Froome Giro znehodnotil, Sky si se všemi jen hraje, kroutí hlavou Tesař

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
29. 5. 2018 13:44
Chris Froome na Giru závodil, přestože nemá vyřešený problém s dopingem z loňské Vuelty. Dva týdny zůstával trochu v ústraní, ale v královské etapě italského závodu utrhl soupeře nevídaným únikem. Z růžového trikotu už ho pak nikdo nevysvlékl, a tak se Froome stal sedmým cyklistou, který dosáhl na vítězství ve všech třech závodech Grand Tour. Bývalý cyklista Lubor Tesař ale nejásá, postoj cyklistických orgánů vůči Britovi se mu nelíbí.
Chris Froome startoval na Giru po osmi letech a dosáhl na nejvyšší příčku.
Chris Froome startoval na Giru po osmi letech a dosáhl na nejvyšší příčku. | Foto: Reuters

Jak vás bavilo cyklistické Giro plné zvratů?

Bavilo mě moc, až na ten závěr. Ten byl pro mě až příliš divoký.

Očekával se vyrovnaný závod, což se nakonec také potvrdilo. Koho jste před startem prvního letošního závodu Grand Tour favorizoval?

Předpokládal jsem, že se Chris Froome probudí a přijede tam s formou. Nečekal jsem, že bude dominovat, ale považoval jsem ho za hlavního favorita. Samozřejmě jsem počítal s tím, že jeho největším soupeřem bude Tom Dumoulin, překvapil mě Simon Yates. To, co předvedl, bylo skvělé, ale znovu se ukázalo, že mladí jezdci musí na třítýdenní závod vyzrát. Rozhoduje se až na konci a tam je potřeba být nejsilnější.

Takže myslíte, že proti Yatesovi stál vedle únavy také nedostatek zkušeností? Ve 13 etapách byl lídrem, ale v cíli obsadil 21. místo.

Těžko říct. Giro bylo letos náročné profilem i stylem závodění. Podepsalo se na tom i počasí. Malinko později do sebe doplníte energii a zanechá to nedozírné následky, které se třeba neprojeví hned, ale až následující den. Je jasné, že tady hraje velkou roli hlava. Když se nedaří a nejede to, mladý závodník se snadněji zlomí a podlehne tomu, že to prostě nedá.

Jakým způsobem Yates o růžový trikot přišel, se nedá nazvat jinak než výbuch, ne? V 19. etapě se utavil a ztratil více než půl hodiny.

Byla to systematická akce týmu Sky, podle mě připravovaná dlouho dopředu. Dobře věděli, kdy, kde a jak chtějí zaútočit. Zdálo se mi, že si Chris Froome s ostatními pohrával. Ukázal se v druhém týdnu na Monte Zoncolanu, pak zase něco ztratil, bylo to takové nahoru a dolů a nevím, jestli to byla zrovna otázka jeho formy nebo něčeho jiného. Znovu mi to nepřišlo úplně dobré a fér k tomu závodu a k ostatním soupeřům.

V čem?

Jestliže na to takhle měl, že se ve třetí etapě před koncem vydal na únik dlouhý 80 kilometrů, mohl zaútočit daleko dřív. Zbytečně to znehodnotil. Dříve by to člověka potěšilo na závodnické duši, takhle se kdysi závodilo, měli jsme rádi dlouhé úniky. Ale po zkušenostech z Tour de France, s Floydem Landisem a dalšími, už se na to člověk dívá jinak. Nechci to přirovnávat, ale člověk už je skeptický k tomu, že se někdo po 17 dnech na třítýdenním etapáku potká v jeden den s takovou formou. Ta forma může někomu naskočit po pěti dnech, po týdnu, ale nemyslím si, že vyskočí najednou ve třetím týdnu o dvě třídy, jak to bylo u Frooma.

Nebral jste to tedy tak, jak úžasné je, že se od začátku královské etapy útočí? Tým Sky odpáral Yatese už v první polovině.

To jo, to bylo hezké. Akce byla výborně naplánovaná a skvěle klapla. Froomovi hrálo všechno do karet, i to zaváhání, kdy pronásledující skupinka čekala na unaveného Reichenbacha. Jeli tam také López a Carapaz, kteří se prali o bílý dres, a bylo jasné, že před dvěma těžkými kopci nebudou střídat. V tu chvíli, kdy se za vámi lidé nestřídají a mají ztrátu přes dvě minuty, nemusíte jet doraz. Pinot a Dumoulin nebyli v dobré pozici a Froomovi to vyšlo tak, jak si to asi ani nepředstavoval.

Byla páteční etapa i přes skepsi vůči Froomovu výkonu důkazem, že i navzdory technologii a týmovým taktikám lze ještě takhle ujet?

Já nevím. Z mého pohledu to byla absolutní chyba direktorů Sunwebu a FDJ (týmy Dumoulina a Pinota, pozn. red.). Přijeli na kopec se ztrátou 30 nebo 40 vteřin, měli jet šrot dolů, jak se říká, na rovině se měli protočit a Frooma dojet. To by Dumoulin s Pinotem i ve dvou dokázali. Bylo to dost nepochopitelné, byla to škoda. Nechali si závod utéct.

Pinot skončil po další etapě na kapačkách, Štybar si stěžoval mj. na nedostatek spánku. Nebyla letos obtížnost Gira za hranou?

Každý rok přinese něco, Giro je v tomto opravdu extrémní. Poslední dobou jsou tam i velké přesuny, viz start v Izraeli. Nezdá se to, ale ono se to nakupí. Regenerace je strašně důležitá a každá hodina strávená jinde než na masérském stole nebo v posteli je hrozně znát. Nasčítá se to a závodník to pozná hlavně v posledním týdnu.

Jak vnímáte skutečnost, že Froome na Giru závodil, byť jeho dopingová kauza z loňské Vuelty je stále ještě otevřená?

To je další nesmyslnost, ať už antidopingového systému, nebo celé UCI (Mezinárodní cyklistická federace). Víme dlouho, že se neměří stejným metrem. Contador také rok a půl závodil, Kreuzigera nebo řadu dalších odstavili hned. Poškozuje to cyklistiku daleko více než cokoliv jiného. Je to problém, který má jasné řešení. Když už se na takový boj přistoupilo, že i nanočást nějakého preparátu je špatná, musí závodníka odstavit.

Takže souhlasíte s prohlášeními typu, že se Froome a tým Sky nestarají o obraz svého sportu a svým jednáním provokují?

Po Giru se na to dívám ještě daleko hůře. Přijde mi, že už si Sky s ostatními víceméně hraje. Na takhle velkých závodech je to tragédie.

Oponují tím, že salbutamol, jehož povolenou hladinu Froome na Vueltě překročil, je specifická substance a pravidla umožňují Britovi dál závodit. Bude se moct postavit i na start Tour de France.

Já na jednu stranu chápu, že se Froome v průběhu Gira držel trochu zpátky. Víme, co si zažil Contador s italskými a dalšími fanoušky. Italští umí být speciálně hodně ostří. Kdyby se Froome oblékl první týden do růžového, možná ho tam někdo sundá z kola. Možná to byla taktika, zůstávat trochu v pozadí, ale zároveň v kontaktu. Těch variant, jak to doopravdy je a může být, je několik. Pravdu zná jen tým Sky a Froome.

Jak náročné bude pro Frooma zregenerovat před Tour de France? Vloni to po druhém místě na Giru odnesl Nairo Quintana. Naproti tomu Froome se italského závodu zúčastnil po osmi letech.

Uvidíme. To, co předvedl Froome na Giru, byl z mého pohledu extrém. Záleží na regeneraci. Když už jsme u toho, vůbec se mi nelíbí, že se na Giru domluví, že se v poslední etapě nebude závodit a počítat čas. Kdo to kdy viděl? Jednou se to stalo na Tour, když pršelo a byla domluva, že se nebude počítat, pokud někdo na kostkách na posledních kilometrech spadne. Nechtěli, aby se někdo zranil. Ale tady mi to přišlo zcela mimo. Zase se ukázalo, že všichni jsou si rovni a tým Sky si je nejrovnější.

To už může být výhoda směrem k Tour de France?

Ano, urychlil si regeneraci o jeden den a hezky se vyjel. Místo toho, aby byl v nervech a musel se stresovat. Jsou to drobnosti, které Quintana vloni neměl. Tehdy byla poslední etapa Gira časovka, takže musel jet naplno do konce. Froome to měl ideální, v klidu protočil nohy, uvolnil se. Quintana si tou časovkou nohy zauzloval na další tři dny. Froome už teď regeneruje, díky poslední etapě na Giru dostal více času na odpočinek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy