Nechci být v noci sama, spím v posteli s mamkou, prozradila zkroušená Shiffrinová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 5. 2020 7:41
Takový rok byste nepřáli ani tomu nejhoršímu nepříteli. Rozchod s přítelem, smrt babičky a pak i otce. A místo toho, aby na svahu americká lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová přišla na jiné myšlenky, uvěznila ji světová pandemie koronaviru doma. Nyní prozradila, jak se s nejtemnějším obdobím života vyrovnává.
Mikaela Shiffrinová
Mikaela Shiffrinová | Foto: Reuters

Na jaře 2019 zářila štěstím. Na lyžích opanovala Světový pohár a stala se dvojnásobnou mistryní světa. Ale pak jako by chtěl osud rodačku z Colorada za nebývalé úspěchy potrestat. 

V letní pauze se rozešla s přítelem. Přes dva roky byl v jejím srdci francouzský lyžař Mathieu Faivre. Láska dvou sportovců z jiných kontinentů vyprchala a americká lyžařka raději o rozchodu řekla novinářům hned na podzim, aby se stihla vzpamatovat, než se v listopadu rozjede sezona.

Jenže osud pro ni měl přichystanou další ránu. Než se kolotoč závodů rozběhl, přišla z domova smutná zpráva. Zemřela babička z matčiny strany Pauline. Bylo jí úctyhodných 98 let, Mikaela ji odmalička milovala a přezdívala jí Nana. 

"Bude mi moc chybět, byl to můj anděl," smutnila tehdy v rozhovorech s americkými médii. 

Jenže ani to nebylo všechno, s čím se musela v sezoně vypořádat. Na začátku února přišel ještě větší šok.

Zatímco Shiffrinová a její maminka i trenérka v jedné osobě byly pryč a připravovaly se na další závody, tatínek Jeff při domácích pracích spadl ze střechy a těžce se zranil. Celá rodina se za ním ještě stihla sjet do nemocnice, kde v 65 letech zemřel.

"Moje rodina je z nečekaného úmrtí mého laskavého, milujícího, pečujícího, trpělivého a úžasného otce naprosto zničená," napsala poté na sociálních sítích.

Kondolence posílali lyžaři a lyžařky z celého světa. Jeffa znali všichni, jako vystudovaný lékař neváhal přispěchat s profesionální radou komukoli na svahu. 

Pětašedesátiletý Shiffrin byl anesteziologem a v listopadu 2018 byl ve Vailu u operace Ledecké, která si před sezonou zlomila na snowboardu ruku. "Hned po operaci se přišel zeptat, jestli je ruka lepší a jak se cítím po anestezii," vzpomínala česká reprezentantka.

Sama Shiffrinová nechtěla truchlit příliš dlouho, v březnu se začaly blížit tatínkovy nedožité narozeniny a ona mu chtěla vzdá hold tam, kde ji rád viděl: na trati.

"Nešlo o body ani o prize money. Byly to závody, které měly pomoct mému srdci, důležitější než Světový pohár nebo olympiáda," uvedla Shiffrinová v rozhovoru pro Bleacher Report.

Jenže zastávka v německém Ofteschwangu byla zrušená kvůli nedostatku sněhu a následné závody ve švédském Aare zastavila pandemie koronaviru.  "Nejpodstatnější závody v mé kariéře prostě zrušili," dodává smutná lyžařka.

Kvůli hygienickým opatřením se musela s rodinou zavřít doma, kde jí otce všechno připomíná. "Hlavně garáž. To byl tátův svět. Vždycky jsme tam rozebírali závody. Nikdy ho nezajímaly výsledky, vždycky se jen zeptal: Tak co, zajela jsi nějaké pěkné oblouky?" vyprávěla loňská vítězka Světového poháru.

Teď otevřeně přiznává, že ještě není v pořádku a často ji přepadají černé myšlenky na to, že může přijít opět nějaká nehoda a přijde v 25 letech i o zbytek rodiny - maminku Eileen či bratra Taylora. "Nechci být v noci sama, tak spím v posteli s mamkou," přiznala.

Aby se rozptýlila, piluje zpěv a tanec. Už teď ale ví, co jí ze špatných nálad pomůže nejlépe. "Až se zase začne závodit," odpoví hned.

 

Právě se děje

Další zprávy