Dubovská splnila slib a pro zesnulou mámu zajela životní maximum

6. 3. 2021 13:24
Česká lyžařka Martina Dubovská v prvním závodu po tragickém úmrtí matky obsadila ve slalomu Světového poháru v Jasné osmé místo a zaznamenala nejlepší výsledek v kariéře. Vyhrála Američanka Mikaela Shiffrinová.
Martina Dubovská.
Martina Dubovská. | Foto: Reuters

Devětadvacetiletá Dubovská vynechala nedávné mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo kvůli vážnému stavu své matky Zuzany, která minulé pondělí následkům těžké autonehody podlehla. Na sociálních sítích zesnulé matce vzkázala, že pro ni udělá všechno, a slib dodržela.

"Maminka jednou řekla, že moje radost ze závodů dává smysl všemu, co je s tím spojené, a už jen proto se vyplatí žít. Rozhodla jsem se proto nastoupit do Světového poháru v Jasné a věnovat tento závod jen jí, mojí mamince," uvedla Dubovská v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Po prvním kole byla devátá. Ve druhém česká reprezentantka zajela třináctý čas, přesto si v konečném pořadí o jednu příčku polepšila. Vylepšila tím své maximum, kterým dosud bylo deváté místo z předloňského slalomu v Levi. Za prvním místem zaostala o 3,54 sekundy.

Shiffrinová po prvním kole ztrácela 27 setin na domácí Petru Vlhovou, ale předvedla nejrychlejší druhou jízdu a slovenskou reprezentantku nakonec porazila o 34 setin. Americká lyžařka si připsala 69. vítězství ve Světovém poháru a posunula se na druhé místo průběžného pořadí ve slalomu.

"To byl neuvěřitelný den. Po první jízdě jsem byla trochu zklamaná. Držela jsem se trošku zpátky, i když podmínky byly naprosto dokonalé. Ve druhém kole jsem byla spokojená, ještě než sjela dolů Petra," uvedla Shiffrinová, která vyhrála 45. slalom SP v kariéře. Dalším vítězstvím vyrovná rekord Ingemara Stenmarka v počtu vyhraných závodů v jedné discipilíně. Legendární Švéd ovládl 46 obřích slalomů.

První příčka v hodnocení slalomu patří se ziskem 480 bodů obhájkyni titulu Vlhové, za kterou Shiffrinová tři slalomy před koncem sezony zaostává o 45 bodů. Slovenská hvězda po domácím závodě neskrývala zklamání. "Dala jsem do toho všechno, ale bohužel Mikaela byla lepší. Udělala jsem maximum, ale nakonec to nestačilo, což mě mrzí," řekla Vlhová televizní stanici RTVS.

Dubovská si díky životnímu výsledku v hodnocení slalomu polepšila na desáté místo se 117 body.

V celkovém pořadí Světového poháru vede Švýcarka Lara Gutová-Behramiová s 1227 body, Vlhová je s 1120 body druhá. Jedenáctá příčka patří Ester Ledecké, Dubovská figuruje na 43. místě.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Jasné (Slovensko):

Ženy - slalom:

1. Shiffrinová (USA) 1:44,28 (51,91+52,37), 2. Vlhová (SR) -0,34 (51,64+52,98), 3. Holdenerová (Švýc.) -0,52 (52,04+52,76), 4. Liensbergerová (Rak.) -1,42 (52,55+53,15), 5. Gisinová (Švýc.) -2,24 (52,93+53,59), 6. Buciková (Slovin.) -3,07 (53,86+53,49), 7. Peterliniová (It.) -3,32 (54,35+53,25), 8. Dubovská (ČR) -3,54 (53,62+54,20), 9. Slokarová (Slovin.) -3,55 (54,34+53,49), 10. St-Germainová (Kan.) -3,59 (54,02+53,85), …v 1. kole 39. Capová (ČR) 55,83.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 9 závodů): 1. Vlhová 480, 2. Shiffrinová 435, 3. Liensbergerová 410, 4. Gisinová 375, 5. Holdenerová 305, 6. Mairová (Rak.) 155, …10. Dubovská 117.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 33 závodů): 1. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1227, 2. Vlhová 1120, 3. Gisinová 937, 4. Bassinová 790, 5. Brignoneová 777, 6. Goggiaová (všechny It.) 740, …11. Ledecká 453, 43. Dubovská (ČR) 117.