Ledecká je mistryní světa, v Lachtalu ovládla slalom

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2015 14:19
Česká snowboardistka Ester Ledecká má zlatou medaili z mistrovství světa ve snowboardingu.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: ČTK

Lachtal - Snowboardistka Ester Ledecká se stala první českou mistryní světa v paralelním slalomu.

Dosud posledními českými mistry světa v zimních sportech byli v roce 2007 běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a slalomářka Šárka Strachová (tehdy Záhrobská). "Já tomu pořád nemůžu uvěřit, je to skvělý a neuvěřitelný," řekla v cíli Ledecká.

"Právě jsem si splnila sen. Můj děda byl mistr světa a já jsem nyní také," uvedla vnučka hokejisty Jana Klapáče.

Favoritkou od začátku až do konce

Ledecká se pasovala do role favoritky začátkem ledna výhrou ve slalomu Světového poháru v Bad Gasteinu a na MS svoji formu potvrdila. V dopolední kvalifikaci měla druhý čas a díky tomu si mohla vybírat dráhu ve vyřazovacích jízdách.

Devatenáctiletá Ledecká jela suverénně i v osmifinále a o 12 let starší Japonku Tomoku Takeučiovou jasně vyřadila. V červených brankách stříbrnou olympijskou medailistku ze Soči v paralelním obřím slalomu porazila o 1,5 sekundy.

Ve čtvrtfinále se Ledecké zpočátku držela obhájkyně titulu Ruska Jekatěrina Tuděgeševová, která předtím vyřadila trojnásobnou vítězku Světového poháru Patrizii Kummerovou ze Švýcarska, ale Češka znovu v červené dráze byla v cíli dříve o 59 setin.

Soupeřku za sebou neslyšela

Semifinále přineslo nejvyrovnanější boj. V modré dráze stála domácí Marion Kreinerová a nakonec pro Ledeckou rozhodlo jen 24 setin. Zato ve finále bylo jasno už po pár metrech, neboť další Rakušanka Dujmovitsová brzy chybovala. Ledecká tak projela trať bez tlaku soupeřky a mohla se radovat z titulu.

"Neslyšela jsem ji za sebou, ale jela jsem naplno až do cíle. Už se mi totiž jednou stalo, že jsem také soupeřku neslyšela, trochu jsem zvolnila a ona mě pak dojela a vyhrála. Nechtěla jsem, aby se to opakovalo. Teď prožívám úžasné pocity, už mě bolí pusa od toho, jak se pořád usmívám," líčila Ledecká.

Na mistrovství světa může získat ještě jednu medaili. V pátek bude favoritkou také paralelního obřího slalomu. Předloni obě tyto disciplíny vyhrála na juniorském MS v Turecku.

V závodu mužů se Češi do vyřazovacích jízd nedostali. Viktor Brůžek a Martin Glajch vypadli už v první části kvalifikace.

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Kreischbergu (Rakousko):

Snowboarding - paralelní slalom:

Muži: 1. Fischnaller (It.), 2. Sobolev (Rus.), 3. Marguč (Slovin.), 4. March (It.), ...41. Brůžek, 49. Glajch (oba ČR) vyřazeni v kvalifikaci.

Ženy: 1. Ledecká (ČR), 2. Dujmovitsová, 3. Kreinerová (obě Rak.), 4. Jörgová (Něm.).

Akrobatické lyžování - U-rampa:

Muži: 1. Smaine (USA) 88,00 b., 2. Pollet-Villard (Fr.) 86,60, 3. Lerjen (Švýc.) 82,40.

Ženy: 1. Faivreová (Švýc.) 83,80, 2. Sharpeová (Kan.) 81,00, 3. Jägerová (Švýc.) 79,80.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy