Froome Giro znehodnotil, Sky si se všemi jen hraje, kroutí hlavou Tesař

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
29. 5. 2018 13:44
Chris Froome na Giru závodil, přestože nemá vyřešený problém s dopingem z loňské Vuelty. Dva týdny zůstával trochu v ústraní, ale v královské etapě italského závodu utrhl soupeře nevídaným únikem. Z růžového trikotu už ho pak nikdo nevysvlékl, a tak se Froome stal sedmým cyklistou, který dosáhl na vítězství ve všech třech závodech Grand Tour. Bývalý cyklista Lubor Tesař ale nejásá, postoj cyklistických orgánů vůči Britovi se mu nelíbí.
Chris Froome startoval na Giru po osmi letech a dosáhl na nejvyšší příčku.
Chris Froome startoval na Giru po osmi letech a dosáhl na nejvyšší příčku. | Foto: Reuters

Jak vás bavilo cyklistické Giro plné zvratů?

Bavilo mě moc, až na ten závěr. Ten byl pro mě až příliš divoký.

Očekával se vyrovnaný závod, což se nakonec také potvrdilo. Koho jste před startem prvního letošního závodu Grand Tour favorizoval?

Předpokládal jsem, že se Chris Froome probudí a přijede tam s formou. Nečekal jsem, že bude dominovat, ale považoval jsem ho za hlavního favorita. Samozřejmě jsem počítal s tím, že jeho největším soupeřem bude Tom Dumoulin, překvapil mě Simon Yates. To, co předvedl, bylo skvělé, ale znovu se ukázalo, že mladí jezdci musí na třítýdenní závod vyzrát. Rozhoduje se až na konci a tam je potřeba být nejsilnější.

Takže myslíte, že proti Yatesovi stál vedle únavy také nedostatek zkušeností? Ve 13 etapách byl lídrem, ale v cíli obsadil 21. místo.

Těžko říct. Giro bylo letos náročné profilem i stylem závodění. Podepsalo se na tom i počasí. Malinko později do sebe doplníte energii a zanechá to nedozírné následky, které se třeba neprojeví hned, ale až následující den. Je jasné, že tady hraje velkou roli hlava. Když se nedaří a nejede to, mladý závodník se snadněji zlomí a podlehne tomu, že to prostě nedá.

Jakým způsobem Yates o růžový trikot přišel, se nedá nazvat jinak než výbuch, ne? V 19. etapě se utavil a ztratil více než půl hodiny.

Byla to systematická akce týmu Sky, podle mě připravovaná dlouho dopředu. Dobře věděli, kdy, kde a jak chtějí zaútočit. Zdálo se mi, že si Chris Froome s ostatními pohrával. Ukázal se v druhém týdnu na Monte Zoncolanu, pak zase něco ztratil, bylo to takové nahoru a dolů a nevím, jestli to byla zrovna otázka jeho formy nebo něčeho jiného. Znovu mi to nepřišlo úplně dobré a fér k tomu závodu a k ostatním soupeřům.

V čem?

Jestliže na to takhle měl, že se ve třetí etapě před koncem vydal na únik dlouhý 80 kilometrů, mohl zaútočit daleko dřív. Zbytečně to znehodnotil. Dříve by to člověka potěšilo na závodnické duši, takhle se kdysi závodilo, měli jsme rádi dlouhé úniky. Ale po zkušenostech z Tour de France, s Floydem Landisem a dalšími, už se na to člověk dívá jinak. Nechci to přirovnávat, ale člověk už je skeptický k tomu, že se někdo po 17 dnech na třítýdenním etapáku potká v jeden den s takovou formou. Ta forma může někomu naskočit po pěti dnech, po týdnu, ale nemyslím si, že vyskočí najednou ve třetím týdnu o dvě třídy, jak to bylo u Frooma.

Nebral jste to tedy tak, jak úžasné je, že se od začátku královské etapy útočí? Tým Sky odpáral Yatese už v první polovině.

To jo, to bylo hezké. Akce byla výborně naplánovaná a skvěle klapla. Froomovi hrálo všechno do karet, i to zaváhání, kdy pronásledující skupinka čekala na unaveného Reichenbacha. Jeli tam také López a Carapaz, kteří se prali o bílý dres, a bylo jasné, že před dvěma těžkými kopci nebudou střídat. V tu chvíli, kdy se za vámi lidé nestřídají a mají ztrátu přes dvě minuty, nemusíte jet doraz. Pinot a Dumoulin nebyli v dobré pozici a Froomovi to vyšlo tak, jak si to asi ani nepředstavoval.

Byla páteční etapa i přes skepsi vůči Froomovu výkonu důkazem, že i navzdory technologii a týmovým taktikám lze ještě takhle ujet?

