Sledovali jsme živě: Tipsarevič rozdrtil Štěpánka 3:0

19. 9. 2010 20:25
On-line přenos ze závěrečné dvouhry

Radek Štěpánek
Radek Štěpánek | Foto: Czech Davis Cup Team

Bělehrad - Až závěrečná dvouhra zápasu Srbsko - Česko určila postupujícího do finále Davis cupu. Tomáš Berdych odpoledne prohrál s Novakem Djokovičem 1:3 na sety (ZDE), Radek Štěpánek pak podlehl Janku Tipsarevičovi 0:3 na sety.

Sobotní čtyřhru najdete ZDEpáteční dvouhry ZDE (Štěpánkova výhra) a ZDE (Berdychova prohra).

Komentovaný on-line přenos závěrečné dvouhry našeho zpravodaje Jaroslava Šindeláře:

Je konec. Radek Štěpánek prohrává 0:3 na sety a do finále postupuje Srbsko

6:4 ve třetím setu

I když Radek Štěpánek odvrátil za stavu 40:0 dva mečboly, při třetím poslal forhendový úder do autu.

5:4 ve třetím setu, teď Radek musí brejknout, nebo je konec

Čistá hra a Radek udržel český tým ve hře, teď však musí brejknout, aby odvrátil konec.

Jenže to se mu nepodařilo, 5:3 ve třetím setu

Tipsarevič své podání uhrál a do finále chybí Srbům už jen jediný gem.

A třetí bod v řadě, už jen 4:3 ve třetím setu

Radek opravdu nehraje pro kardiaky. Když už to vypadalo, že má zápas jasný průběh, Štěpánek se vrátil do hry. Teď si s přehledem uhrál servis, musí však ještě Tipsareviče jednou brejknout.

A tu jiskru i rozfoukal, uhrál brejk, 4:2 ve třetím setu

A poslední šanci také posílil brejkem Tipsarevičova podání. V rozhodujím míči si přitáhl Tipsareviče na síť a jeho prohoz poslal Srb do autu.

Radek vykřesal poslední naději, 4:1 ve třetím setu

Zřejmě poslední šanci na senzační obrat si vybojoval Radek Štěpánek. Poprvé ve čtvrtém setu si získal servis a alespoň částečně se vrátil do hry.

Tak už jen dvě hry od postupu a 4:0 ve třetím setu

I když i tentokrát začal lépe Štěpánek, Tipsarevič si znovu pomáhá servisem a Srbsko už je jen dvě hry od postupu do finále.

Se Štěpánkem nehraje ani jestřábí oko, brejk a 3:0 ve třetím setu

Dvakrát zahrál Radek Štěpánek těsně za základní čáru a dvakrát mu to potvrdila i jeho challenge. Tipsarevič tak získal další brejk a už jen tři gamy tak dělí Srbsko od postupu do finále.

Radek neproměnil dva brejkboly, 2:0 ve třetím setu

Štěpánek sice hned vzápětí vybojoval dva brejkboly, ale ani to mu nestačilo k rebreaku. Tipsarevič je odvrátil přesným servisem a pak si pomohl i rychlým přechodem na síť a nekompromisními voleji. Ještě jednou škoda.

Štěpánek přichází o svůj servis, 1:0 ve třetím setu

Bohužel Radek si s sebou vzal porážku i do třetího setu, a i když za stavu 0:40 dva brejkboly odvrátil, při třetím zahrál do sítě.

Tie-break pro Tipsareviče, 7:6 v druhém setu

Vývoj skóre ve zkrácené hře: Tipsarevič - Štěpánek 0:1, 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5, 5:5, 5:6, 6:6, 7:6, 8:6. Je to 2:0 na sety a nevypadá to vůbec dobře. V tie-breaku měl Štěpánek dvě velké šance, jednu promarnil spoléháním na jestřábí oko, když přestal hrát, když si myslel, že míč byl v autu.

Dvě esa v jedné hře: 6:6 ve druhém setu

Popišme si dvanáctou hru druhé sady podrobněji. Štěpánek začal svým druhým esem, které mu potvrdilo jestřábí oko. Technika zatím stojí za Radkem, je to počtvrté v řadě, kdy rozhodla v jeho prospěch. Vzápětí Tipsarevič vyrovnal na 15:15 a o něco později na 30:30. Není to zrovna klidný průběh a na hloučku českých diváků je to znát. Z fandícího kotle se změnil v tichý papiňák, který s napětím čeká, zda má vybuchnout nebo ne. Nakonec je to dobré - Radek má tvrdý servis, když chce, ten mu pomohl ke stavu 40:30 a eso na konec (druhé v této hře) přináší tie-break.

Srb jde do vedení 6:5 ve druhém setu

V této hře připomínal Tipsarevič Roscoe Tannera. Servis měl jak z děla, dal své třetí eso, k tomu dva přímé body z podání. Vede 6:5 a Šěpánek bude bojovat o to, aby se hrál tie-break.

Důležité, srovnáno na 5:5 ve druhém setu

V relativním klidu, aniž pustil Srba k brejkbolu, Štěpánek získává svůj servis. Je to 5:5. Tomáš Berdych po prohraném zápase s Djokovičem řekl, že Radek je favoritem zápasu a že zdeptá Tipsareviče svou hrou (více čtěte ZDE). Tak uvidíme.

Jestřábí oko třikrát ve hře, jenže stav je 5:4 ve druhém setu

Radek Štěpánek žádá o použití videokamery, jestřábí oko ukazuje, že Tipsarevičův druhý servis šel o milimetry do autu. Dvojchyba, první v zápase. V zápětí je oko ve hře ještě dvakrát - znovu při Srbově servisu (opět aut), pak při dlouhém míči k čáře na Štěpánkově polovině dvorce... a do třetice přihraje Štěpánkovi bodík. Ani to nestačí, hru získává Tipsarevič.

Opět srovnáno, 4:4 ve druhém setu

Jdeme do koncovky druhého setu. Srovnáno na 4:4 a teď se ukáže, zda je Štěpánkovo nastartování skutečné, nebo jen zdánlivé.

Djokovič už fandí

Novak Djokovič už osprchovaný usedl na lavičku svého týmu a fandí. Teď tleská Tipsarevičovi za krásný kraťas, kterým se Srb dostal do vedení při Štěpánkově servisu 30:15. Naštěstí vzápětí Radek srovnává na 30:30.

Tipsarevič vede 4:3 ve druhém setu

Bývají důležité, tyhle sedmé hry vyrovnaných setů. A Štěpánek ji prohrál. Jenže my věříme, že Radkovo probuzení není chvilkové záležitost. Srb vede 4:3, hru získal poměrně snadno, na podání teď půjde český reprezentant.

Srovnáno!!! 3:3 ve druhém setu

Při Štěpánkově podání to už už vypadalo na čistou hru, ale pak se v Tipsarevičovi probudilo to divoké zvíře z prvního setu, které štve svou oběť, až ji uštve. Jenže za stavu 40:30 Štěpánek krásným servisem přesně na lajnu zakončil hru a srovnal na 3:3.

Ženské metody zabíraly, a je to 3:2 v druhém setu!

To byla výměna. Radek se propracoval k brejkbolu, prvnímu v zápase, kopcovitým forhendem, jaký hrajou často ženy. V následující výměně si povodil Tipsareviče po kurtu, krátké míčky střídaly dlouhé loby. Štěpánek získává první servis svého soupeře. Pokud Radek vyhraje, pamatujte si tuto hru - takhle se láme osud zápasů.

Tipsarevič jako kat

Janko Tipsarevič se asi neumí smát. Bojovná gesta předvádí, to ano, zaťaté pěsti ukazuje, ale jinak... jinak je to kamenný obličej. Tváří se jako kat před popravou, a stejně tak si zatím zahrává s Radkem Štěpánkem.

Štěpánek servis prohrává, 3:1 v druhém setu

Tipsarevič přinutil Štěpánka při jeho servisu k chybám, vybojoval shodu, po ní brejkbol. Využil ho tím, že Štěpánek u sítě nedokázal správně umístit plánovaný stopbal. Míček končí v síti a začinají se hroutit i naděje v druhém setu. Alespoň to však už není taková sprcha jako v úvodu zápasu.

Tipsarevič opět získává svůj servis, 2:1 v druhém setu

Druhý set se vyvíjí tak, jak jsme očekávali v úvodu zápasu. Oba hráči si drží servis, Tipsarevič bohužel stále působí velmi jistě, což Štěpánkovi nedává ani stín naděje na nějaký brejk. Stav je 2:1.

První hra je tady, 1:1 v druhém setu

Radek Štěpánek získává první hru a srovnává na 1:1 ve druhém setu.

Nové míče, nová raketa, 1:0 v druhém setu

Štěpánek prohrává úvodní hru druhé sady, je to 1:0. Bere si novou raketu a podavači mu připravují nové míče. Doufáme ve vzkříšení, protože jinak sbohem finále Davis cupu.

Druhý set začal

Co se dá teď dělat: Radek Štěpánek udělá nejlépe, když zapomene, že se nějaký první set hrál. Prostě nový začátek zápasu. A čekat, zda se přece jen Tipsarevič neprojeví jako člověk - tedy s chybami, které zatím nedělá. Začal druhý set.

Kanár přiletěl do Bělehradu, 6:0 v prvním setu

Tipsarevič pokračuje v superhře. Pohyb, údery, přehled a klid, to všechno má dnes na světové úrovni. První set vyhrává 6:0.

5:0 v prvním setu za dvacet minut

Je to rychlé, bolí to a nedá se s tím zatím nic dělat. Radek Štěpánek prohrává 5:0 v prvním setu rozhodující dvouhry Davis cupu se Srbskem. Tipsarevič je stroj na přesnou hru.

Parní válec Tipsarevič, 4:0 v prvním setu

Tipsarevič bere Štěpánkovi další servis, stále ještě má v kolonce nevynucených chyb nulu a hraje tak, že kdyby neměl na sobě brýle, člověk by řekl, že vidi Rafaela Nadala. Je neomylný, sebevědomý, fantastický.

Všechno proti Radkovi, 3:0 v prvním setu

Čistou hrou získává Srb další hru. Všechno je proti Radkovi Štěpánkovi, páska, kterou trefil slušným forhendem, odráží míček mimo kurt.

Ajaj, Štěpánek ztrácí podání, 2:0 v prvním setu

To není dobré. Tipsarevič bere Štěpánkovi hned první servis a vede v úvodním setu 2:0. Pozoruhodný detail: ještě v zápase neudělal ani jednu nevynucenou chybu. Jestli to takhle půjde dál, doporučíme vám raději klidnější on-line přenos z hokejové extraligy. Ale všichni po pátku víme, že z prvního setu nelze soudit, co dokáže Radek Štěpánek.

Tipsarevič - Štěpánek 1:0 v prvním setu

Srb získává úvodní hru poté, co Štěpánek první nevynucenou chybou zahrál příliš dlouhý forhend.

Štěpánkova honička po kurtu

Radek začíná stejnou zbraní, jakou drtil v pátek Troického. Honí Tipsareviče od základní čáry k síti a zase zpět. Kraťas střídá lob. Ale ukazuje se, že Janko má rychlejší nohy než Troicki. A také tvrdý servis nad 200 km/h.

Los vyhrál Srb, míček Štěpánek

Srb Janko Tipsarevič začíná podávat, vyhrál totiž los. První míč zápasu ale patří Štěpánkovi.

Štěpánek a Tipsarevič na kurtu

Oba borci se už rozehrávají na kurtu. Připomeňme si, že jedenatřicetiletý Radek Štěpánek od té doby, co je ženatý, tak v Davis Cupu zatím neprohrál. Letos má navíc bilanci - čtyři výhry ze čtyř zápasů.

Rozbouřená hala

Radek bude mít proti sobě sice ne vyprodanou, ale rozbouřenou bělehradskou halu. V předchozí dvouhře ji rozpumpoval Novak Djokovič nejen svými gesty, ale hlavně hrou a vítězstvím nad Tomášem Berdychem 3:1 na sety (4:6, 6:3, 6:2, 6:4).

Štěpánek zachránce

Radek Štěpánek bude postaven do role zachránce českého týmu i v neděli. V pátek porazil Troického, v sobotu rozpumpoval k výbornému výkonu zpočátku studeného Tomáše Berdycha, a teď je na něm, aby dorazil Srby třetím bodem. Proti němu ale stojí Berdychův přemožitel Tipsarevič. V pátek předváděl úžasný tenis.

Projděte si oba soupeře ve srovnávací grafice Aktuálně.cz

Co říkáte na páteční výkony Štěpánka a Berdycha a sobotní čtyřhru?

Sledovali jste tyto zápasy? Podělte se o své názory v diskuzi, nebo napište na [email protected].