MS ve snowboardingu a akrobatickém lyžování

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu se na mistrovství světa v Rogle obešel bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

"Je to úžasná zkušenost a jen tady být je neskutečný. To je zatím nejvíc, kam jsem se dostala," řekla osmnáctiletá Šonková po premiéře na světovém šampionátu. "Je skvělé jet s nejlepšíma snowbardistkama a zažít tady tu atmosféru. Musím toho dohnat ještě dost a nabrat zkušenosti," doplnila teprve čtrnáctiletá Keclíková, která dosud nestartovala ani ve Světovém poháru.

Neúčast zraněné Ledecké obě mrzela. "Je vždycky škoda, když nejede. Ester je pro nás motivací," shodly se a Šonková na účet české i světové hvězdy dodala: "Ester je úžasná, Ester je legenda, Ester je pojem. Je skvělé, co dokázala."

Tituly v paralelním obřím slalomu v pondělí odpoledne získali Němka Selina Jörgová a Rus Dmitrij Loginov.

Näslundová má druhý titul ve skikrosu, Fiva se dočkal v 35 letech

Mistry světa ve skikrosu se stali Švýcar Alex Fiva a Švédka Sandra Näslundová, která získala po téměř roční závodní pauze zaviněné zraněním kolena druhý titul. Poprvé se radovala ze zlaté medaile v roce 2017. Ziskem druhého titulu napodobila vítěze úvodních dvou ročníků šampionátu Tomáše Krause, nikdo další dvakrát ve skikrosu triumfovat nedokázal.

Česká reprezentantka Nikol Kučerová vypadla ve švédském Idre Fjäll už v kvalifikaci, v níž byla osmnáctá a zaostala o dvě místa za postupem do čtvrtfinálových jízd. V dnešní vyřazovací části proto nemohla obhajovat sedmé místo z předloňského šampionátu v Solitude.

Näslundová absolvovala první závod od loňského února. Před sezonou si v tréninku poranila koleno a vynechala všechny dosavadní závody Světového poháru, který před rokem ovládla.

Ve vyřazovacích jízdách čtyřiadvacetiletá Švédka nenašla ani jednou přemožitelku. Stříbro získala potřetí za sebou Švýcarka Fanny Smithová a třetí místo obhájila Francouzka Alizée Baronová.

Fiva se v 35 letech dočkal první medaile z mistrovství světa, a rovnou zlaté. Vítěz Světového poháru z roku 2013 si vynahradil čtvrté místo z minulého šampionátu. Ve finále triumfoval před obhájcem titulu Francoisem Placem z Francie, třetí skončil domácí Erik Mobärg.

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování v Idre Fjäll (Švédsko):

Skikros:

Muži: 1. Fiva (Švýc.), 2. Place (Fr.), 3. Mobärg (Švéd.), 4. Davies (Brit.).

Ženy: 1. Näslundová (Švéd.), 2. Smithová (Švýc.), 3. Baronová (Fr.), 4. Gantenbeinová (Švýc.), …v kvalifikaci 18. Kučerová (ČR).

Samková přijde o MS a olympijskou generálku v Číně

Snowboardisté včetně úřadující šampionky ve snowboardcrossu Evy Samkové nebudou mít kvůli pandemii koronaviru mistrovství světa v Číně. Dnes to oznámila Mezinárodní lyžařská federace (FIS) s tím, že konání únorového šampionátu znemožňují přetrvávající omezení v cestování kvůli koronaviru. O šampionát v Číně přijde i olympijská vítězka Ester Ledecká. FIS hledá nového pořadatele.