Zlatou lyži ozáří Kowalczyková, Kožíšek zabojuje o Soči

8. 1. 2014 13:38
Největší hvězdou víkedové Zlaté lyže bude Polka Justyna Kowalczyková. Z českých závodníků nebou chybět Aleš Razým, Dušan Kožíšek ani Eva Vrabcová-Nývltová.
Dušan Kožíšek
Dušan Kožíšek | Foto: Eduard Erben

Praha - Polská běžkyně na lyžích Justyna Kowalczyková bude největší hvězdou víkendových sprintů Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Na Vysočině je v areálu dostatek technického sněhu, aby se v sobotu mohly konat soutěže jednotlivců a o den později v rámci Zlaté lyže i sprinty dvojic.

Z českých želízek poženou fanoušci hlavně Aleše Razýma a Evu Vrabcovou-Nývltovou, konečně prosadit se chce Dušan Kožíšek, který by se teoreticky při výborném výkonu mohl ještě dostat na olympijské hry do Soči. Ve sprintu dvojic by měl být závod olympijskou generálkou pro Razýma s Martinem Jakšem.

Těžké podmínky pro pořadatele

Při současných špatných sněhových podmínkách v Evropě se pořadatelům v Novém Městě podařilo vyrobit dvacet tisíc kubíků technického sněhu, který leží v dostatečné vrstvě i délce na trati - muže čeká bruslení na 1600 metrů a ženy na 1300 m.

"Pomohla nám inverze, která ležela až nad Novým Městem a vytrvalé deště naštěstí nepřišly," řekl na tiskové konferenci předseda organizačního výboru Jiří Hamza a dodal: "Ukážeme, že jsem schopni závod připravit i za těžkých podmínek a třeba se do Nového Města vrátí distanční závody. To je pro nás hlavní cíl do budoucna."

Björgenová chybí, Kowalczyková přijede

Do Nového Města na Moravě míří sprinterská elita v čele s vedoucími závodníky pořadí sprintů SP Rusem Nikitou Krjukovem a Němkou Denise Herrmannnovou. Chybět bude Norka Marit Björgenová, ale přijede Polka Justyna Kowalczyková, který vynechala na protest etapovou Tour de Ski a potřebuje závodit.

V sezoně se ve sprintech z českých běžců prosadil nejvýrazněji Razým, který byl na Tour de Ski v semifinále. "Doufám, že na to naváže a Dušan Kožíšek využije šanci, aby mohl bojovat o olympiádu," řekl reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

Kožíšek, třetí v bruslařském sprintu SP v Liberci 2011, se v poslední době trápí a nedaří se mu bodovat. "Mám problém projít sítem kvalifikace. Pokud se mi to povede, tak se o to poperu, protože rozjížďky mám zmáklé dobře," řekl Kožíšek. Do Soči se dostane v případě skvělého výsledku a navýšení české olympijské kvóty.

 

Právě se děje

Další zprávy