Dopingová bajka, nebo snový úspěch? Výsledky Tour ověří čas

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
22. 7. 2013 17:18
Profily dvou největších hvězd letošní Tour de France - Chrise Frooma a Naira Quintany.
Nairo Quintana a Chris Froome
Nairo Quintana a Chris Froome | Foto: www.movistar.com

PrahaTour de France 2013 je již minulostí a v Anglii a Kolumbii slaví nové hrdiny, tedy pokud zrovna na ostrovech nesledují narození prvního potomka Prince Williama a jeho chotě Kate.

Dvojice Chris Froome a Nairo Quintana na letošním jubilejním stém ročníku „Staré dámy“ jasně dominovala především v horách a dala vzpomenout na parádní souboje minulosti, například ty mezi Lancem Armstrongem a Janem Ullrichem. K padlým hrdinům cyklistiky ale byl především Froome přirovnávám i jinak – za jeho dominancí totiž mnozí vidí doping.

Následující řádky se pokusí naznačit, že tentokrát bychom se za pár let skutečně nemuseli dočkat toho, že jméno britského jezdce nebude muset být potupně vymazáno z historie a že jeho nedělní slzy štěstí nevystřídají ty smutku. Že za výkony Frooma s Quintanou nestojí týmy lékařů ze států a Německa, ale v první řadě tvrdá dřina již od dětství...

Froome vzešel z keňských planin...

Chris Froome se narodil keňské mamince a anglickému otci, bývalému hráči ledního hokeje, před sedmadvaceti lety v hlavním keňském městě Nairobi. Chris, který vyrůstal s dalšími dvěma bratry, poprvé objevil kouzlo cyklistiky ve dvanácti letech. Maminka Jane ho vzala podívat se na první závody, kde potkal svého rádce a učitele Davida Kinjaha.

Začátek pohádky o chudém klukovi, který ke slávě a bohatství přišel? Určitě, ale cesta byla ještě hodně dlouhá. S Kinjahem trénoval mladý Chris dva roky na keňských planinách, než se všichni přestěhovali do Jihoafrické republiky. „Už tehdy tvrdě dřel. Miloval cyklistiku. Podpůrné látky? S tím na něj nechoďte,“ má jasno otec nového britského národního hrdiny.

„Jsem šťastný, kam až to dotáhl, i když mě trochu mrzí, že pod Vítězným obloukem měl jen britskou vlajku a o svém rodišti neřekl jediné slovo,“ pronesl Froomův rádce s tím, že i tak je na svého nejlepšího svěřence hrdý. „Věřím, že jeho úspěch pomůže cyklistice a sportu všeobecně v Africe. A nejen díky tomuto úspěchu, že se Chris zapojí do rozvoje cyklistiky na tomto kontinentu i aktivně,“ chlácholil jej na dálku Froomův otec, že hvězda britské formace Sky na svůj původ nezapomněla.

... Za vlast startoval před lety na MS

Ale zpět do začátku tohoto tisíciletí. Stále ještě keňský občan Chris Froome se na vlastní náklady zúčastnil v roce 2006 v Rakousku světového šampionátu do třiadvaceti let. Mladý africký jezdec skončil i kvůli problémům na startu v časovce na 36. místě...

V následujícím roce podepsal svojí první profesionální smlouvu s Konica Minolta a po další sezoně následoval posun do známé kontinentální stáje Barloworld, která sice jezdila s britskou licencí, ovšem sponzorována byla bohatými mecenáši z Jihoafrické republiky a právě jezdci z černého kontinentu v ní hráli prim. Ještě před přesunem do této formace ale Froome přijal britské občanství, takže na své první Tour de France v roce 2008 již startoval coby evropský jezdec.

Skončil 84., počínal si solidně v horách a časovkách, jeho stáj ale jela na v té době daleko více talentovaného Johna-Leeho Augustyna, který skončil v jednadvaceti letech na 43. pozici celkového pořadí. „I když jsem jezdil pod keňskou vlajkou, vždycky jsem tvrdil, že jsem britský občan a chtěl jsem tento pas, s ostrovní federací jsem byl neustále v kontaktu,“ přiznal tehdy vytáhlý mladík.

Před Tour v roce 2008 mu zemřela maminka

Na své první „Staré dámě“ startoval přesto, že mu pár týdnů před jejím začátkem zemřela po dlouhé nemoci maminka. „Tento triumf bych rád věnoval jí. Sice mě nikdy nemohla vidět závodit na Tour de France, ale věřím, že mé počínání sledovala alespoň tam seshora,“ pronesl v děkovné řeči v neděli pod Vítězným obloukem dojatý Froome. Ve francouzštině!

V roce 2010 podepsal kontrakt s dnešní formací Sky, přišel ale jen coby součást balíčku rozpadnuté stáje Barloworld spolu s perspektivními mladíky Augustynem a Geraintem Thomasem. Na Giru ve stejném roce to musel vzdát poté, co zaostával v devatenácté, horské etapě a musel se až za gruppetem držet i doprovodné motorky. „Je naším nejslabším článkem, uvidíme, jak bude vypadat na konci smlouvy v roce 2012, ale …,“ pronesl tehdy dnes již legendární větu jeden ze sportovních ředitelů Sky.

O rok později sice skončil Froome v elitní patnáctce na závodě Kolem Romandie, jenže Kolem Švýcarska opět ztrácel v horách, přestože se mu dařilo v jízdě proti chronometru. Šéfové ale viděli jistý růst a rozhodli se mu dát velkou šanci: dvorní domestik v horách pro Bradleyho Wigginse na Vueltě!

Sebevědomí mu dodala povedená Vuelta 2011

„Do Vuelty jsem měl problémy udržet výkonnost po celou dobu etapového závodu. Měl jsem dílčí úspěchy, ale zároveň velké výpadky. Ve Španělsku jsem si ale ukázal, že můžu bojovat s nejlepšími nejen během jednoho týdne, ale i během tří týdnů. Vuelta 2011 mi dodala ohromnou dávku sebevědomí,“ přiznal během letošního roku Froome.

Froome dlouho jel na trápícího Wigginse, přestože byl na tom očividně lépe. Jen díky němu lídr Sky dokončil Vueltu na třetím místě, zatímco jeho „super-domestik“ těsně druhý za vítězným Juanem Josém Cobem. Až po závodě navíc tým prozradil, že Froome závodil v průběhu sezony s parazitárním onemocněním bilharzie, která se do jeho těla dostala již dříve během života v Africe a která napadá játra a způsobuje chronické záněty močových cest.

I tuto překážku Froome ale překonal a jeho následný příběh je již všem fanouškům sportu a cyklistiky dobře znám! Loni s Wigginsem vyhráli, kam přijeli, na Tour de France 2012 musel opět pracovat pro svého lídra, který se stal prvním britským vítězem „Staré dámy“ a senzační rok završil bronzem z olympijské časovky a, ač unaven, dokončil svou druhou Vueltu na celkovém čtvrtém místě.

Obstojí jeho žlutý dres ve zkoušce času?

Že mu bude smlouva prodloužena o tři další roky, už nikdo nepochyboval, Froome dostal pro letošní sezonu podobnou podporu jako loni Wiggins, který mu měl krýt záda na Tour de France, kvůli zranění ale svůj loňský slib splnit nemohl. Možná to ale bylo dobře. Froome přijel na „Starou dámu“ jako jasný lídr a vítěz Critéria International, Kolem Romandie a Dauphiné Libéré. A i přes pár zaváhání nakonec jubilejní ročník jasně vyhrál.

„Tohle je žlutý dres, který bude muset obstát ještě v jedné zkoušce – zkoušce času,“ pronesl Froome v neděli obklopen pětinásobnými vítězi slavného závodu Bernardem Hinaultem, Miguelem Indurainem a Eddym Merckxem. Mnozí i on sám věří, že by se jejich výkonu mohl jednou přiblížit. „Je mi osmadvacet, nejlepší léta přicházejí až po třicítce, uvidíme, co bude,“ dodal Froome.

Kromě vlastní výkonnosti bude muset navíc bojovat i se svými neméně nadanými soupeři. Především pak s maličkým Kolumbijcem Nairem Quintanou, který se stal největším objevem letošní Tour.

Velkým rivalem mu může být mladý Kolumbijec

Původně měl být rodák z Combité vedle Ruie Farii da Costy hlavním pomocníkem do hor pro lídra Movistaru Alejandra Valverdeho, díky povedeným pyrenejským etapám a defektu svého vůdce ve druhém týdnu, kdy nabral obří ztrátu, se ale posunul na pozici žolíka španělské formace na celkový úspěch.

Mnozí by se z toho rozklepali, měli noční můry, Nairo Alexander Quintana Rojas ale nikoliv. Dál válcoval protivníky v horách, držel se jako jediný nejen zadního kola, ale také bok po boku Froomovi. Nerozhodilo jej ani, když mu britský lídr závodu nastoupil na posledním kilometru stoupání na Alpe d'Huez, přestože bylo jasné, že domluva mezi nimi byla trochu jiná. „Prostě mi najednou vytuhly nohy, nejelo mi to,“ okomentoval situaci suše Quintana.

V dalších dnech pak Froomovi vrátil celou situaci při jeho problémech ve sjezdu a v sobotu pak již při stoupání do Annecy-Semnoz nechal všechny včetně Brita daleko za sebou. 20. července, na Den Kolumbijské deklarace nezávislosti. Jen stěží mohl potvrdit nejlepší výkon cyklisty z jihoamerické země v historii Tour de France. Hned při své první účasti.

Na Tour jako při cestě do školy

Jenže zároveň jen těžko mohlo překvapit, že tento kousek potvrdil na právě tomto dvanáctikilometrovém stoupání. To se totiž až příliš podobalo výšlapu, který musel malý Nairo absolvovat každý den při cestě ze školy (a opačným směrem do školy). Šestnáct kilometrů do konce o sklonu 8,5 procenta. Den za dnem, měsíce za měsícem.

„Vždycky jsem si při výšlapu nahoru představoval, že je to závěrečný kopec etapy Tour de France,“ přiznal před startem letošní „Staré dámy“ Quintana, který vyrůstal v chudobě se svými čtyřmi sourozenci. Ano, mohl jezdit do školy autobusem, jenže na čtyři lístky denně by jeho rodiče jednoduše neměli.

A tak mu koupili za třicet dolarů kolo. A Nairo šlapal, šlapal a šlapal, až si vyšlapal v roce 2009 první profesionální smlouvu v domácí menší stáji. O rok později se stěhoval do Café de Columbia a dokázal vyhrát v jejím dresu dvě horské etapy na Tour de I'Avenir, čímž potvrdil celkový triumf na tomto podniku.

Quintana byl dlouho ve stínu staršího krajana Urana

V roce 2011 se již stal „Králem hor“ na závodě Kolem Katalánska, kde řádil po boku kamaráda a krajana Rigoberta Urana, v jehož stínu byl až do letošní Tour. Nic na tom nezměnila ani vítězná etapa na loňské Vueltě, Dauphiné Libéré nebo letošní celkový triumf na klání Kolem Baskicka. Vše změnila až „Stará dáma“, na které se stal po šesti letech prvním jezdcem, který získal do držení více jak jeden dres.

Tehdy to dokázal jistý Španěl Alberto Contador. Ten Contador, který po čtvrtém místě na sté Tour pronesl, že porazit v dalších letech Chrise Frooma je pro něj tou největší motivací do další dřiny. Pokud tak bude chtít učinit, je téměř jisté, že se bude muset popasovat i s Quintanou, zvláště pokud ten ještě zapracuje na jízdě proti chronometru. V ní má sice kvůli své výšce nevýhodu, zlepšení v této činnosti v podání podobně rostlého Joaquíma Rodrigueze mu ale může být inspirací.

Co nám přinese cyklistika dále?

A fanoušci cyklistiky se mohou těšit na dalších velkých etapových závodech na parádní souboje Frooma, Quintany, Contadora, Rodrigueze, Wigginse a třeba i Romana Kreuzigera. A jak řekl Froome: až čas ukáže hodnotu jeho letošního triumfu.

Až čas ukáže, jestli je jeho životní příběh pohádkou s krásným koncem, nebo jen další povídkou o potupně ztraceném dříve krásně nabytém štěstí...

 

Právě se děje

Další zprávy