Vražda, nebo nehoda? Pistorius je u soudu, hrozí mu doživotí

ČTK ČTK
3. 3. 2014 7:12
V JAR dnes začne soudní proces s šestinásobným paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové.
Oscar Pistorius u soudu v Pretorii.
Oscar Pistorius u soudu v Pretorii. | Foto: Reuters

Pretoria - V Jihoafrické republice dnes začne soudní proces s šestinásobným paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové.

Sedmadvacetiletý Pistorius partnerku usmrtil loni 14. února, když po ní vystřelil skrz dveře, zatímco byla na toaletě.

Běžec s podkolenními amputacemi se hájí, že šlo o nehodu, protože Steenkampovou omylem považoval za zloděje. Prokuratura ho však obvinila z úmyslné vraždy. Pokud by za ni byl Pistorius odsouzen, hrozil by mu až doživotní trest.

Hlavním argumentem obžaloby pro to, že šlo o promyšlený čin, má být skutečnost, že si Pistorius před použitím zbraně nasadil protézy. Nově zpracovaná balistická analýza to však podle informací jihoafrické televize eNCA takřka s určitostí vyvrátila. Proces se slavným atletem má trvat do 23. března.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy