Nechci být v noci sama, spím v posteli s mamkou, prozradila zkroušená Shiffrinová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 5. 2020 7:41
Takový rok byste nepřáli ani tomu nejhoršímu nepříteli. Rozchod s přítelem, smrt babičky a pak i otce. A místo toho, aby na svahu americká lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová přišla na jiné myšlenky, uvěznila ji světová pandemie koronaviru doma. Nyní prozradila, jak se s nejtemnějším obdobím života vyrovnává.
Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová | Foto: Reuters

Na jaře 2019 zářila štěstím. Na lyžích opanovala Světový pohár a stala se dvojnásobnou mistryní světa. Ale pak jako by chtěl osud rodačku z Colorada za nebývalé úspěchy potrestat. 

V letní pauze se rozešla s přítelem. Přes dva roky byl v jejím srdci francouzský lyžař Mathieu Faivre. Láska dvou sportovců z jiných kontinentů vyprchala a americká lyžařka raději o rozchodu řekla novinářům hned na podzim, aby se stihla vzpamatovat, než se v listopadu rozjede sezona.

Jenže osud pro ni měl přichystanou další ránu. Než se kolotoč závodů rozběhl, přišla z domova smutná zpráva. Zemřela babička z matčiny strany Pauline. Bylo jí úctyhodných 98 let, Mikaela ji odmalička milovala a přezdívala jí Nana. 

"Bude mi moc chybět, byl to můj anděl," smutnila tehdy v rozhovorech s americkými médii. 

Jenže ani to nebylo všechno, s čím se musela v sezoně vypořádat. Na začátku února přišel ještě větší šok.

Zatímco Shiffrinová a její maminka i trenérka v jedné osobě byly pryč a připravovaly se na další závody, tatínek Jeff při domácích pracích spadl ze střechy a těžce se zranil. Celá rodina se za ním ještě stihla sjet do nemocnice, kde v 65 letech zemřel.

"Moje rodina je z nečekaného úmrtí mého laskavého, milujícího, pečujícího, trpělivého a úžasného otce naprosto zničená," napsala poté na sociálních sítích.

Kondolence posílali lyžaři a lyžařky z celého světa. Jeffa znali všichni, jako vystudovaný lékař neváhal přispěchat s profesionální radou komukoli na svahu. 

Pětašedesátiletý Shiffrin byl anesteziologem a v listopadu 2018 byl ve Vailu u operace Ledecké, která si před sezonou zlomila na snowboardu ruku. "Hned po operaci se přišel zeptat, jestli je ruka lepší a jak se cítím po anestezii," vzpomínala česká reprezentantka.

Sama Shiffrinová nechtěla truchlit příliš dlouho, v březnu se začaly blížit tatínkovy nedožité narozeniny a ona mu chtěla vzdá hold tam, kde ji rád viděl: na trati.

"Nešlo o body ani o prize money. Byly to závody, které měly pomoct mému srdci, důležitější než Světový pohár nebo olympiáda," uvedla Shiffrinová v rozhovoru pro Bleacher Report.

Jenže zastávka v německém Ofteschwangu byla zrušená kvůli nedostatku sněhu a následné závody ve švédském Aare zastavila pandemie koronaviru.  "Nejpodstatnější závody v mé kariéře prostě zrušili," dodává smutná lyžařka.

Kvůli hygienickým opatřením se musela s rodinou zavřít doma, kde jí otce všechno připomíná. "Hlavně garáž. To byl tátův svět. Vždycky jsme tam rozebírali závody. Nikdy ho nezajímaly výsledky, vždycky se jen zeptal: Tak co, zajela jsi nějaké pěkné oblouky?" vyprávěla loňská vítězka Světového poháru.

Teď otevřeně přiznává, že ještě není v pořádku a často ji přepadají černé myšlenky na to, že může přijít opět nějaká nehoda a přijde v 25 letech i o zbytek rodiny - maminku Eileen či bratra Taylora. "Nechci být v noci sama, tak spím v posteli s mamkou," přiznala.

Aby se rozptýlila, piluje zpěv a tanec. Už teď ale ví, co jí ze špatných nálad pomůže nejlépe. "Až se zase začne závodit," odpoví hned.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Proti zákazu potratů demonstrovaly ve Varšavě desetitisíce lidí

Navzdory koronavirovým restrikcím se v pátek desetitisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do protestního pochodu proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě. Páteční demonstrace je označována za vyvrcholení protestů, do nichž se podle agentury AFP zapojily celkem statisíce lidí po celé zemi.

Účastníci akce se sešli před vládními budovami a také před sídlem vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle agentury DPA se demonstranti s transparenty, na kterých byly například nápisy "Moje tělo, moje volba" či "Bůh je žena", vydali do ulic za zvuku klaksonů a z amplionů je provázela slova řečníků, kteří ostře kritizovali vládu. Varšavská radnice odhadla účast na několik desítek tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy