Portyk zajel v SP životní výsledek, Dvořák byl ještě lepší

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2015 14:17
Sdruženáři Tomáš Portyk a Miroslav Dvořák se ukázali v závodě SP sdruženářů.
Tomáš Portyk a Miroslav Dvořák
Tomáš Portyk a Miroslav Dvořák | Foto: CPA Eduard Erben

Schonach - Sdruženář Miroslav Dvořák obsadil desáté místo v závodě Světového poháru v Schonachu. Jen o dvě pozice za ním skončil Tomáš Portyk, který si připsal v seriálu životní výsledek. V Německu triumfoval poprvé v kariéře Rakušan Lukas Klapfer.

Dvořák se propracoval vpřed z 20. místa po skoku. Vyběhl s minutovým mankem, v cíli měl ztrátu na vítěze jen 16 sekund. V elitní desítce se sedmadvacetiletý Dvořák umístil potřetí v sezoně, v níž je jeho maximem třetí příčka z Lillehammeru.

"Jsem rád, že jsem začal tam, kde jsem před měsícem skončil," komentoval Dvořák pro ČTK fakt, že naposledy absolvoval individuální závod začátkem prosince a skončil rovněž desátý. Další start v Ramsau vynechal kvůli narození syna.

"Na můstku to chtělo dva tři metry přidat," hodnotil Dvořák skokanskou část. Zlepšení oproti úvodu sezony cítil v běhu, v kterém měl desátý nejlepší čas. "Měl jsem lepší pocit, což je pro mě povzbuzení do dalších závodů," uvedl.

Teprve osmnáctiletý Portyk už v sobotním závodě družstev dokázal, že má skokanskou formu, a do stopy vyběhl jako pátý. Dlouho se držel v kontaktu s nejlepšími, až v závěru jej pohltila smečka pronásledovatelů s aktivním Dvořákem. Přesto Portyk neodpadl a v dramatickém doběhu urval nejlepší výsledek v SP v kariéře. Jeho maximem dosud bylo dvacáté místo.

"Je to tam," radoval se Portyk na sociálních sítích. "Jsem strašně spokojený hlavně po běžecké části," dodal.

V běhu se výrazně posunul i Petr Kutal, který se probil z konce páté desítky na 34. místo.

Devětadvacetiletý Klapfer se v individuálním závodě prosadil na stupně vítězů po šesti letech, jeho jediným medailovým umístěním bylo druhé místo v Seefeldu v únoru 2009. V Schonachu zvítězil o sekundu před Akitem Watabem z Japonska, těsně třetí skončil Nor Jan Schmid. V čele pořadí SP se udržel Němec Fabian Riessle, i když oslaben nemocí po skoku závod vzdal.

SP v severské kombinaci v Schonachu (Německo):

1. Klapfer (Rak.) 24:38,2, 2. A. Watabe (Jap.) -1,0, 3. Schmid (Nor.) -2,3, 4. Gruber (Rak.) -3,4, 5. Graabak (Nor.) -6,7, 6. Pittin (It.) -8,8, 7. Klemetsen (Nor.) -10,6, 8. Rydzek (Něm.) -12,5, 9. Fletcher (USA) -14,5, 10. Dvořák -16,0, ...12. Portyk -20,2, 34. Kutal (všichni ČR) -1:57,8.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 17 závodů): 1. Riessle (Něm.) 260 b., 2. Kokslien (Nor.) 236, 3. A. Watabe 228, 4. Frenzel (Něm.) 221, 5. Gruber 206, 6. Rydzek 202, ...10. Dvořák 128, 25. Portyk 45.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy