Propad biatlonistů je alarmující. Rybář ale věří: Zase půjdou nahoru!

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 12. 2015 13:02
Českým biatlonistům se v sezoně vůbec nedaří, zatím ani jednou nedosáhli na první desítku. Šéftrenér Ondřej Rybář jim slíbil povánoční galeje a stále pevně věří, že přijde zlepšení.
Ondřej Moravec a Michal Krčmář.
Ondřej Moravec a Michal Krčmář. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha - Za poslední úspěšné roky v roli šéftrenéra biatlonové reprezentace prakticky neměl vážný důvod důrazněji a dlouhodoběji své svěřence kritizovat. Letošní sezona je ale v lecčems úplně jiná. Ondřej Rybář si musí zvykat na novou úlohu. Na úlohu muže, který nejde pro ostřejší slova daleko.

"Pro některé věci nemám absolutně žádnou omluvu. Jestli se kluci nezlepší, zažijí mezi svátky vánoční galeje," hlásil biatlonový šéf před závody ve slovinské Pokljuce. A věřil, že metodou biče spící české hvězdy probudí. Nestalo se. A Šlesingr a spol. se tedy můžou těšit na pořádnou porci tréninků.

Ještě v nedávné minulosti, v takzvané době před Soukalovou, spoléhal český biatlon výhradně na sílu mužské reprezentace. Úspěchy střídavě sbírali Michal Šlesingr, Zdeněk Vítek, Roman Dostál, Jaroslav Soukup a pak i Ondřej Moravec. 

Nejlepší výsledek? Třináctý Krčmář

Teď se situace otočila o pověstných 180 stupňů. Ženy září, muži jsou ve velké krizi. V celé první třetině sezony nedokázali biatlonisté ani jednou proniknout do elitní desítky v závodě Světového poháru. V minulé sezoně nemyslitelná věc.

Za vše hovoří rekapitulace nejlepšího výsledku českých mužů v tomto ročníku. Je jím totiž třinácté místo Michala Krčmáře ze sprintu v Östersundu. Krčmář přitom na svůj nejlepší kariérní výsledek zatím absolutně nedokázal navázat a v celkovém pořadí seriálu se propadl do páté desítky.

Nejlepším Čechem je tak znovu Ondřej Moravec, čerstvě držitel pomyslného bronzu v anketě Sportovec roku, a tedy nejlepší loňský mužský sportovec republiky. Jenže i jeho výkony z loňské a letošní sezony se nedají srovnávat. Loni dokázal Moravec na třech úvodních zastávkách SP skončit pětkrát v elitní desítce! Letos je jeho maximem devatenácté místo.

Moravec: Absolutně nic jsem nezvládl

V pořadí Světového poháru je Moravec osmadvacátý, a pokud nepůjde rychle nahoru, může se stát dlouho nevídaná věc. Český biatlon nebude mít ani jednoho muže v atraktivních závodech s hromadným startem, v nichž tradičně sbírá body třicítka nejlepších.

Do prvního podobného klání sezony se Moravec těsně probojoval, po velkých chybách na střelnici ale skončil na samém chvostu pořadí. S nejlepšími se trojnásobný olympijský medailista ze Soči měřit nemohl.

"Takto špatně jsem snad nejel ani svůj první hromaďák v kariéře. Absolutně jsem závod nezvládl, nic v něm nebylo dobře,“ zhodnotil svůj výkon biatlonista z Letohradu.

Před každým novým kláním věří jednatřicetiletý závodník ve zlom. Ten ale nepřichází. Psychika je nahlodaná, Moravce sráží nadstandardní množství střeleckých omylů. 

Rybář: Čeká nás hodně práce

"Věřil jsem, že hromaďák bude konečně závod, ve kterém se to zlomí, chytím se a odrazím ode dna. No, a zase nic. Závod jsem zahájil dvojkou, v sobotu stíhačku trojkou a před týdnem v Hochfilzenu zase dvojkou. Hned na úvod mi tak čelo startovního pole vždy zmizí daleko mimo můj dosah,“ vysvětlil Moravec. 

Není divu, že během svátků chce vloni šestý muž celkového pořadí Světového poháru sport úplně vypustit z hlavy. "Nechci aspoň pár dní o biatlonu ani slyšet," uvedl Moravec, který se 28. prosince zúčastní v německé Schalke aréně tradiční exhibice dvojic, společně s Gabrielou Soukalovou.

Pak už nastanou Rybářem slibované galeje. Šéftrenér i přes špatné výsledky mužů věří, že současný stav nebude v letošní sezoně ničím trvalým. 

"Čeká nás hodně práce na sportovní formě i psychické pohodě, ale jsem přesvědčený, že kluci mají na to, udělat v sezoně ještě kvalitní výsledky,“ poznamenal kouč. 

"Za čtyřleté období musí přijít jalová sezona. Každá mašina, která funguje, potřebuje občas opravit chyby. Jsme ve fázi, že se potřebujeme poučit, a musíme doufat, že to zvládneme. Budeme bojovat, abychom byli zase mezi nejsilnějšími," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy