Sluková, Kolocová a další beachvolejbalová esa se ukážou v Česku. Špičkový turnaj má hostit Ostrava

ČTK ČTK
10. 11. 2017 14:37
Špičkové beachvolejbalové páry Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou a Kristýna Kolocová s Michalou Kvapilou by se měly v příštím roce předvést českým fanouškům při prestižním klání Světového okruhu v Ostravě.
Markéta Nausch Sluková (vlevo) by se měla s Barborou Hermannovou představit českým divákům při turnaji Světového okruhu v Ostravě
Markéta Nausch Sluková (vlevo) by se měla s Barborou Hermannovou představit českým divákům při turnaji Světového okruhu v Ostravě | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Elitní plážový volejbal by se měl od příštího roku vrátit do České republiky, otazníkem ale zůstávají finance.

V kalendáři pro novou sezonu je v rámci Světového okruhu zařazen čtyřhvězdičkový turnaj mužů a žen od 20. do 24. června a zatímco v minulosti se hrálo v Praze na Štvanici, svaz aktuálně jedná o pořádání v Ostravě. Vedení zároveň očekává, že získá jako v minulosti finanční podporu od státu.

"Pracujeme s variantou Ostrava, která je sice pravděpodobná, ale zatím není nic podložené smluvně. Jednání probíhají," řekl předseda volejbalistů Marek Pakosta na webu svazu. "Světovka by měla by být zajištěna na dva roky," doplnil člen správní rady svazu Michal Provazník.

Svaz se domlouvá s Ostravou, ale není vyloučeno, že se akce vrátí do Prahy, kde se turnaj uskutečnil v minulosti šestkrát - pro muže v letech 2008, 2010, 2011 a 2012, pro ženy v sezonách 2014 a 2015.

Před třemi lety skončil triumfem dvojice Kristýna Kolocová, Markéta Sluková. Obě hráčky jsou elitními beachvolejbalistkami i dál, jen Nausch Sluková tvoří dvojici s Barborou Hermannovou a Hoidarová Kolocová se dotáhla do špičky s Michalou Kvapilovou.

Zásadní bude zajistit akci ekonomicky. Jen na odměny pořadatelé potřebují 300 tisíc dolarů (150 tisíc na každou kategorii), což je v přepočtu přes 6,5 milionu korun. Pakosta pro ČTK uvedl, že hlavním zdrojem pokrytí mají být finance z programu ministerstva školství na podporu významných mezinárodních akcí. "Ale ten ještě není vypsaný, ostatně jako všechny ostatní programy ministerstva, takže to znamená určitou nejistotu," konstatoval Pakosta.

Teoreticky by se mohlo stát, že svaz bude muset turnaj znovu odvolat. "Informovali jsme mezinárodní federaci, že tam je riziko, které neumíme ovlivnit. Znají situaci a vědí, že se nám do toho promítá politika a a určitá nefunkčnost sekce sportu na ministerstvu. Pokud bychom na financování neměli, tak to musíme zrušit, ale je to krajní varianta, protože turnaj by měl významný pozitivní dopad na celý český volejbal a svým způsobem je to i propagace Česka," řekl Pakosta.

Společný turnaj Světového okruhu se měl v Praze hrát letos v květnu, ale svaz ještě pod vedením Zdeňka Haníka se loni v prosinci pořadatelství z ekonomických a organizačních důvodů vzdal.

Nový turnaj je vypsán jako čtyřhvězdičkový, což je druhá nejvyšší kategorie v hierarchii Světového okruhu. "Nad námi jsou už jen majory a mistrovství světa," podotkl Pakosta a za zásadní označil, že se představí muži i ženy. "To nám umožní nasadit do hry domácí dvojice bez ohledu na jejich postavení v žebříčku."

Českým párům, pokud by se turnaj konal v ČR i v roce 2019, může akce přispět i k účasti na olympiádě v Tokiu 2020. "Byl by určitou formou podpory našich špičkových týmů s výhledem na olympijskou kvalifikaci," dodal Pakosta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy