VIDEO Pistorius poprvé od zabití přítelkyně běhal na dráze

ČTK Sport ČTK, Sport, youtube.com
28. 6. 2013 20:00
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Slavný paralympionik, jenž je obžalován z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové, se objevil na dráze po zhruba pěti měsících.
Pohublý a vousatý Oscar Pistorius si ve čtvrtek poprvé od únorové tragédie nazul běžecké karbonové protézy a absolvoval lehký trénink. | Video: youtube.com

Johannesburg - Pohublý a vousatý Oscar Pistorius si ve čtvrtek poprvé od únorové tragédie nazul běžecké karbonové protézy a absolvoval lehký trénink.

Slavný paralympionik, jenž je obžalován z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové, se objevil na dráze po zhruba pěti měsících.

"Byl to pro něj velmi emocionální zážitek. Dát si po tak dlouhé době protézy, proběhnout se po dráze a cítit ji," řekl agentuře AP Pistoriusův agent Peet van Zyl, jenž byl na tartanu Pretorijské univerzity s ním.

"Bylo to pro něj náročné. Říkal mi, že z toho měl smíšené pocity," dodal.

Pistoriovi hrozí doživotní trest

Šestadvacetiletý Pistorius podle Van Zyla od valentýnské noci, během níž za neobjasněných okolností zastřelil Steenkampovou, zhubl 10 až 12 kilogramů.

Úbytek váhy a muskulatury je dobře vidět na videu z prvního tréninku, které zveřejnila Pistoriusova rodina. Handicapovaný atlet má také delší vlasy a vousy.

Šestinásobný paralympijský šampion čelí obvinění, že 14. února ve svém domě po hádce zavraždil přítelkyni.

Pistorius to ale odmítá a tvrdí, že střílel v sebeobraně, protože Steenkampovou v noci omylem považoval za vetřelce.

V případě usvědčení z vraždy devětadvacetileté modelky mu hrozí pětadvacetiletý až doživotní trest. Na svobodě je na kauci, u soudu se má znovu objevit 19. srpna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy