Předpověď roku 2014: Dvě zlata ze Soči a vyloupená Brazílie

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 1. 2014 14:00
Jaké jsou nejdůležitější události roku 2014? Budou mezi nimi i dvě obří sportovní akce, olympiáda v Soči a fotbalový šampionát v Brazílii
Pro české fanoušky bude vrcholem roku zimní olympiáda v Soči, ale pro svět jím bude spíše fotbalový šampionát v zemi kopané zaslíbené, v Brazílii
Pro české fanoušky bude vrcholem roku zimní olympiáda v Soči, ale pro svět jím bude spíše fotbalový šampionát v zemi kopané zaslíbené, v Brazílii | Foto: Reuters

Praha - Hned dvě megaudálosti, na které je navázán byznys v řádech miliard dolarů, nabízí nový rok 2014 sportovním fanouškům. Už 7. února zapálí olympijský oheň v Soči, 12. června pak začíná měsíční fotbalové „obžerství“, sambou roztančené MS v Brazílii.

Která z těch dvou akcí je větší? Jak se to vezme… Vzhledem k blamáži Bílkova souboru v kvalifikaci o Brazílii budou česká srdce vlastenecky tepat jen v únoru, to až se do akce pustí čeští polobozi na bruslích Jágr či Sáblíková.

Peníze až v první řadě

Zkusme jiné hledisko, porovnejme výnos obou akcí do pokladniček organizací, které je zastřešují.

 „Z prodeje televizních vysílacích práv na ZOH v Soči a OH 2016 v Riu očekáváme výnos 4,1 miliardy dolarů,“ pochlubil se Timo Lumme, televizní a marketingový ředitel MOV. Sponzorský pool MOV pak v daném období položí pod pět kruhů miliardu dolarů.

A fotbal? „Přesné to ještě není, ale očekáváme, že komerční příjmy vztahující se k MS 2014 přinesou výnos kolem 4 miliard dolarů, z toho 60 nebo 65 procent bude činit příjem z prodeje televizních práv, zbytek ze sponzoringu,“ řekl Jerome Valcke, generální sekretář FIFA.

V obou případech se tedy „na stole“ objeví zhruba 4 miliardy dolarů, jenže olympionici je získají v balíku za dvě akce (ZOH 2014 a OH 2016), fotbalová FIFA za jediný turnaj, který se odehraje letos v létě.

Putinovy megahry

A pak tu máme třetí hledisko pro srovnání: investice do výstavby sportovišť či infrastruktury.  A tady je nutno říci, že v Brazílii se sice nešetří, ovšem v Soči se v tomto ohledu děje cosi přízračného…

V Brazílii kvůli MS postavili čtyři nové stadiony a dalších osm rekonstruovali, to všechno za 1,1 miliardy dolarů. Vláda avizovala, že do zlepšení infrastruktury míní  investovat 11 miliard dolarů, což asi zdaleka nebude konečné číslo, nicméně už teď vyvolává vlny nevole a demonstrací od občanů, kteří by tyto peníze raději viděli v sociálních programech.

Co je to ale proti Soči. Tam se totiž prostaví 51 miliard dolarů, o 10 miliard víc než v Pekingu, kde uspořádali tak megalomanskou letní olympiádu, že si mnozí mysleli, že dál už v tomto ohledu zajít nejde. Pro srovnání: Vancouveru stačilo na ZOH 2010 jen 8,2 miliardy dolarů.

Podle ruského vicepremiéra Dmitrije Kozaka činí reálné náklady na hry zhruba jen desetinu vynaložených peněz, za zbývající sumu se podle něj podařilo „za šest let postavit prakticky nové město s nejmodernější infrastrukturou.“

Opozice to vidí jinak. Někdejší místopředseda ruské vlády Boris Němcov říká: „Je to obří tunel, rozkradlo se 25-30 miliard dolarů, za které by se dalo postavit 3000 kilometrů dálnic nebo obstarat bydlení pro 800 000 Rusů.“

Světoví giganti vs. ruští sponzoři

Zatímco do rozpočtu MOV přispívají zmíněnou miliardou dolarů na olympijský cyklus Coca Cola, Atos, GE, Dow, McDonalds, Omega, Panasonic, P&G, Samsung a VISA, do kasičky organizátorů ZOH 2014 přispívají místní sponzoři. Ti dali dohromady 1,2 miliardy dolarů, ovšem z hlediska padesátimiliardového rozpočtu her je to stejně kapka v moři. Nejvíce přispěl ropný koncern Rosněfť (180 milionů dolarů) a telekomunikační společnosti Megafon a Rostelekom (po 130 milionech).

Investice nejsou ani v ruském ani v brazilském případě jednorázové. V Soči se vedle ZOH připravuje i okruh pro závody vozů formule 1 a v roce 2018 by se tu měly hrát zápasy fotbalového MS. Brazílie si zase po letošním fotbalovém MS „střihne“ za dva roky olympijské hry v Rio de Janeiru.

Z hlediska českého televizního diváka je podle údajů o sledovanosti mnohem atraktivnější soutěž, kde je ve hře česká vlajka. Na ZOH ve Vancouveru se na hokejový zápas s Rusy dívalo 2,16 milionu diváků, závod Lukáše Bauera na 50 km vidělo 2,742 milionu lidí, noční zlaté rychlobruslařské jízdy Martiny Sáblíkové 1,6 a 1,3 milionu fanoušků.

Oproti tomu finále fotbalového MS 2010 v JAR mezi Španělskem a Nizozemskem si pustilo 1 026 000 diváků ČT2.

Olympiáda v Soči se vzhledem k jinému časovému posunu bude vysílat v divácky příznivějších hodinách než ta vancouverská, takže lze očekávat vyšší hodnoty než před čtyřmi lety.

Předpověď: dvě zlaté a Argentinci

A co obě akce mohou přinést po sportovní stránce? Co se ZOH týče, Češi zkusí navázat na 2 vancouverská zlata (Sáblíkové) a 4 bronzy (Bauer, Sáblíková, mužská štafeta a slalomářka Záhrobská).

Před Soči se opět věří v dominanci rychlobruslařky Sáblíkové, v úvodu sezony naznačovali medailové ambice biatlonisté, na „bednu“ se v SP na běžkách opět dostal Lukáš Bauer, ve snowboardových disciplínách se prosazovaly Samková či Pančochová. Národ bude věřit i Jágrovi a spol. Náš tip? Ze Soči Čechům cinknou dvě zlata a dva bronzy.

A co čekat od fotbalového MS 2014 v Brazílii? Bookmakeři favorizují tým pořádající země. Náš tip je jiný: Argentina. Potvrdí se, že na americkém kontinentu sice vyhrávají šampionáty tamní týmy, ale Brazilci extrémní tlak domácího prostředí neunesou.

Českého fanouška budou v roce 2014 extrémně zajímat ještě tři další sportovní události. V běloruském Minsku se 9. května rozehraje MS v ledním hokeji, kde týmy dostanou šanci k odvetě za turnaj v Soči.

V září vstoupí do kvalifikace o Euro 2016 fotbalová reprezentace s novým koučem Pavlem Vrbou. Soupeře jí přiřkne až únorový los, jisté je jen to, že počet účastníků závěrečného turnaje se rozšiřuje na 24. Ze skupin jdou proto přímo první dva celky a nejlepší ze 3. míst, zbývající „třetí“ čeká baráž.

A Čechy čeká i obhajoba tenisového Davis Cupu. Dvojice Štěpánek-Berdych potvrdila účast v 1. kole doma proti Nizozemsku. Úspěch v 1. kole je důležitý pro udržení týmu v soutěži. Není však jisté, jestli by pak tým neopustil Tomáš Berdych, je totiž možné, že dá přednost individuálnímu útoku na některý z grandslamových titulů. Čtvrtfinále by Čechy nasměrovalo do Japonska či Kanady, v případném semifinále by pak  obhájci patrně cestovali do Španělska.

Rok 2014 bude světový, rok 2015 český

Zatímco rok 2014 přinese velké sportovní události v zahraničí, ten následující bude přímo nabitý pořadatelskými aktivitami na domácím území:

únor 2014: Zimní olympijské hry v Soči

červen/červenec 2014: Fotbalové MS v Brazílii (los skupin ZDE)

březen 2015: Halové mistrovství Evropy v atletice (pražská O2 arena)

květen 2015: Mistrovství světa v ledním hokeji (pražská O2 arena a ostravská ČEZ Arena)

červen 2015: „Malé“ Euro fotbalistů do 21 let (pražská Letná a Eden, Olomouc a Uh. Hradiště)

Zdroj: Luděk Mádl
 

Právě se děje

Další zprávy