Slovensku roste velká hvězda, v cestě jí stojí Češka Kvitová

Sport Sport
5. 9. 2015 11:47
Extrémně zajímavý duel české a slovenské jedničky otevře sobotní program třetího kola US Open na hlavním dvorci Arthura Ashe.
Anna Karolína Schmiedlová.
Anna Karolína Schmiedlová. | Foto: ČTK

New York - Extrémně zajímavý duel české a slovenské jedničky otevře sobotní program třetího kola US Open na hlavním dvorci Arthura Ashe. Vycházející hvězda světového tenisu Anna Karolína Schmiedlová vyzve v boji o své první grandslamové osmifinále světovou čtyřku Petru Kvitovou.

Online reportáž z utkání Schmiedlová vs. Kvitová sledujte zde

Půjde o souboj hráček, které se znají zatím pouze ze šatny nebo z televize. Kvitová se Schmiedlovou spolu dosud nehrály. "Herně ji vůbec neznám. David Kotyza o ní bude muset něco zjistit," uvedla pětadvacetiletá česká hvězda, která nastoupí proti o pět let mladší soupeřce.

"Zřejmě už nejsem nejmladší, těch mladých talentovaných hráček přibývá, derou se teď nahoru," okomentovala krátce úspěchy jedné z nich.

Schmiedlová má první milion dolarů

Od Schmiedlové si toho slovenští tenisoví příznivci hodně slibují. A není divu. V červenci byla rodačka z Košic vyhlášena vycházející hvězdouv tradiční měsíční anketě WTA. Díky postupu do třetího kola US Open se v novém vydání žebříčku poprvé podívá do nejlepší třicítky. A aby toho nebylo málo, v prize money si vydělala svůj první milion dolarů.

"Moc mi prospělo, že jsem se v New Yorku poprvé dostala mezi nasazené hráčky. Před cestou do Ameriky jsem to vůbec nečekala, byla jsem na jednačtyřicátém místě. Vydařilo se mi ale Cincinnati. Jsem šťastná, že jsem se dostala na takové pozice," řekla slovenskému deníku Sme mladičká tenistka.

Letošní rok zahajovala Schmiedlová na 73. místě světového žebříčku. Od té doby ale hraje skvělý tenis. V sezoně už získala dva tituly, když triumfovala v polských Katovicích a v rumunské Bukurešti. Na US Open zatím přešla přes Němku Görgesovou a Černohorku Koviničovou.

Kvitová poprvé v newyorském horku

Sázkové kanceláře jednoznačně favorizují Kvitovou, která po triumfu v New Havenu zatím ve Flushing Meadows neztratila ani set. Jenže pozor, vůbec poprvé rodačka z Bílovce nastoupí na úvod hracího dne, v době klimatických podmínek, jež jí pramálo vyhovují. Zatím si Kvitová pochvalovala večerní zápasy, v nichž se vyhnula největšímu horku.

"Klidně bych hrála pořád večer," konstatovala Kvitová, ale přání se jí nesplnilo. Kvůli času začátku utkání bude muset odložit své zatím vítězné černé ošacení. A vyměnit je za červené, které má připravené na denní duely.

Kromě Kvitové se v sobotu o postup do osmifinále pokusí i zbylí čtyři čeští zástupci na newyorském grandslamu. Tomáš Berdych se rovněž od 17 hodin utká se Španělem Guillermem Garciou-Lopezem.

V pozdějším průběhu tenisové dne se pak Jiří Veselý pokusí o velké překvapení proti domácímu favoritovi Johnu Isnerovi. Šokující přemožitelka Wozniacké Petra Cetkovská narazí na Italku Flavii Pennettaovou. A Barbora Strýcová se pokusí zaskočit favorizovanou německou ranařku Sabine Lisickou.

Jak se daří Kvitové na grandslamech?

PETRA KVITOVÁ

Projděte si její statistiky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy