Berdych šanci na trhák zahodil. Srbové srovnali na 1:1

Troicki - Štěpánek 1:3, Tipsarevič - Berdych 3:1
Tomáš Berdych při daviscupovém utkání s del Potrem.
Tomáš Berdych při daviscupovém utkání s del Potrem. | Foto: Reuters

Bělehrad (od našeho zvláštního zpravodaje) - Tomáš Berdych neoslavil své pětadvacáté narozeniny příliš šťastně.

Ve druhém duelu semifinále Davisova poháru proti Srbsku totiž česká jednička prohrála s Jankem Tipsarevičem po setech 5:7, 2:6, 6:2 a 6:7 (5:7) a pro české barvy tak bod číslo dvě nepřidala.

V úvodním zápase porazil Radek Štěpánek Viktora Troického, a stav po prvním hracím dnu je tak nerozhodný 1:1.

Boj o finále pokračuje sobotní čtyřhrou, do které jsou sice nahlášeni Ivo Minář s Janem Hájkem a Troicki s Nenadem Zimonjičem, ale hrát by měli Berdych se Štěpánkem proti Djokovičovi s Zimonjičem.

Zápas Tipsarevič - Berdych jsme sledovali online ZDE
Berdych si na Srby věří: Výhry nad nimi mám v hlavě

Sedmý hráč světa Berdych evidentně neměl v pátek svůj den. Srbskému tenistovi, který je v žebříčku ATP o třicet příček níže, se navíc dařilo držet rytmus hry a také jeho rychlost a pohotovost na Berdycha platila.

Úvodní set ztratil především díky dvěma ztraceným podáním. První chybu ještě dokázal napravit, druhou už Tipsarevič potvrdil a vyhrál první set 7:5.

Poté domácí borec ještě přidal a vypadalo to na krátký proces.

Jediný set Berdych získal po hromadné poradě s celým týmem v šatně o přestávce mezi druhou a třetí sadou. Tu český hráč vyhrál 6:2, ovšem poté už na soupeře nestačil a v následném setu zakončeného zkrácenou hrou definitivně zápas prohrál.

Náhradník Troicki na Štěpánka nevyzrál

Výsledkem odpoledního utkání měla být jasná porážka Radka Štěpánka, přesto bod za vítězství v úvodní dvouhře získal český hráč.

Česká dvojka totiž měla nastoupit proti aktuální světové dvojce Novaku Djokovičovi, toho však kvůli únavě po finále US Open (zdůvodněné žaludečními potížemi) nehrající kapitán Srbska Bogdan Obradovič ze zápasu odvolal a nahradil jej Viktorem Troickým.

Štěpánek porazil srbskou trojku po setech 4:6, 6:2, 6:4 a 6:4.

Zápas Troicki - Štěpánek jsme sledovali online ZDE
Šok: Místo Djokoviče nastoupí proti Štěpánkovi Troicki

Jednatřicetiletý český tenista se rozjížděl pomalu. Nechal si hned v první hře zápasu vzít podání, a přestože se snažil na srbského soupeře něco vymyslet, prohru v prvním setu už nezachránil.

Lepšící se výkon Štěpánek přenesl do druhé sady, kdy hned v jeho úvodu získal Troického servis a ujal se vedení 3:0. Pestrou hrou při svém podání a dalším brejkem v osmé hře ukořistil set v poměru 6:2.

V dalším průběhu skvělá bitva gradovala, čemuž přispívala bouřlivá atmosféra zhruba 15 tisíc fanoušků, mezi nimiž se výrazně činila i česká menšina.

To samozřejmě tradičně vyhecovalo i Štěpánka, který musel ve třetím setu odvracet hned tři brejkboly. V desáté hře za stavu 5:4 vycítil při podání Troického šanci. Převzal iniciativu, tlačil se k síti, což mu vyneslo setbol, který okamžitě proměnil v zisk setu.

Ve čtvrtém setu za stavu 2:2 ztratil Štěpánek podruhé v zápase své podání, záchránilo jej však, že záhy zareagoval re-breakem.

Další komplikace přišla za stavu 4:3, kdy si nechával ošetřit prsty na nohou, přesto se však v dalším průběhu zápasu pohyboval po kurtu bez viditelnějších potíží.

V desáté hře pak za stavu 5:4 prorazil nervóznímu Troickému už popáté v zápase servis a vynuceným autem soupeře dokonal zisk prvního bodu.

Srbsku se tak tah s Djokovičovým odpočinkem, ačkoli ten vypadal na lavičce velice svěže a Troického neustále povzbuzoval, vůbec nepodařil.

Ve druhém semifinále mezi Francií a Argentinou zvítězil domácí Llodra nad Monakem v poměru 7:5, 4:6, 7:5 a 6:3 a Monfils porazil Nalbandiana 6:4, 2:6, 6:4, 6:3. Země galského kohouta tak vede 2:0.

Semifinále Davisova poháru:

Bělehrad: Srbsko - Česko 1:1 po prvním dnu

Troicki - Štěpánek 6:4, 2:6, 4:6, 4:6, Tipsarevič - Berdych 7:5, 6:2, 2:6, 7:6 (7:5).

Lyon: Francie - Argentina 2:0 po prvním dnu

Llodra - Monaco 7:5, 4:6, 7:5, 6:3, Monfils - Nalbandian 6:4, 2:6, 6:4, 6:3.

Baráž o Světovou skupinu:

Tel Aviv: Izrael - Rakousko 2:1 po druhém dnu

Erlich, Ram - J. Melzer, Peya 7:6 (7:2), 6:4, 6:4.

Cairns: Austrálie - Belgie 1:1 po prvním dnu

Hewitt - Bemelmans 7:6 (7:4), 7:5, 2:6, 6:4, Ball - O. Rochus 4:6, 4:6, 6:7 (5:7).

Kolín nad Rýnem: Německo - JAR 2:0 po prvním dnu

Kohlschreiber - De Voest 6:4, 6:4, 6:4, Mayer - Van der Merwe 6:3, 3:6, 6:1, 7:6 (8:6).

Astana: Kazachstán - Švýcarsko 2:0 po prvním dnu

Golubjov - Chiudinelli 6:4, 6:4, 6:4, Kukuškin - Wawrinka 3:6, 6:1, 6:4, 1:6, 6:3.

Bukurešť: Rumunsko - Ekvádor 2:0 po prvním dnu

Hanescu - Endara 6:2, 6:2, 6:2, Ungur - G. Lapentti 6:7 (2:7), 4:6, 6:3, 6:4, 6:1.

Čennaí: Indie - Brazílie 0:2 po prvním dnu

Bopanna - Bellucci 7:6 (7:2), 6:7 (7:9), 5:7, 6:4, 8:10, Devvarman - Mello 6:4, 2:6, 7:6 (7:3), 2:6, 4:6.

Lidkoping: Švédsko - Itálie 1:1 po prvním dnu

Vinciguerra - Starace 2:6, 2:6, 2:6, Söderling - Fognini 6:1, 6:3, 6:2.

Bogotá: Kolumbie - USA 1:1 po prvním dnu

Falla - Fish 6:4, 1:6, 4:6, 6:3, 4:6, Giraldo - Querrey 6:2, 6:4, 7:5.