Pandemie ji přesvědčila. Jacobsenová ukončila kariéru, chce být lékařkou

ČTK ČTK
22. 4. 2020 18:42
Norská běžkyně na lyžích Astrid Jacobsenová ukončila ve 33 letech úspěšnou kariéru. Olympijskou vítězku a trojnásobnou mistryni světa utvrdila současná koronavirová pandemie v názoru, že její budoucnost leží ve zdravotnictví.
Astrid Jacobsenová
Astrid Jacobsenová | Foto: Reuters

"Myslím, že uzrála doba, abych svůj čas trávila jinak a aby bylo mou prioritou studium medicíny. Proto končím kariéru běžkyně na lyžích, než třeba ztratím motivaci," řekla Jacobsenová norské stanici NRK.

Rodačka z Trondheimu se loučí jako čtvrtá žena sezony Světového poháru, což byl její nejlepší výsledek v seriálu za posledních šest let. Z velkých akcí má Jacobsenová čtyři zlaté medaile: na olympijských hrách v Pchjongčchangu pomohla k triumfu norské štafetě, stejně jako na MS 2015 a 2017. Na začátku kariéry se stala v roce 2007 mistryní světa ve sprintu. Ve Světovém poháru si Jacobsenová připsala osm individuálních výher a celkově 43 umístění na stupních vítězů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy