"Byli jsme zneužiti k politickým účelům." Kosovské boxery nepustili na MS v Bělehradě

Marek Janoš Marek Janoš
25. 10. 2021 16:07
Politické napětí mezi Kosovem a Srbskem je v posledních měsících na vyšší úrovni, než bylo obvyklé v předešlých letech. Opět se tak problémy ve vztazích obou zemí přelily i do sportu. Tentokrát to odnesl kosovský boxerský tým v kategorii amatérů.
Kosovští Srbové na hranicích protestují proti zákazu vjezdu vozidel se srbskou poznávací značkou.
Kosovští Srbové na hranicích protestují proti zákazu vjezdu vozidel se srbskou poznávací značkou. | Foto: Reuters

"Vítejte a buďte našimi hosty tady v Bělehradě," zve Mezinárodní asociace amatérských boxerů v působivém videu fanoušky a sportovce na mistrovství světa v boxu, které se bude konat od úterý právě v hlavním městě Srbska.

Dost možná se ale odehraje bez účasti boxerů z Kosova. Ty totiž opakovaně odmítá Srbsko na své území pustit.

V neděli se reprezentační tým tří boxerů a dvou trenérů pokusil potřetí o překročení společné hranice, ovšem opět neúspěšně. Týmy se měly v místě konání registrovat do nedělní půlnoci. "Nepodařilo se nám to splnit. Takže naše účast je nepravděpodobná," řekl prezident kosovského olympijského výboru Ismet Krasniqi. "Naši reprezentanti se stali obětí politiky Srbska," dodal.

Srbsko neuznává nezávislost Kosova, které se od něj odtrhlo v roce 2008, a nesouhlasí s jeho přijetím do sportovních federací.

"Byli jsme zneužiti"

I pokud se ovšem kosovští sportovci do dějiště šampionátu přece jen dostanou, organizátoři turnaje jim vzkázali, že budou moci soutěžit pouze pod neutrální vlajkou organizace AIBA (Mezinárodní asociace amatérských boxerů), která mistrovství zajišťuje. Nebudou moci použít státní vlajku ani symboly.

"Organizační výbor by měl respektovat Chartu AIBA a vytvořit rovné soutěžní podmínky pro všechny členy asociace," řekl Krasniqi. "Byli jsme zneužiti k účelům, které nemají se sportem ani fair play nic společného," posteskl si předseda kosovského olympijského výboru.

Na stranu týmu nejmladšího evropského státu se postavil i šéf AIBA Umar Kremlev, který označil situaci za neakceptovatelnou a odmítl, aby byl sport využíván k politickým cílům. Vyzval organizační výbor, aby ve spolupráci s místními úřady vstup reprezentace do Kosova zařídil.

"Kosovská boxerská federace je právoplatným členem asociace od roku 2014 a očekávám, že se zúčastní mistrovství a bude s jejími členy zacházeno stejně jako s ostatními. Chceme vytvořit domácí prostředí pro všechny boxery, boxování nemá hranice," uvedl mluvčí Mezinárodní boxerské asociace. Organizátory šampionátu se mu ovšem přesvědčit nepodařilo.

Srby kritizuje i MOV

Zatímco Krasniqi píše v dopise určeném AIBA o tom, zdali by měli sportovci Kosova soutěžit pod vlastní, nebo neutrální vlajkou, trvá prvotní problém. Sportovci zatím nepřekročili hranici do Srbska.

Reprezentace cestovala do Bělehradu auty, ale vždy byla na hraničním přechodě vrácena. Jednou zkoušel tým do Srbska vstoupit i v oblečení bez státních symbolů, informovala rozhlasová stanice Svobodná Evropa.

Výběr Srbska jako pořádající země pak v tiskové zprávě zpochybnil Mezinárodní olympijský výbor. "Neměli jsme informace o okolnostech, pořadatelství nebo o smluvních partnerech AIBA v souvislosti s tímto mistrovstvím. Ukazuje se, že nepostupovala v souladu s doporučeními MOV, která jsme dali mezinárodním federacím," uvedl MOV. 

Ten kritizuje boxerskou asociaci dlouhodobě kvůli způsobu jejího řízení i kvůli korupci. Pozastavil dokonce uznání AIBA a na letních hrách v Tokiu na box dohlížela pracovní skupina MOV vedená prezidentem Mezinárodní gymnastické federace Morinarim Watanabem.

"Rozhodně se ze situace poučíme," ujistil Kremlev pro web InsideTheGames s náznakem, že by se v Srbsku v budoucnu další boxerské akce nemusely konat.

"Pokud by mělo Kosovo jako jediné soutěžit bez národních symbolů, je to jasným signálem, že politika zvítězila nad sportem, duchem fair play i olympijskou myšlenkou," uzavřel předseda kosovského olympijského výboru Krasniqi.

V posledních měsících byly hranice mezi oběma zeměmi uzavřeny či jen částečně otevřeny. Po dohodě ze září se situace zklidnila. Kosovská policie opustila hranici, kterou mají nyní na starosti mírové jednotky NATO v rámci mise KFOR.

 

Právě se děje

Další zprávy