Slovensku roste velká hvězda, v cestě jí stojí Češka Kvitová

Sport Sport
5. 9. 2015 11:47
Extrémně zajímavý duel české a slovenské jedničky otevře sobotní program třetího kola US Open na hlavním dvorci Arthura Ashe.
Anna Karolína Schmiedlová.
Anna Karolína Schmiedlová. | Foto: ČTK

New York - Extrémně zajímavý duel české a slovenské jedničky otevře sobotní program třetího kola US Open na hlavním dvorci Arthura Ashe. Vycházející hvězda světového tenisu Anna Karolína Schmiedlová vyzve v boji o své první grandslamové osmifinále světovou čtyřku Petru Kvitovou.

Online reportáž z utkání Schmiedlová vs. Kvitová sledujte zde

Půjde o souboj hráček, které se znají zatím pouze ze šatny nebo z televize. Kvitová se Schmiedlovou spolu dosud nehrály. "Herně ji vůbec neznám. David Kotyza o ní bude muset něco zjistit," uvedla pětadvacetiletá česká hvězda, která nastoupí proti o pět let mladší soupeřce.

"Zřejmě už nejsem nejmladší, těch mladých talentovaných hráček přibývá, derou se teď nahoru," okomentovala krátce úspěchy jedné z nich.

Schmiedlová má první milion dolarů

Od Schmiedlové si toho slovenští tenisoví příznivci hodně slibují. A není divu. V červenci byla rodačka z Košic vyhlášena vycházející hvězdouv tradiční měsíční anketě WTA. Díky postupu do třetího kola US Open se v novém vydání žebříčku poprvé podívá do nejlepší třicítky. A aby toho nebylo málo, v prize money si vydělala svůj první milion dolarů.

"Moc mi prospělo, že jsem se v New Yorku poprvé dostala mezi nasazené hráčky. Před cestou do Ameriky jsem to vůbec nečekala, byla jsem na jednačtyřicátém místě. Vydařilo se mi ale Cincinnati. Jsem šťastná, že jsem se dostala na takové pozice," řekla slovenskému deníku Sme mladičká tenistka.

Letošní rok zahajovala Schmiedlová na 73. místě světového žebříčku. Od té doby ale hraje skvělý tenis. V sezoně už získala dva tituly, když triumfovala v polských Katovicích a v rumunské Bukurešti. Na US Open zatím přešla přes Němku Görgesovou a Černohorku Koviničovou.

Kvitová poprvé v newyorském horku

Sázkové kanceláře jednoznačně favorizují Kvitovou, která po triumfu v New Havenu zatím ve Flushing Meadows neztratila ani set. Jenže pozor, vůbec poprvé rodačka z Bílovce nastoupí na úvod hracího dne, v době klimatických podmínek, jež jí pramálo vyhovují. Zatím si Kvitová pochvalovala večerní zápasy, v nichž se vyhnula největšímu horku.

"Klidně bych hrála pořád večer," konstatovala Kvitová, ale přání se jí nesplnilo. Kvůli času začátku utkání bude muset odložit své zatím vítězné černé ošacení. A vyměnit je za červené, které má připravené na denní duely.

Kromě Kvitové se v sobotu o postup do osmifinále pokusí i zbylí čtyři čeští zástupci na newyorském grandslamu. Tomáš Berdych se rovněž od 17 hodin utká se Španělem Guillermem Garciou-Lopezem.

V pozdějším průběhu tenisové dne se pak Jiří Veselý pokusí o velké překvapení proti domácímu favoritovi Johnu Isnerovi. Šokující přemožitelka Wozniacké Petra Cetkovská narazí na Italku Flavii Pennettaovou. A Barbora Strýcová se pokusí zaskočit favorizovanou německou ranařku Sabine Lisickou.

Jak se daří Kvitové na grandslamech?

PETRA KVITOVÁ

Projděte si její statistiky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy