Jízda jako z Discopříběhu. Lyžovalo se v Písku i na Proseku, na oleji a v montérkách

Jízda jako z Discopříběhu. Lyžovalo se v Písku i na Proseku, na oleji a v montérkách
O smysluplnosti této cesty svědčí i fakt, že místní klub už vyslal do širší lyžařské reprezentace hned několik odchovanců, například nedávného juniorského mistra republiky Štěpána Kroupu nebo někdejšího seniorského reprezentanta Petra Brandtnera (na snímku). Alespoň podle Hrabákových slov využívají v současnosti umělý svah jako jediný klub v republice.
Důvodů, proč sjezdovka nikdy nepřitáhla davy, bylo hned několik. Tím hlavním asi byla specifičnost povrchu, na kterém se jezdilo. Plastové rohože, které se dodnes používají v zimních střediscích na obzvlášť namáhaných místech, se musely třikrát za hodinu kropit, aby byly sjízdné. Lyžaři si také museli mazat prkýnka speciálním olejem, který vyráběl bratislavský Slovnaft, aby na svahu získali dostatečný skluz a o rohože příliš nedrhli (foto). A to mělo své nepříjemné důsledky.
Poničené a umazané lyže a kombinézy sice byly nepříjemné, ale mnohem více odrazovaly potenciální lyžaře zdravotní důsledky tvrdých pádů na umělou hmotu. Na svah se tak vydávali zejména zkušenější sjezdaři, zatímco školou povinná mládež si někdy doslova drsnou zábavu nechávala ujít. "Zkraje to bylo poměrně hodně využívané, ale pak lidé zjistili, že je to svým způsobem nebezpečné, takže pak zájem upadal a jak přišla po revoluci možnost jezdit ven, tak upadl definitivně," vysvětluje Gustav Šmíd, který vedl stavbu sjezdovky.
"Bobovka" zde funguje dodnes. Na 780 metrů dlouhé dráze podle Kantora zaznamenají ročně na 600 tisíc jízd, což je oproti předchozímu provozu sjezdovky nesrovnatelné číslo.
Foto: Profimedia.cz
Jakub Šafránek Dan Poláček Jakub Šafránek, Dan Poláček
3. 3. 2021 6:16
Ambiciózní projekt kryté sjezdovky v Praze je zatím v nedohlednu, ale už v 80. letech se lyžovalo na umělém povrchu na Proseku a dodnes je v provozu podobný areál v Písku. Podívejte se, jak se lyžovalo na umělé hmotě v Československu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

NATO chce Rusku předložit písemné návrhy týkající se bezpečnosti, řekl Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se odpoledne sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem jejich jednání bylo Rusko a pokračující krize na východní Ukrajině.

"Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme," řekl Stoltenberg v rozhovoru, který magazínu Der Spiegel poskytl odpoledne. "Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů," dodal.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Ministři zahraničí Spojených států a Ruska se při telefonátu dohodli, že se v pátek 21. ledna sejdou v Ženevě, informuje ruský list Kommersant

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Americký ministr zahraničí vzkázal Rusku, že je potřeba zmírnit napětí okolo Ukrajiny

Význam pokračování v diplomatické cestě ke zmírnění napětí kolem Ukrajiny zdůraznil americký ministr zahraničí Antony Blinken v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Informovala o tom ve svém prohlášení diplomacie Spojených států. Washington zároveň znovu ujistil o své podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Vrcholní diplomaté USA a Ruska v úterý prodiskutovali sérii rozhovorů z minulého týdne mezi zástupci Moskvy a představiteli Západu, informovala diplomacie. Nejprve vedly bezpečnostní hovory USA a Rusko, poté jednala Rada NATO-Rusko, další rozhovory se ve Vídni uskutečnily pod hlavičkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"Ministr (Blinken) zopakoval neochvějný závazek USA vůči svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a zdůraznil, že jakákoli diskuse o evropské bezpečnosti musí zahrnovat spojence NATO a evropské partnery, včetně Ukrajiny," uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Volkswagen a Bosch vytvoří do konce roku společný podnik

 Automobilka Volkswagen a společnost Robert Bosch vytvoří do konce roku společný podnik. Bude dodávat systémy na výrobu baterií a pomáhat výrobcům baterií při rozšiřování a údržbě jejich výrobních závodů. Společnost Volkswagen to uvedla ve svém dnešním sdělení, a potvrdila tak dřívější zprávu časopisu Manager Magazine.

"Evropa má jedinečnou šanci stát se v nadcházejících letech globálním výrobcem baterií," řekl člen představenstva Volkswagenu Thomas Schmall, který je ve VW odpovědný za plány na baterie. "Pracujeme na vybudování kompletního, lokalizovaného evropského dodavatelského řetězce pro e-mobilitu ´made in Europe´," dodal.

Schmall v pondělí podepsal se šéfem výroby a technologie společnosti Bosch Rolfem Najorkem memorandum o porozumění v této záležitosti, uvedl předtím Manager Magazine. Společný podnik by měl dodávat do Evropy a možná i do dalších oblastí, přičemž výrobu rozjede ve druhé polovině roku, napsal list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy