ŽIVĚ Češi v deblu porazili i Djokoviče a vedou 2:1

Jaroslav  Šindelář Ivo Pospíšil, Jaroslav Šindelář
18. 9. 2010 17:45
Komentovaný on-line přenos z Bělehradu

Foto: Reuters

Bělehrad - Českým tenistům chybí k postupu do finále Davisova poháru přes Srbsko už jen jediný bod. V sobotní čtyřhře totiž dvojice Radek Štěpánek - Tomáš Berdych zvítězila nad párem Novak Djokovič, Nenad Zimonjič 3:1 na sety. Po úvodní dvouhře Troicki - Štěpánek (ZDE), kterou vyhrál 3:1 český reprezentant, a prohře Berdycha ve čtyřech setech s Jankem Tipsarevičem (ZDE), je tak stav 2:1 na zápasy. O postupujících se rozhodne v nedělních dvouhrách. 

(Komentovaný on-line přenos čtyřhry našeho zpravodaje Jaroslava Šindeláře přímo z Bělehradu.)

Češi vyhrávají a ujímají se vedení 2:1 na zápasy

Srbsko - Česko 1:6 v čtvrtém setu

Hotovo. Tomáš Berdych za stavu 30:40 při Djokovičově podání zahrál neskutečně přesný křižný forhend z returnu a zakončuje utkání. Češi se tak dostali do vedení 2:1 na zápasy a k postupu do finále jim chybí výhra z jedné z nedělních dvouher. 

Srbsko - Česko 1:5 v čtvrtém setu

Radek i přes počáteční problémy svůj servis získal a Češi jsou jednu hru od výhry v celém zápase.

Srbsko - Česko 1:4 v čtvrtém setu

Tak když už i Tomáš Berdych roztaje a přidává se ke Štěpánkovým gestům a pobíhání po kurtu, tak už to musí být něco. Tomáš s Radkem berou Zimonjičovi už počtvrté servis, když za stavu 30:40 právě Zimonjič zahrál stopbal pouze do sítě. 

Srbsko - Česko 1:3 v čtvrtém setu

Kdeže jsou ty řeči o špatném Berdychově prvním servisu, v průběhu hry se rozpodával a nedává returnujícím Srbům žádnou šanci, čímž potvrzuje brejk. Podávat jde Zimonjič. 

Srbsko - Česko 1:2 v čtvrtém setu

Djokovič poprvé ztrácí svůj servis, což odnáší devastací další jeho raketa. Berdych se Štěpánkem se ofenzivní hrou dostali do vedení 15:40 a po nevynucené chybě Djokoviče hned první brejkbol využili.  

Srbsko - Česko 1:1 v čtvrtém setu

Novaku Djokovičovi nepomohlo k zisku Štěpánkova podání ani to, že se po jedné výměně stavěl na hlavu. Úvod čtvrtého setu přinesl dvě velmi dramatické hry. Nejdříve se Češi tahali se Srby dobrých deset minut při podání Zimonjiče, ale neuspěli. Pak se poprvé v zápase dostal do problémů na servisu Štěpánek. Nejdříve odvrátil za stavu 30:40 brejkbol, poté Srbové čtyřikrát srovnali na čtyřhru. Na závěr však trefil Zimonjičův úder rám a Djokovič mířil za základní čáru.

Francie vede 2:0 a je set od postupu do finále

Další vsuvka z druhého semifinále. Dvojice Clement, Llodra vyhrála ve druhém setu v poměru 7:5, a Francie je tak jediný set od postupu do finále.

Srbsko - Česko 4:6 v třetím setu

Velkou radost měl pochopitelně i nehrající kapitán týmu Jaroslav Navrátil.
Velkou radost měl pochopitelně i nehrající kapitán týmu Jaroslav Navrátil. | Foto: Reuters

Ano, ano, ano. Berdych čistou hrou posouvá české tenisty k vedení 2:1 na sety. 

Srbsko - Česko 4:5 v třetím setu

Djokovič také svou bilanci na servisu neporušuje a snižuje. Podávat na výhru v setu jde však Berdych.

Srbsko - Česko 3:5 v třetím setu

Štěpánek skvěle, dnes je na servisu suverénní. Čechům zbývá už jen hra k zisku celého setu, podávat však jde rovněž neomylný Djokovič.

Srbsko - Česko 3:4 v třetím setu

Ou, to je škoda. Zimonjič si tentokrát svůj servis uhrál, i když byl opět blízko k jeho ztrátě. Češi vedli 30:40, pak se však Srbovi povedl servis. I když se Češi dostali ke shodě ještě jednou, po Berdychově úderu do sítě Srbové snížili. 

Srbský moderátor v akci

Místní moderátor jako by pochopil, že teď je ta pravá chvíle fanoušky roztleskat. Neskutečnými prostocviky zřejmě i s troškou hrubějšího výraziva se snažil diváky vyhecovat.

Srbsko - Česko 2:4 v třetím setu

Uffff. Nahlas oddechnout si mohli čeští příznivci i Tomáš Berdych, při jehož podání Češi prohrávali 0:30 a pak Srbové vyrovnali na 40:40. V klíčové chvíli pomohl Čechům Djokovič, který dvakrát zahrál do sítě a zlostně mrsknul o zem raketou. Přihlížela tomu z hlediště i Djokovičova matka, která s ním byla i při jeho tažení US Open.

Srbsko - Česko 2:3 v třetím setu

Štěpánek brejk v poklidu potvrdil, naopak po dlouhé době měl při svém podání potíže Djokovič, který působí velmi nervózně, každý úder totiž doprovází uštěpačnými gesty. Češi srovnali na shodu, dvěma přesnými servisy však Djokovič další český brejk znemožnil.

Srbsko - Česko 1:2 v třetím setu

Za stavu 1:1 uhráli Češi další brejk. Zimonjič si totiž prohrává třetí servis v řadě. Nejdříve Djokovič i Berdych na servisu nechybovali, při podání nejzkušenějšího hráče na hřišti si Češi vypracovali především zásluhou skvělého úderu Tomáše Berdycha na síti dva brejkboly. Zimonjič sice díky svému podání oba odvrátil, pak ale chyboval z forhendu, když zahrál do autu a vše zakončil dvojchybou. Teď jde podávat Štěpánek, který stejně jako Djokovič na svém podání ještě nezaváhal.

Čechům fandí Fantomas, Srbům basketbalisté a Mauresmová

Francouzská tenistka Amélie Mauresmová při ošetřování v průběhu zápasu třetího kola French Open proti Češce Lucii Šafářová.
Francouzská tenistka Amélie Mauresmová při ošetřování v průběhu zápasu třetího kola French Open proti Češce Lucii Šafářová. | Foto: Reuters

Vsuvka z hlediště. Populární Fantomas zavítal i do hlediště v Bělehradu. V českém dresu fandí hned vedle bubeníků. V hledišti jde vidět i srbské basketbalisty Teodosiče a Krstiče či bývalou světovou jedničku Francouzku Mauresmovou, která pomáhá v Novém Sadu s výchovou mladých nadějí. 

Srbsko - Česko 1:6 v druhém setu

Hotovo, je srovnáno na 1:1 na sety. Nejdřív Češi větší aktivitou na síti využili druhý brejkbol při podání Zimonjiče, při podání Berdycha sice Zimonjič srovnal na 40:40, Štěpánek poté technickým volejem na síti přinesl Čechům výhodu a poté Djokovič při záchranářském úderu poslal míč do autu. 

Srbsko - Česko 1:4 v druhém setu

Po dlouhé době nebyla k vidění žádné problémy na servisu na jedné (Djokovič) či druhé straně (Štěpánek). Češi se pomalu blížší k výhře ve třetím setu.

Srbsko - Česko 0:3 v druhém setu

Češi sice brejk potvrdili, ale bylo to s hodně odřenýma ušima. Berdych měl opět problémy s vlastním prvním servisem, což mu v pátek vyčetl i kapitán Navrátil. Srbové nejdříve vedli 0:30 a poté si vypracovali brejkbol, jenže pak Berdych vše zachránil skvělým stopbalem mezi oba hráče. Srbové díky Djokovičovi uhráli i shodu i vzápětí, Berdych pak přeci jen podání zlepšil a Štěpánek stopbalem a poté Djokovič úderem do sítě ukončili hru.

Srbsko - Česko 0:2 v druhém setu

Češi získali první brejk. Ztráta prvního setu české tenisty nepoznamenala, naopak Štěpánek v poklidu svůj servis uhrál a při Zimonjičově podání za stavu 30:40 využil hned první brejk Čechů, když nekompromisním úderem na síti zvýšil český náskok.

Francie vede 1:0

Vsuvka z druhého semifinále. Dvojice Clement, Llodra vyhrála první set v poměru 6:4.

Srbsko - Česko 6:3 v prvním setu

Foto: Reuters

Za stavu 15:15 Zimonjič potvrdil své zkušenosti a chytrým podáním si vynutil tlak, který na síti dvakrát využil Djokovič a jednou sám Zimonjič.

Srbsko - Česko 5:3 v prvním setu

První brejkbol Srbů v zápase bohužel domácí hráči proměnili. Při Berdychově podání pomohla Srbům za stavu 40:30 ke shodě páska, poté Djokovič zahrál bekhendem parádní úder po lajně a následně chyboval na síti Berdych, který nedokázal stopbalem poslat míč na druhou stranu. Podávat na výhru v setu jde Zimonjič.

Srbsko - Česko 4:3 v prvním setu

Při Štěpánkově servisu měli Češi první menší potíže, když prohrávali 15:30. Berdych však poté na síti dvakrát dobře zasmečoval, Štěpánek zase vytloukl Djokoviče. Při Djokovičově podání tentokrát Češi uhráli jen jeden míč.

Srbsko - Česko 3:2 v prvním setu

Zatím není Čechům souzeno získat brejk. Zatímco Berdych neměl se svým servisem potíže, při podání Zimonjiče měli Češi další brejkbol, ale zkušený Zimonjič si v krizové chvíli pomohl dvěma dobrými servisy v řadě, poslední míč vyhodil Berdych z forhendu za základní čáru.

Srbsko - Česko 2:1 v prvním setu

První brejkbol Čechů nevyužit. Štěpánek při svém podání nechal soupeřům jen jeden míč, v další hře měli Češi brejkbol při Djokovičově servisu za stavu 30:40, druhý hráč světa ve dvouhře jej však výborným servisem odvrátil, pak pomohla Djokovičovi správně zvolená challenge, když čároví rozhodčí ohlásili míč v kurtu jako aut a nakonec Berdych při záchraném úderu zahrál za základní čáru. Nyní půjde Berdych na podání.

Srbsko - Česko 1:0 v prvním setu

Zimonjič na podání úspěšný, i když se Čechům povedlo uhrát dva míče. Podávat jde Štěpánek.

Začíná první set 

Zápas začíná, na podání jde Zimonjič.

Kazaši a Rumuni ve Světové skupině

Menší odbočka do zápasů baráže. Už po dnešní čtyřhře postoupili poprvé v historii do Světové skupiny tenisté Kazachstánu, kteří vedou 3:0 na zápasy nad Švýcary. Ti však hráli bez Rogera Federera. Druhým postupujícím jsou Rumuni, kteří vedou 3:0 nad Ekvádorem. 

Jdeme na to

Foto: Reuters

Na kurt nastupuje český tým a po nich srbský, představování jsou všechni členové týmu a opět sklidil největší aplaus Djokovič. Po losu se všichni čtyři hráči připravují na zápas, který začne za pět minut.

Kde jsou diváci?

Na české poměry je hodně nepochopitelné, že ještě zhruba pět minut před zápasem je v hale poloprázdno, v hale pro 23 tisíc diváků jsou odhadem čtyři tisícovky diváků. Místní fandové buď jsou zvyklí chodit na poslední chvíli nebo i po ní, nebo jsou pro ně mnohem přitažlivější zápasy místního Partizanu a Crvene Zvezdy. 

Největší ohlas má 'uzdravený' Djokovič

Čtvrthodinu před startem zápasu začíná moderátor v místní hale představovat všechny aktéry dnešní čtyřhry, největší ohlas má pochopitelně jméno Novaka Djokoviče. Tedy muže, jenž kvůli 'zdravotnim potížím' nemohl do úvodního dne nastoupit. 

Bubeníci se opět trumfují

Hala se půlhodinu před začátkem zápasu začíná plnit. Slyšet jsou stejně jako v pátek bubeníci a fanoušci s trubkami, Srbové se konečně dočkají své hvězdy Novaka Djokoviče a už pomalu začínají plnit halu národními vlajkami a transparenty s jeho jménem.

Tipněte si vítěze!

Podaří se sehranému páru Berdych - Štěpánek potvrdit svou excelentní bilanci v Davis Cupu, nebo na ně dvojice Djokovič - Zimonjič najde zbraň jako Španělé v loňském finále? Hlasujte v naší anketě.

Francouzi krok od finále

Zatímco v Bělehradu je stav nerozhodný, v druhém semifinále je kousek od postupu Francie, která doma vede nad Argentinou 2:0. První bod jí zajistil Michael Llodra, přemožitel Tomáš Berdycha z nedávného US Open, který si poradil s Juanem Monakem ve čtyřech setech, stejným poměrem přehrál Gaël Monfils Davida Nalbandiana.

Od 15 hodin nastoupí do čtyřhry francouzská dvojice Clement, Llodra a Argentinci Schwank a Zeballos.

Otřepe se Berdych z páteční porážky?

Tomáš Berdych nezvládl v den svých pětadvacátých narozenin roli favorita a za stavu 1:0 pro Česko podlehl srbské dvojce. Podaří se mu během 16 hodin vyhnat porážku z hlavy a po boku Radka Štěpánka získat důležitý druhý bod ve čtyřhře?

Statistika totiž hovoří jasně pro ně, během tří let spolu poznali v Davis Cupu porážku jen v loňském finále od španělské dvojice Lopez - Verdasco, naopak šestkrát zvítězili. Navíc světovou deblovou dvojku Zimonjiče po boku Kanaďana Nestora porazili v srpnu na turnaji ve Washingtonu.   

Čtyřiatřicetiletý Zimonjič má však hodně daviscupových zkušeností. V soutěži družstev nastupuje už od roku 1995 a za tu dobu má ve čtyřhře výbornou bilanci 23 výher při pouhých šesti porážkách.

Finalista US Open ve dvouhře Djokovič, který přiletěl do dějiště z New Yorku až ve středu, odstoupil z páteční dvouhry proti Štěpánkovi kvůli žaludečním potížím tři hodiny před začátkem duelu. Podle všeho však šlo jen o taktický tah Srbů, Djokovič byl zdravotně naprosto v pořádku.

Projděte si oba soupeře ve srovnávací grafice Aktuálně.cz

Co říkáte na páteční výkony Štěpánka a Berdycha?

Češi mají v semifinále Davis Cupu v Bělehradu za sebou úvodní dva zápasy ve dvouhrách. Radek Štěpánek porazil dodatečně nasazeného Viktora Troickiho 3:1 na sety, Tomáš Berdych však stejným poměrem prohrál se srbskou dvojkou Jankem Tipsarevičem. Sledovali jste tyto zápasy? Podělte se o své názory v diskuzi, nebo napište na [email protected].

On-line reportáž z prvního zápasu Troicki - Štěpánek si přečtěte ZDE
On-line reportáž z druhého zápasu Tipsarevič - Berdych si přečtěte ZDE

Čtěte také:
Berdych šanci na trhák zahodil. Srbové srovnali na 1:1
Berdych: Mohli jsme zavřít pusu sebevědomým Srbům
Navrátil: Berďovi neprospěla dlouhá pauza po Wimbledonu
Štěpánek: Už si pamatujete mé jméno? Teď už byste měli

Šok: Místo Djokoviče nastoupí proti Štěpánkovi Troicki
Berdych si na Srby věří: Výhry nad nimi mám v hlavě

Živě ze Srbska: Na Daviscup přijel jiný Štěpánek. Silný
Štěpánek vs Djokovič. Tak začne boj o finále Davis Cupu
Djokovič: V tak důležitý zápas v sobě najdu sílu vyhrát
Kouč Srbů: Novak může hrát všechny 3 dny. Je to srdcař
Berdych: Máme výhodu. Djokovič si nestačí odpočinout

 

Právě se děje

Další zprávy