Já nevím. Z mého pohledu to byla absolutní chyba direktorů Sunwebu a FDJ (týmy Dumoulina a Pinota, pozn. red.). Přijeli na kopec se ztrátou 30 nebo 40 vteřin, měli jet šrot dolů, jak se říká, na rovině se měli protočit a Frooma dojet. To by Dumoulin s Pinotem i ve dvou dokázali. Bylo to dost nepochopitelné, byla to škoda. Nechali si závod utéct.

Pinot skončil po další etapě na kapačkách, Štybar si stěžoval mj. na nedostatek spánku. Nebyla letos obtížnost Gira za hranou?

Každý rok přinese něco, Giro je v tomto opravdu extrémní. Poslední dobou jsou tam i velké přesuny, viz start v Izraeli. Nezdá se to, ale ono se to nakupí. Regenerace je strašně důležitá a každá hodina strávená jinde než na masérském stole nebo v posteli je hrozně znát. Nasčítá se to a závodník to pozná hlavně v posledním týdnu.

Jak vnímáte skutečnost, že Froome na Giru závodil, byť jeho dopingová kauza z loňské Vuelty je stále ještě otevřená?

To je další nesmyslnost, ať už antidopingového systému, nebo celé UCI (Mezinárodní cyklistická federace). Víme dlouho, že se neměří stejným metrem. Contador také rok a půl závodil, Kreuzigera nebo řadu dalších odstavili hned. Poškozuje to cyklistiku daleko více než cokoliv jiného. Je to problém, který má jasné řešení. Když už se na takový boj přistoupilo, že i nanočást nějakého preparátu je špatná, musí závodníka odstavit.

Takže souhlasíte s prohlášeními typu, že se Froome a tým Sky nestarají o obraz svého sportu a svým jednáním provokují?

Po Giru se na to dívám ještě daleko hůře. Přijde mi, že už si Sky s ostatními víceméně hraje. Na takhle velkých závodech je to tragédie.

Oponují tím, že salbutamol, jehož povolenou hladinu Froome na Vueltě překročil, je specifická substance a pravidla umožňují Britovi dál závodit. Bude se moct postavit i na start Tour de France.

Já na jednu stranu chápu, že se Froome v průběhu Gira držel trochu zpátky. Víme, co si zažil Contador s italskými a dalšími fanoušky. Italští umí být speciálně hodně ostří. Kdyby se Froome oblékl první týden do růžového, možná ho tam někdo sundá z kola. Možná to byla taktika, zůstávat trochu v pozadí, ale zároveň v kontaktu. Těch variant, jak to doopravdy je a může být, je několik. Pravdu zná jen tým Sky a Froome.

Jak náročné bude pro Frooma zregenerovat před Tour de France? Vloni to po druhém místě na Giru odnesl Nairo Quintana. Naproti tomu Froome se italského závodu zúčastnil po osmi letech.

Uvidíme. To, co předvedl Froome na Giru, byl z mého pohledu extrém. Záleží na regeneraci. Když už jsme u toho, vůbec se mi nelíbí, že se na Giru domluví, že se v poslední etapě nebude závodit a počítat čas. Kdo to kdy viděl? Jednou se to stalo na Tour, když pršelo a byla domluva, že se nebude počítat, pokud někdo na kostkách na posledních kilometrech spadne. Nechtěli, aby se někdo zranil. Ale tady mi to přišlo zcela mimo. Zase se ukázalo, že všichni jsou si rovni a tým Sky si je nejrovnější.

To už může být výhoda směrem k Tour de France?

Ano, urychlil si regeneraci o jeden den a hezky se vyjel. Místo toho, aby byl v nervech a musel se stresovat. Jsou to drobnosti, které Quintana vloni neměl. Tehdy byla poslední etapa Gira časovka, takže musel jet naplno do konce. Froome to měl ideální, v klidu protočil nohy, uvolnil se. Quintana si tou časovkou nohy zauzloval na další tři dny. Froome už teď regeneruje, díky poslední etapě na Giru dostal více času na odpočinek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 24 minutami

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

před 53 minutami

Další smrt domorodců: Útočníci v Brazílii zastřelili dva indiány

Dva domorodé obyvatele Brazílie zabili v sobotu neznámí ozbrojenci, kteří ve státě Maranhao zahájili palbu na skupinu příslušníků indiánského kmene Guajajara. Tento kmen je známý tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením, napsala agentura AP.

Domorodci byli přepadeni na silnici nedaleko vesnice El-Betel na severovýchodě Brazílie. Útočníci stáhli okénko auto a začali na indiány střílet, přičemž dva usmrtili a další dva zranili. Násilný čin se odehrál v oblasti, kde byl minulý měsíc při plánovaném útoku zastřelen domorodý ochránce pralesa Paulo Paulino Guajajara. Podle agentury Reuters jsou za násilnosti vůči domorodcům zodpovědní hlavně ilegální těžaři a dřevorubci.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 tisíc členů. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy