Sprinty v Novém Městě českým lyžařům nevyšly

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2014 17:58
Kvalifikací sprintu Světového poháru volnou technikou v Novém Městě na Moravě neprošel ani jeden z českých běžců na lyžích.
Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 32. místo.
Eva Vrabcová-Nývltová obsadila 32. místo. | Foto: ČTK

Nové Město na Moravě - Kvalifikací sprintu Světového poháru volnou technikou v Novém Městě na Moravě neprošel ani jeden z českých běžců na lyžích. Závody vyhráli Američanka Kikkan Randallová a Rus Sergej Usťugov.

Nikdo z českých reprezentantů nepostoupil z kvalifikace.Nejlépe si vedla Eva Vrabcová-Nývltová, která obsadila 32. místo. Od 30. příčky a postupu do vyřazovacích jízd dělilo osmou ženu nedávné Tour de Ski 14 setin sekundy.

Body si dnes na Vysočině nepřipíše ani nikdo z českých mužů. Aleš Razým skončil na 38. místě půl sekundy od postupu. Dušan Kožíšek, pro kterého je víkend v Novém Městě bojem o nominaci na olympijské hry v Soči, obsadil 42. pozici.

Nejrychlejší v kvalifikaci byli Rus Sergej Usťugov a Slovinka Katja Višnarová. Mezi třicítku postupujících se nedostala polská hvězda Justyna Kowalczyková, která skončila až na 34. místě.

"Tvrdě jsem trénovala a ztratila jsem rychlost. Sprinty nejsou mojí disciplínou, ale potřebuji závodit, proto jsem se rozhodla tu startovat," uvedla Kowalczyková, která nejela Tour de Ski.

Vrabcová-Nývltová se rozhodla až ráno

Až zhruba dvě hodiny před startem se Vrabcová-Nývltová rozhodla, že do sprintu nastoupí. Svou účast zvažovala kvůli únavě po Tour.

"Kondiční trenér mi večer říkal, abych nejezdila. Ale ráno jsem se probudila a nebylo to tak strašné. Sluníčko, dobrá trať a nohy si žádaly, abych jela," řekla Vrabcová-Nývltová.

"Bohužel mi chyběly dvě desetinky k postupu. Je to jeden odšlap," prohlásila. Vyřazení ale zároveň brala jako možnost si odpočinout a ušetřit síly na nedělní sprint dvojic.

Více si od startu v Novém Městě, kam zavítalo asi pět tisíc diváků, sliboval i Razým. "Překvapilo mě, že přijelo dost lidí. Potěšilo mě to. Já jsem je moc nepotěšil. Trať byla tvrdá, ani na sluníčku příliš nepolevila. Na mě dost rychlá. Nevím, jestli jsem typ nějakého dobrého univerzála," uvedl.

Spokojen se svým výkonem nebyl ani Kožíšek, který stále bojuje o olympijské hry.

"Věřím, že v Polsku se mi příští týden konečně podaří prorazit do první třicítky. A tam už ve vyřazovacích závodech prokážu svoji zkušenost. A dokážu se poprat o výsledek více než tady, když bojuji jen se stopkami. Jel jsem s rozvahou, ekonomicky, abych vydržel se silami až do konce. Což bohužel nestačilo," posteskl si Kožíšek.

Stejně zklamání vyzařovalo z Martina Jakše, jenž obsadil až 54. místo.

"Z mého hlediska to nebylo nic moc. Nevím, zda je to únavou po Tour de Ski. Ale když se sejde na startu dvacet nejlepších světových sprinterů, tak je těžké s nimi závodit. Sprinty přitom rád odjedu, zvláště doma. Chtěli jsme se představit trochu déle než v prologu, aby diváci měli komu fandit," uvedl Jakš.

Finále pod umělým světlem

Randallová ve finále za umělého osvětlení jasně o 1,7 sekundy porazila druhou Laurien van der Graaffovou ze Švýcarska a vybojovala deváté vítězství v SP v kariéře. Před třemi roky ovládla sprint také v Liberci. V olympijské sezoně vyhrála Randallová poprvé. Hodnocení sprintu dál vede Němka Denise Herrmannová, která dnes byla pátá.

Usťugov zvítězil v elitním seriálu poprvé a navázal na měsíc starou třetí příčku ze sprintu v Davosu, kde slavil první umístění na stupních vítězů. Ve finále porazil jednadvacetiletý závodník o dvě desetiny sekundy Itala Federica Pellegrina, třetí skončil další Rus Alexej Petuchov. V čele sprinterského seriálu je Pellegrino.

V neděli jsou v Novém Městě na programu klasické sprinty dvojic.

Závody SP v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě - sprint volně:

Muži: 1. Usťugov (Rus.) 2:54,6, 2. Pellegrino (It.) -0,2, 3. Petuchov (Rus.) -0,6, 4. Brandsdal (Nor.) -2,1, 5. Morilov (Rus.) -2,2, 6. Peterson (Švéd.) -2,7, ...v kvalifikaci: 38. Razým, 42. Kožíšek, 45. Bartoň, 54. Jakš (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 28 závodů): 1. Sundby 1001 b., 2. Jespersen (Nor.) 739, 3. Legkov (Rus.) 526, 4. Northug (Nor.) 497, 5. Halfvarsson (Švéd.) 457, 6. Dürr (Rak.) 456, ...19. Jakš 190, 39. Bauer 124, 55. Razým 83, 87. Magál (všichni ČR) 29.

Průběžné pořadí sprintu (po 6 z 11 závodů): 1. Pellegrino 208, 2. Usťugov 192, 3. Krjukov (Rus.) 185, ...28. Razým 43, 59. Jakš 12.

Ženy: 1. Randallová (USA) 2:44,0, 2. Van der Graaffová (Švýc.) -1,7, 3. Östbergová (Nor.) -2,00, 4. Vuerichová (It.), 5. Herrmannová (Něm.) obě -2,5, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) -4,1, ...v kvalifikaci: 32. Vrabcová-Nývltová, 40. Nováková, 44. Grohová, 45. Hynčicová (všechny ČR).

Průběžné pořadí SP (po 17 z 28 závodů): 1. Johaugová 1002, 2. Jacobsenová 841, 3. Björgenová 676. 4. Wengová (všechny Nor.) 619, 5. Kyllönenová 564, 6. Lähteenmäkiová (obě Fin.) 531, ...14. Vrabcová-Nývltová 328, 81. Nováková 12, 92. Grohová 3.

Průběžné pořadí sprintu (po 6 z 11 závodů): 1. Herrmannová 282, 2. Östbergová 241, 3. Randallová 237, ...51. Vrabcová-Nývltová 18, 56. Nováková 12, 63. Grohová 3.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy