Pistorius se u soudu omluvil rodině zastřelené přítelkyně

ČTK ČTK
7. 4. 2014 16:09
Jihoafrický handicapovaný atlet Oscar Pistorius se dnes při výpovědi před soudem v Pretorii omluvil rodině své přítelkyně Reevy Steenkampové
Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. | Foto: Reuters

Pretoria - Jihoafrický handicapovaný atlet Oscar Pistorius se dnes při výpovědi před soudem v Pretorii omluvil rodině své přítelkyně Reevy Steenkampové, kterou zastřelil loni v noci 14. února ve svém bytě. Paralympijský šampion tvrdí, že má od té doby traumata a trpí nočnímu můrami.

Pistoriuse viní obžaloba z toho, že Steenkampovou v koupelně po hádce zavraždil. Běžec od počátku tvrdí, že přítelkyni zastřelil omylem, protože se domníval, že do bytu vnikl vetřelec.

"Od té tragédie nebyl okamžik, kdy bych nemyslel na vaši rodinu," řekl Pistorius směrem k matce zastřelené modelky June, jež se na něj při těchto slovech dívala s kamennou tváří. "Když se každé ráno probudím, jste prvními lidmi, na které myslím, za které se modlím. Prostě jsem se snažil chránit Reevu. Můžu přísahat na to, že když šla ten večer do postele, cítila se milovaná," řekl.

Sedmadvacetiletý Pistorius tvrdí, že od tragické noci bere antidepresiva a má potíže se spánkem. "Bojím se spát. Mám děsivé noční můry, budím se s hrůzou a cítím krev," uvedl muž, jenž navzdory podkolenním protézám běhal i se zdravými soupeři a stal se mezinárodní sportovní celebritou. Za vraždu mu hrozí až 25 let vězení.

Soud s Pistoriusem začal 3. března a původně měl trvat do 20. března. Dnes proces pokračoval po dvoutýdenní pauze a jeho konec se odhaduje nejdříve na 16. května.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy