Muži tápou. I benjamínek Charvátová je lepší než Moravec se Šlesingrem

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
22. 12. 2015 9:40
Podívejte se, jak si vedou čeští biatlonisté po třetině závodů nové sezony Světového poháru.
Gabriela Soukalová přišla o dres vedoucí závodnice SP jen na 24 hodin. Pak si žluťáska uzmula zpátky.
Gabriela Soukalová přišla o dres vedoucí závodnice SP jen na 24 hodin. Pak si žluťáska uzmula zpátky. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Světový pohár v biatlonu má za sebou třetinu závodů. Po Östersundu a Hochfilzenu zavítala elita do pro Čechy vždy oblíbené slovinské Pokljuky. Více méně v ní však bylo k vidění totéž, co na předchozích dvou podnicích. Výborné ženy v čele s Gabrielou Soukalovou a trápící se muži.

Před týdnem šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář upozorňoval na důležitost toho, se co nejrychleji zvednou. To se ale nepovedlo a znovu přišlo fiasko. Čest českých barev muselo opět zachránit něžné pohlaví.

Pojďme se ale, stejně jako předchozí týdny, podívat na všechny české reprezentanty detailněji individuálně. Jak si vedou po třetině sezony?

Gabriela Soukalová

Nic než pochvalné ódy tady zaznít nemůže. Vedoucí žena světového poháru byla znovu úžasná. V Pokljuce ve všech třech závodech dojela v elitní pětce. V závěrečném "masáku" pak byla dokonce druhá.

Její letošní vyrovnanost výkonů je neuvěřitelná. Celkem má na kontě osm individuálních startů a pokaždé dojela v nejlepší osmičce, to se žádné jiné biatlonistce nepovedlo. A úspěšnost střelby? 93 procent! To u Gábiny nepamatujeme. Jen tak dál.

Veronika Vítková

Řečeno slovy komentátora Miroslava Bosáka: Ono to půjde, a né, že né! Asi takhle se dá nejvýstižněji shrnout zlepšení, které Vítková zaznamenala během uplynulého víkendu. Ještě minulý týden ji neskutečně trápila střelba vleže. V Hochfilzenu měla z polohy ležmo úspěšnost pouhých 65 procent, teď v Pokljuce jako mávnutím kouzelného proutku 100 %. Dvakrát jí tu těsně utekla "bedna", v celkovém pořadí SP si ale polepšila na osmé místo.

Eva Puskarčíková

Konečně to čtyřiadvacetileté závodnici vyšlo. Poprvé v kariéře si vyjela umístění v nejlepší desítce, na které navázala 12. a 13. místem. "Jsem absolutně nadšená. Vždycky jsem si přála v desítce skončit a najednou je to tady. Paráda," radovala se členka klubu SKP Jablonec.

Nejpovedenější víkend kariéry ozdobila i parádní střelbou, ve které má momentálně úspěšnost 84 procent. Celkově je pak 23. a na kontě má už 126 bodů, což je už teď více než polovina z celé loňské sezony.

Lucie Charvátová

Stále jí to výborně běhá. V Pokljuce se zlepšila i ve střelbě, ale stále ji s puškou v ruce čeká ještě kus práce. S úspěšností 73 procent patří totiž pořád mezi nejhorší. Na páté místo z hochfilzenského sprintu nenavázala, ale dvě umístění mezi patnácti nejlepšími jsou rovněž velkým příslibem do budoucna.

Jitka Landová

Od pětadvacetileté rodačky z Jablonce nad Nisou je to stále velká bída. I když si ve Slovinsku zlepšila letošní maximum 28. místem ve sprintu, trenér Vítek určitě čekal víc. Střelecky průměrná, ale běžecky velmi podprůměrná je zatím v dosavadní sezoně Landová. S pouhými 22 body jí patří v rankingu Světového poháru až 55. příčka.

Ondřej Moravec

Loni měl touhle dobou na kontě už pět umístění v desítce, a dokonce jedno pódium. Letos je zatím jeho maximem 19. místo. Nejsmutnější na tom však je, že i tak je Moravec nejlepším českým mužem v celkovém pořadí, se 108 body mu patří 28. pozice. Střelecky to ujde, ale v běhu oproti minulé sezoně výrazně zpomalil.

Michal Šlesingr

Až 45. místo aktuálně okupuje tento zkušený, v únoru třiatřicetiletý biatlonista. Vinou toho po letech nemohl běžet závod s hromadným startem. Je opakem Moravce: Běžecky solidní, ale ve střelbě tragický. Letošních 75 % úspěšnosti ostře kontrastuje s předloňskými 90 procenty.

Michal Krčmář

Po prvním letošním podniku v Östersundu to vypadalo, že Krčmář bude patřit mezi tahouny mužské části reprezentace. Opak je ale pravdou. Další víkendy se už trápil a v celkovém pořadí Světového poháru se propadá, teď mu patří 44. příčka. V minulé sezoně byla Krčmářova úspěšnost střelby na čísle 82 procent, letos je o deset procent nižší. Problém mu činí hlavně poslední terče, které pravidelně míjí.

Jaroslav Soukup

Nejpovedenější dny dosavadní sezony prožil Soukup v Pokljuce. Ve sprintu dojel 25. a o den později ve stíhačce 34. “Závodilo se mi nejlépe z celé sezony. Mám radost ze střelby. Stále více se posouvám k nule a doufám, že v tomto trendu budu pokračovat,” řekl po víkendu nejstarší člen české reprezentace.

Zajímavostí je, že jako jediný Čech si udržel střeleckou úspěšnost stejnou, jako měl loni. Všichni ostatní jsou výrazně horší.

Tomáš Krupčík

Stejně jako předchozí víkendy, ani teď není moc co hodnotit. Na östersundské 38. místo nenavázal. V Hochfilzenu dojel ve sprintu 61., a v Pokljuce dokonce až 76. Pokud se chce poprvé v životě podívat do nejlepší dvacítky, bude muset zabrat. Aktuální střelbou a zejména pak během to na vzestup příliš nevypadá.

Další podnik biatlonového SP je na programu od 7. ledna v německém Oberhofu, kompletní program i výsledky si můžete projít zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy