Praha – Prvních devět etap mají za sebou cyklisté na 102. ročníku slavného závodu Tour de France. To nejtěžší je ale teprve čeká. A fanoušci se mají skutečně nač těšit. Nejen proto, že peloton v úterý po dni volna najede do Pyrenejí, ze kterých se zpět do nižších výšek vrátí až v pátek.
"Dosavadní průběh byl zatím parádní. Jen je mi líto Fabiana Cancellary a Tonyho Martina, kteří museli opustit žlutý dres kvůli zraněním," začíná ohlédnutí za uplynulým děním na Tour cyklistický expert Aktuálně.cz Lubor Tesař.
Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?
Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.
A bronzový medailista z MS 1993 ihned pokračuje i s výhledem na události příští: "Když se podíváte na průběžné pořadí, je to neskutečný pohled. V elitní dvacítce je to extrémně našlapané a už nyní tam jsou elitní závodníci, kteří budou bojovat o celkové pořadí."
Elitní dvacítka je plná lídrů bojujících o celkové pořadí
Čísla mu dávají za pravdu. Dvacátý Švýcar Mathias Frank ztrácí na vedoucího Frooma 4:32 minuty, další lídři stájí ještě méně. Včetně Franka je v Top 20 hned dvanáct jezdců, kteří přijeli na start tohoto ročníku "Staré dámy" v Utrechtu s alespoň jednou jedničkou na dresu. Právě ta značí pozici lídra té konkrétní stáje. Něco podobného nejen Tour nepamatuje.
Například loni byli v tuto dobu doma Chris Froome, Andy Schleck, Simon Gerrans, právě Frank, Contador už měl obří ztrátu a jeho konec se nezadržitelně blížil. "Budou to jatka. Tím, že jsou favorité tak blízko u sebe, se dá čekat totální cyklistika. Tohle se nedá uhlídat. Navíc do Pyrenejí se pojede po dni volna, což mnozí nemají rádi. Lídři se budou navzájem testovat, a pokud někdo bude ztrácet, budou ostatní dělat maximum, aby mu nadělili co největší rozestupy," láká Tesař fanoušky.
A má pravdu. Pořadatelé si zatím mohou mnout dlaně. Těžký první týden přežili všichni bez výraznější újmy a nyní přijde to, nač všichni čekají. Navíc jak těžké pyrenejské, tak i alpské zkoušky naplánovali hned za volné dny, nikoliv jako dříve až na konec týdne, kdy tak dostali jezdci šanci "rozjet nohy".
Jaká strategie bude slavit úspěch?
"Máme se nač těšit. Některé stáje navíc zvolily rozdílné strategie. Uvidíme, komu to vyjde lépe," řekl dále Tesař. O čem mluvil? Zatímco například formace Tinkoff-Saxo má v elitní patnáctce hned tři jezdce, britská formace jen lídra Frooma. Jeho elitní pomocníky najdete až ve druhé stovce celkového pořadí.
"Oni vsadili všechno na jednu kartu. A zatím se to vyplácí. Porte, König i Roche si mohli odpočinout. Byli na čele, jen když bylo třeba a kdy to bolí všechny. Jinak si vždy zavčas vystoupili a mohli šetřit síly," rozvíjí předchozí myšlenku bývalý elitní český dráhař a špičkový silničář.
"Naopak u Saxa stáje je to úplně jinak. Ne nadarmo se říká, že Sagan jel dosud na Tour se třemi brzdami – přední, zadní a Contadorem. Petera i Romana, ale i další už stál závod hodně sil. Pokud se to v Pyrenejích nebo Alpách nadělí už někdy na začátku, může mít Contador problémy. Velké problémy," dodává na toto téma. Nedávná zkušenost z Gira, kdy Španěl málem ztratil svůj veškerý náskok proti dvojici Astany – Aru, Landa – v poslední etapě, budiž potvrzením.
Astana? Zatím jedno velké zklamání
Každopádně právě kazašská formace je pro Tesaře dosavadním největším zklamáním závodu: "Nibali vždy vynikal obrovským klidem. Tady ale působí strašně nervózně. A těžko říct proč. Jestli je to proto, že cítí, že nemá formu, nebo je zraněný, nemocný. To ale teď nikdo neřekne. Pravdou ale je, že neklid přenáší na celou stáj, což bylo vidět v neděli na týmové časovce. Co tam vyváděl, to nechápu. Ostatním spíše svojí aktivitou škodil, než že by jim pomáhal."
Jestliže jej někdo v prvním týdnu naopak mile překvapil, pak americká formace BMC. Ta ovládla právě zmíněnou týmovou časovku, díky které se posunul už na celkové druhé místo Tejay van Garderen. "Asi nebyl nikdo, kdo by jim to za ten první týden nepřál," pochválil na dálku stáj Tesař.
A poté dodal: "Jsou kompaktní, vědí, kdy mají zabrat. A jdou na hranu, pokud je to třeba, bojují jeden za druhého. Van Garderenovi to svědčí. Uvidíme, jak tuto roli zvládne. Zda může Tour vyhrát? Proč by nemohl? Jsou silní, má k ruce skvěle pracující parťáky, kteří mu věří."
Van Garderenovi prospěl konec Evanse
Důvod, proč má tradiční překvapení "Staré dámy" na svědomí právě BMC? Možná i jarní ukončení kariéry australské legendy Cadela Evanse. "Víte, Valverdeho mám rád. Je to pan Závodník. Ale dokud i on bude usilovat o celkové pořadí, nevěřím, že šlápne do pedálu kvůli Quintanovi. Prostě to neudělá. A ostatní v týmu to vědí, cítí. Prostě, když dojde na lámání chleba, nevědí, komu mají pomoct, pro koho jet. A je jedno, co určí ředitelé," vysvětluje Tesař.
"A to bylo dříve u BMC. Evans šel postupně výkonnostně dolů, ale pořád to byl Evans. Nyní je zde van Garderen sám, je to jen na něm, vědí to všichni v týmu a dle toho se chovají. A víme dobře, že psychika je ve sportu minimálně sedmdesát procent úspěchu. A cyklistiku nevyjímaje. Lídr dělá třeba i osmdesát procent týmu, bez pohody a důvěry svých parťáků by ale sám nic nezvládl."
V hodnocení prvních devíti etap letošní "Staré dámy" nezapomíná Tesař ani na české závodníky. "Myslím, že kluci předvádějí skvělé výkony. Zdeněk vyhrál etapu, což byl jeho cíl, Honza Bárta byl v únicích a ještě určitě neřekl poslední slovo. A Leo s Romanem pracují pro své lídry na jedničku. Uvidíme, čeho se od nich ještě dočkáme," dodává pozvánku pro další sledování Tour i pro české fanoušky čtvrtý muž bodovačky na OH 1992.
Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.