Sudová neprošla na MS z kvalifikace, Pančochová se odhlásila

Aktualizováno 19. 1. 2015 12:11
Akrobatické lyžařce Nikole Sudové se nevydařil ani druhý start na světovém šampionátu v rakouském Kreischbergu.
Nikola Sudová
Nikola Sudová | Foto: Reuters

Kreischberg - Akrobatické lyžařce Nikole Sudové se nevydařil ani druhý start na světovém šampionátu v rakouském Kreischbergu. Po nedělním 16. místě dnes vypadla už v kvalifikaci na závod v paralelní jízdě. Z 35 boulařek obsadila 18. místo a postup do play off jí utekl o dvě pozice a necelý bod.

Finále nepojede ani snowboardistka Šárka Pančochová, která kvůli přetrvávajícím zdravotním trablům nenastoupila do kvalifikace slopestylu.  Naopak v mužském slopestylu nečekaně prošel mezi nejlepší snowboardista Jan Nečas, který zajel čtvrtou nejlepší jízdu ze všech.

Na můstku ujela hůlka

Zlatou medaili vybojovali poprvé v paralelní jízdě Kanaďan Mikaël Kingsbury a Američanka Hannah Kearneyová, kteří už měli z dřívějších let řadu medailí, ale nikdy ne tu nejcennější z "duálů". V nedělním individuálním závodu získali oba stříbro.

Dvaatřicetiletá zkušená Sudová, která má ve sbírce z MS stříbro (2005) a bronz (2009), se za posledních 12 let na šampionátech až do letošního vždy vešla do elitní desítky. V paralelní jízdě obhajovala šestou příčku.

Dnes ale udělala na trati hned několik chyb. "Ujela mi hůlka na horním můstku, protože jsem blbá a píchám do můstku, což nemám. Pak mě to dvakrát koplo uprostřed a ještě se mi podařilo si trefit špičky lyží při saltu, takže jsem ten 'kros' musela dávat nadvakrát. Sešly se mi čtyři chyby, co jsem tady za ty čtyři dny tréninků a závodů neudělala," řekla.

Odhadla, že zajela nejhorší jízdu v celé sezoně. "Závodní určitě. Pěkně jsem si to tady vybrala," řekla smutně. Už když čekala v cíli na výkony dalších soupeřek, tak tušila, že je konec. "Říkala jsem si, jestli se do šestnáctky dostanu, tak by to byla velká klika," podotkla.

Ke konci kvalifikace už Sudová věděla, že bude mít dnes volné odpoledne. "Když jsem byla šestnáctá, bylo mi jasné, že tam jsou ještě minimálně dvě holky, co mě zajedou. Pořád jsem si říkala, proč jim nedali rozhodčí o bod míň, ale na to, jak ta moje jízda vypadala, tak mi ještě vlastně dali bodů docela dost," uznala.

V kvalifikaci mužů Daniel Honzig obsadil 33. místo mezi 44 závodníky a stejně jako Sudová do vyřazovacích jízd nepostoupil.

Nečas překvapil v první jízdě

Snowboardista Jan Nečas překvapil na mistrovství světa v Kreischbergu postupem do finále slopestylu. V dnešní kvalifikaci se mu vydařila první jízda, za níž dostal 77 bodů a postoupil ze čtvrtého místa přímo do středečních bojů o medaile.

Tam prošlo z dnešních jízd osm mužů, o zbývající dvě místa se pojede ve středu v dopoledním semifinále.

Třicetiletý Nečas je na čtvrtém mistrovství světa, dosud byl nejlépe ve slopestylu jedenáctý ve španělské La Molině v roce 2011. Před dvěma lety skončil desátý na MS v kanadském Stonehamu v Big Airu. Ve Světovém poháru však byl v kariéře ve slopestylu jen třikrát ve třicítce, nejlépe skončil dvacátý před třemi lety opět ve Stonehamu. V elitní desítce nebyl nikdy v žádné disciplíně.

V kvalifikaci byl nejlepší Fin Roope Tonteri, obhájce vítězství, kterého rozhodčí ohodnotili známkou 93,7 bodu.

Pančochová o medaile nepojede

Naopak česká medailová naděje Šárka Pančochová na mistrovství světa v Kreischbergu do kvalifikace slopestylu vůbec nenastoupila. Pátá snowboardistka z loňských olympijských her v Soči váhala do poslední chvíle kvůli bolestem v operovaném koleně.

Pančochová poprvé výrazněji pocítila následky krátkého časového odstupu a tréninkového manka po letní operaci zkřížených vazů při nedělním tréninku. Definitivně se vicemistryně světa z roku 2011 rozhodla těsně před startem kvalifikace. V té se tak představila z českých reprezentantek jen Kateřina Vojáčková, které se nepovedla ani jedna jízda, ve své skupině obsadila 14. místo a nepostoupila.

"Jela jsem trénink a chtěla jsem závodit, do poslední chvíle jsem si myslela, že pojedu, ale stav té trati tomu nenahrál, rozhodla jsem se sama," vysvětlila novinářům Pančochová. Trať v Kreischbergu totiž v sobotu zmokla, v neděli zmrzla, ráno na sluníčku změkla a ve stínu pak opět přimrzla. "Byly tam boule a teď je to na kost," uvedla Pančochová.

I proto skoky přelétávala. "Nedokázala jsem se srovnat. Je to bohužel tím, jak jsem měla málo času, tak jsem na to nebyla úplně připravená," uvedla. Na začátku léta totiž byla na operaci zkřížených vazů v koleně a měla strach o zdraví. I kvůli tomu, že na trati se postupně při tréninku i v kvalifikaci zranilo několik soupeřek.

"Jsem z toho trochu špatná, byl to pro mě vrchol sezony, ale zdraví je pro mě teď přednější, nerada bych byla zase teď půl roku mimo. Vůbec jsem se na to necítila a neměla jsem dostatek času se na to připravit, abych se vrátila zpátky," uvedla Pančochová. "Koleno jsem si docela narazila, jak jsem létala daleko, a teď to docela bolí, takže i to bylo důvod, proč jsme to vzdali," oznámila.

V Kreischbergu jela kvalifikaci U-rampy, která není pro dopady na kolena tak agresivní, uvažuje ještě o startu v Big Airu, jehož kvalifikace je v pátek a tréninky od středy. "Nejsem si teď úplně jistá. Zkusím jet trénink a uvidím, jak mi to půjde. Když se budu cítit, tak bych chtěla nastoupit. Je to jeden skok, tak to není tak fyzicky náročné," řekla.

Po šampionátu hodlá trénovat, aby byla připravená na finále Světového poháru ve Špindlerově Mlýně. "Fakt jsem z toho zklamaná, chtěla jsem kvůli fanouškům, protože vím, že všichni koukají doma, a je mi to hrozně líto. Ale na příštím závodě jim to vynahradím," slíbila. "Ve Špindlu bych chtěla být stoprocentní a zajet tak, jak to nejlépe umím," dodal

Mistrovství světa v akrobatickém lyžování a snowboardingu v Kreischbergu (Rakousko):

Akrobatické lyžování - paralelní jízda v boulích:

Muži: 1. Kingsbury, 2. Marquis, 3. Gagnon (všichni Kan.), 4. Kashima (USA), 5. Rejcherd (Kaz.), 6. Rowley, 7. Deneen (oba USA), 8. Smyšljajev (Rus.), ...v kvalifikaci 33. Honzig (ČR).

Ženy: 1. Kearneyová (USA), 2. J. Dufourová-Lapointeová (Kan.), 3. Galyševová (Kaz.), 4. Ch. Dufourová-Lapointeová (Kan.), 5. Coxová (Austr.), 6. Laffontová (Fr.), 7. Rachimovová (Rus.), 8. Robichaudová (Kan.), ...v kvalifikaci 18. Sudová (ČR).