Soukalová doufá, že nepřijde střelecká krize: Začínám dělat zbytečné chyby

Sport Sport
8. 1. 2016 11:09
Česká závodnice bude od pátku v německém Ruhpoldingu hájit žlutý dres pro vedoucí závodnici Světového poháru.
Gabriela Soukalová.
Gabriela Soukalová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Ruhpolding - Čekají ji další tvrdé boje proti zástupu silných soupeřek. Gabriela Soukalová bude od pátku v německém Ruhpoldingu hájit žlutý dres pro vedoucí závodnici Světového poháru. Lehké to mít nebude, česká biatlonová hvězda se ale nestresuje. Naopak. Závodů už se po vánoční přestávce nemůže dočkat.

„Těším se moc, nejen na to startovní číslo. Těším se především proto, že vždycky raději závodím, než trénuju. Závody mi vždy poskytují srovnání a motivaci, ať už je výsledek jakýkoliv," uvedla šestadvacetiletá biatlonistka pro oficiální web českého biatlonu.

Sprint biatlonistek v Ruhpoldingu sledujte živě

Původně se čtvrtá zastávka letošní sezony měla konat v Oberhofu, tam ale pořadatelé rezignovali kvůli nedostatku sněhu. Soukalová je za změnu ráda, na Ruhpolding má skvělé vzpomínky. Předloni na jihovýchodě Německa dvakrát vyhrála individuální závody, minulý rok byla členkou vítězné české štafety.

Chce jen, aby bylo příznivé počasí

„Tratě, jejich profil, nebo střelnice, u které jsou diváci tady v Ruhpoldingu neuvěřitelně blízko, mi určitě nevadí. Chci jen, aby bylo alespoň trochu příznivé počasí, hlavně aby nepršelo, abychom nebyli všichni mokří a zmrzlí," přála si jablonecká rodačka.

Před vánočními svátky byla ráda za přestávku, cítila se unavená psychicky i fyzicky. Jenže nakonec si příliš neodpočinula. Z vyhlášení Sportovce roku cestovala na vánoční svátky a přípravu do Rakouska, poté do německého Gelsenkirchenu na exhibici v Schalke aréně. A znovu návrat do Rakouska.

„Takže jsem nebyl vůbec odpočatá, ale spíše ucestovaná.“ Navíc jsem měla strach, abych neonemocněla. A tak jsem si četla a spala až dvanáct hodin denně. „Tělo si o to samo řeklo,“ vysvětlila Soukalová.

Četla povídky od Svěráka

Literární společnost jí dělal Zdeněk Svěrák. "Od Jitky Landové jsem k Vánocům dostala jeho Nové povídky a už během první stránky mě to tak pohltilo, že jsem přečetla celou knížku za půldruhého dne. Bezvadné to bylo. Konečně jsem vypnula a relaxovala."

Naplno trénovat tak začala v rakouském Obertilliachu až po Novém roce. „Mrzí mě, že jsem nestihla ještě více těžkých tréninků, protože na následující trimestr budou potřeba. Ale doufám, že se to moc neprojeví.“ 

Doufá také, že nepřijdou první krize na střelnici. V přípravě se jí totiž příliš nedařilo. „Občas chci udělat položku rychleji a začínám dělat zbytečné chyby. Snad nebudu při položkách zbytečně bláznit. Raději bych se trefila, než abych se musela pak honit na trestných kolečkách," uzavřela Soukalová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy