Ledecká nespolupracuje, tvrdí svaz. Hvězdě poslal poslední návrh, svár je i o auto

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 10. 2022 18:44
Lyžařský svaz tvrdí, že Ester Ledecká a její tým nespolupracují při jednáních o reprezentační smlouvě. Poslal jim poslední návrh a dal čas na podpis do konce roku.
Ester Ledecká, SP Courchevel 2022, sjezd
Ester Ledecká, SP Courchevel 2022, sjezd | Foto: Reuters

Bez reprezentační smlouvy by trojnásobná olympijská vítězka Ledecká nemohla dostávat od svazu žádné peníze.

Na status reprezentanta je také navázaná finanční podpora z armádního střediska Dukla. 

Po čtyřech letech se vyjednávání o reprezentační smlouvě Ester Ledecké znovu stává věcí veřejnou. Ledecká je posledním sportovcem Svazu lyžařů ČR, který ji podepsanou nemá.

"Smlouva je téměř totožná s tou předchozí, která byla ze strany Ester Ledecké podepsána, ale oproti dřívějším letům byla ještě vylepšena, co se týká finančního plnění v její prospěch," uvedl svaz ve vyjádření na webu.

To podepsal mimo jiné předseda David Trávníček, který před čtyřmi lety jednal jako šéf agentury Sport Invest na straně Ledecké.

Aktuálně se jedná od června, ale zatím neúspěšně. "Ester Ledecké byly nabídnuty jednoznačně nejlepší podmínky ze všech reprezentantů, což ukazuje velkou snahu Svazu lyžařů ČR o dohodu. Tu však bohužel nevidíme na druhé straně," uvedl svaz.

"Po dlouhých jednáních byl Ester Ledecké a jejím zástupcům poslán poslední návrh reprezentační smlouvy dne 22. září 2022, který však druhá strana nechala do dnešního dne bez odpovědi, nezaslala jakékoliv připomínky, komentáře či konkrétní návrhy na úpravy," doplnili funkcionáři.

Ti tvrdí, že vyřešili problém případného konfliktu osobních a svazových partnerů, kvůli němuž se protahovala minulá vyjednávání o reprezentační smlouvě.

Navrhovaná smlouva pro elitní lyžařku a snowboardistku je podle svazu lepší než dosavadní kontrakt. Ledecká má přislíbenou zvláštní odměnu při získání nových svazových partnerů. Měla by od svazu získat více peněz než dosud.

"V předešlém čtyřletém období Svaz lyžařů ČR vyplatil Ledecké částku 9,55 milionu korun plus 8 milionů korun v nefinančním plnění za užívaní aut pro ni i její tým. (..) Ve smlouvě na další období nabízí navýšené finanční i nefinanční plnění v souhrnné výši 20 milionů korun, což je nabídka na maximální hranici aktuálních svazových možností," napsal.

Svazoví funkcionáři se také pozastavili nad tím, že se Ledecká dohodla na spolupráci s jinou automobilkou, než je Audi, která je partnerem svazu. O chystaném svazovém partnerství přitom věděla a podle svazu si vybírala vozy. Hvězda zimních sportů ale minulý týden oznámila partnerství s BMW.

"Ještě den před oznámením nové spolupráce Ester Ledecké ujišťoval jí pověřený zástupce pro jednání o reprezentační smlouvě Jan Koukal vedení Svazu lyžařů ČR o tom, že žádná spolupráce tohoto druhu ze strany Ester Ledecké uzavřena nebude. Tento postup vnímáme jako krajně neférový," stěžuje si svaz.

A jeho představitelům dochází trpělivost. "I přes výše uvedené úmyslné poškození zájmů Svazu lyžařů ČR a jeho partnera jsme stále připraveni podepsat reprezentační smlouvu s Ester Ledeckou a v plné výši jí okamžitě zajistit podmínky pro nejlepší možnou reprezentaci České republiky, o což nám jde především. Proto jsme Ester Ledecké znovu zaslali návrh reprezentační smlouvy, který je však ze strany Svazu lyžařů ČR již finální," uvedli funkcionáři.

Ledecké, která stále neoznámila, kdy po zranění vstoupí do sezony, dali na podpis smlouvy čas do 31. prosince letošního roku.

"Pokud ani do tohoto data nebude návrh Svazu lyžařů ČR akceptovat, ukončíme s okamžitou platností veškerá jednání o reprezentační smlouvě, protože příležitostí, aby Ester Ledecká sdělila své konkrétní návrhy a požadavky, bylo dost, ale ona tuto možnost nevyužila," dodal svaz.

Šéf úseku alpských lyžařů Ladislav Forejtek nedávno řekl, že svaz bude Ledeckou i bez smlouvy přihlašovat na závody. Neuzavření kontraktu by ale elitní závodnici mohlo dostat do jiných problémů.

"Svaz lyžařů ČR ji nebude moct ze svého rozpočtu jakkoliv podpořit a poskytnout jí jakékoliv plnění, které v této chvíli nabízí, protože by to bez podepsané reprezentační smlouvy nebylo možné ani v rámci platných předpisů," dodal svaz.

 

Právě se děje

Další zprávy