alpe d'Huez, mýtický Tourmalet a pasáže kočičích hlav z klasiky Paříž - Roubaix. Projděte si deset etap, které mohou rozhodnout.
16. etapa Tour de France 2018
16. etapa Tour de France 2018 | Foto: letour.fr

16. ETAPA: Carcasonne - Bagnères-de-Luchon, 218 km

Pyrenejský začátek bude především velmi dlouhý. Než peloton dorazí k horám, prožene se jen lehce zvlněným profilem regiony Aude a Ariège. Samotný start etapy však jednoduchý nebude. Začátek posledního závodního bloku si jistě vyhlédne spousta závodníků s ambicí na etapové vítězství, a tak se fyzicky i takticky velmi náročný souboj o účast v denním úniku může dost protáhnout. Nebezpečí pak číhá až na konci etapy. Ačkoliv trojice kopců Col de Portet d'Aspet, Col de la Mènte a Col du Portillon není svou náročností extrémní, jsou první dva jmenované pyrenejské výjezdy zapsány do historie Tour. Col de Portet d'Aspet bohužel černě.

Právě v tomto sjezdu v roce 1995 na následky pádu zemřel Ital z týmu Motorola Fabio Casartelli. O kopec dál na Col de la Mènte zase po těžkém pádu nenávratně přišel v roce 1971 o žlutý dres Španěl Ocaña. Oba dva případy jsou sice už dalekou historií, na druhou stranu souboje ve sjezdech nabývají se současnou vyrovnaností pelotonu na významu a sjezd z posledního kopce Portillon do cíle patří k těm náročným.

PODOBNÁ ETAPA: Carcasonne - Bagnères-de-Luchon (16., 2014)

Australan Michael Rogers v barvách Tinkoff-Saxo využívá svých časovkářských kvalit v závěru dlouhé únavné etapy. Vítězí z úniku po souboji se zkušenými závodníky jako Voeckler a Kirijenka. V souboji o celkové pořadí tato etapa zastihla v nedbalkách jen Romaina Bardeta, který začíná ve třetím týdnu ztrácet a ze třetí příčky postupně padá na šesté místo.

OTÁZKA DNE:

Projeví se na Froomeovi a Dumoulinovi absolvované Giro? Proč by mělo? Double Gira a Tour je v současnosti považován za nejtěžší možnou kombinaci Grand Tours. Letos si tuto riskantní kombinaci vyzkouší Froome a Dumoulin, první a druhý muž italského závodu. Velmi dlouhá etapa po volném dni může naznačit, jak oba dva po extrémně náročném Giru dokázali zregenerovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy