Pianetu čeká po Kličkovi další výzva. O titul bez lesku

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 7. 2015 7:01
V německém Magdeburgu se chystá velký boxerský galavečer s českou účastí.
Ruslan Čagajev (vlevo) navážil skoro 112 kg, Francesco Pianeta 110 kg.
Ruslan Čagajev (vlevo) navážil skoro 112 kg, Francesco Pianeta 110 kg. | Foto: ČTK

Magdeburg – Je to paradox. V sobotu v noci se v magdeburské GETEC Aréně uskuteční boxerský duel o titul mistra světa WBA v těžké váze, na který se ale mnozí fanoušci dívají skrze prsty. O pás světového šampiona se utkají uzbecký obhájce Ruslan Čagajev a jeho německý vyzývatel Francesco Pianeta.

Proč ale ten paradox? Němec s italskými kořeny se už před dvěma lety utkal o pás „super-šampiona“ této federace s Ukrajincem Vladimirem Kličkem. Tedy o titul, který má v tuto chvíli daleko větší váhu.

Obyčejný mistr nemá žádný respekt

Právě WBA totiž má ve svých pravidlech zakotvené, že pokud její mistr utká ve sjednocujícím souboji o pás ještě jedné ze tří dalších top federací (WBC, WBO a IBF), získává status „super-šampiona“ a uvolňuje regulérní titul.

Tímto označením se pyšní vedle Klička i například fenomenální Američan Floyd Mayweather, Rus Sergej Kovaljov, nebo Kazach Gennadij Golovkin.

Jenže zatímco v jejich vahách regulérní šampiony WBA nikdo nezpochybňuje, v supertíze ano. Důvodem je desetiletá Kličkova dominance nad touto divizí a také fakt, že o tento pás se v posledních letech utkávají nepříliš známá jména. Za jiné lze jmenovat Kubánce Luise Ortize, Nigerijce Lateefa Kayodeho, či Američana Frese Oquenda.

To pochopitelně hodnotu tohoto pásu výrazně snižuje. Takže zatímco Kličko se nyní chystá na obhajoba statusu „super-šampiona“ proti povinnému vyzývateli – Britu Tysonu Furymu, na Čagajeva „zbyl“ souboj s až číslem dvanáct světového žebříčku. Výše jsou i zmíněný Oquendo a také Australan Lucas Browne, dle nařízení WBA další dva soupeři sobotního vítěze.

Pianeta se nenechává rozhodit

„Nezajímá mě, kdo co říká. Beru to jako velkou výzvu. Chci získat titul mistra světa. Porážka od Vladimira Klička mi hodně dala. Ten večer byl prostě lepším boxerem. Já to respektuji. Nyní mám před sebou ale Čagajeva. Mám za sebou skvělou přípravu, můj kouč Dirk Dzemski je spokojený a když je on šťastný, jsem i já,“ nedělá si z výše uvedeného těžkou hlavu Pianeta v rozhovoru pro Profiboxing.cz.

Stájový kolega bývalé české profesionální jedničky Lukáše Konečného věří, že tentokrát už přiveze domů po zápase mistrovský opasek svému malému synkovi. Toho zplodil ještě před drsnou čtyři roky starou diagnózou: rakovinou varlat. „Tehdy jsem mu slíbil, že mu přivezu titul, nepovedlo se. Tentokrát taková prohlášení dělat nebudu, ale věřím, že se mi to napodruhé povede,“ vysvětlil.

Stát ale bude proti velmi těžkému soupeři. Soupeři, se kterým má společného více, než by se mohlo zdát. A výška to není (Pianeta měří 196 cm, Čagajev 180 cm). Oba protivníci boxují v obráceném gardu, což je v rámci těžké váhy a souboje o titul mistra světa rarita. A oběma připravil první porážku mezi profíky právě Kličko.

Také Čagajev už padl s Kličkem

Uzbeckému „Bílému Tysonovi“ už v roce 2009 po velké rošádě soupeřů, když se Čagajev postavil Ukrajinci místo původně plánované odvety s ruským obrem Nikolajem Valujevem. Toho dostal do ringu Brit David Haye, který měl bojovat s Kličkem. S tím se utkal až o dva roky později.

Čagajevovi tato výměna uškodila nejvíce a výrazně zpomalila jeho skvěle rozjetou kariéru. Zatímco křivka výkonnosti šla rapidně dolů, ručička váhy naopak nahoru. To se ale mělo změnit letos v zimě, kdy zesnulého Fritze Sdunka nahradil v pozici jeho kouče Kubánec Pedro Luis Diaz. „Vypadá ve skvělé kondici,“ potvrdil i Pianeta slova protivníka o tom, že se cítí o deset let mladší.

„Franceska respektuji, ale je mi ho i líto. Dostal se mi do spárů zrovna nyní, kdy se cítím skvěle, na pětadvacet. Příprava trvala tři měsíce a byla skvělá. Jsem připravený na tisíc procent,“ řekl na pondělní tiskové konferenci málomluvný Uzbek. Ten tak zažívá ještě jeden paradox – do zápasu s Pianetou jej povede kouč, kterého zná už skoro dvacet let.

Čagajeva trénuje kouč jeho bývalého soupeře

Diaz stál v roku Felixe Savona na světovém šampionátu 1997, kde Čagajev senzačně jako jeden z mála boxerů planety legendárního Kubánce dokázal porazit. „Jeho amatérskou kariéru obdivuji. Zkušenosti jsou na jeho straně. Já ale vím, jak na něj. Z největšího souboje leváků těžké váhy historie vyjdu coby vítěz,“ věří si i přes tento hendikep Pianeta. Naplní svá slova?

Na galavečeru, který je v Magdeburgu poskládán jen ze zápasů těžkých vah se představí také česká legenda Luboš Šuda. Ten dostal nabídku boxovat s Němcem Edmundem Gerberem, kterou nakonec na poslední chvíli přijal.

„Jedu tam překvapit. Sice jsem dva týdny nic nedělal, předtím jsem ale absolvoval dvouměsíční přípravu, nechci ji jen tak zahodit,“ vysvětlil český „Pitbull“ důvody svého rozhodnutí. Před dvěma týdny se totiž měl vypravit na souboj s britskou hvězdou křížové váhy Tonym Bellewem, ten byl ale na poslední chvíli kvůli nesrovnalostem ve smlouvě zrušen.

Spraví si chuť na obrovitém Němci? „Je sice o dvacet kilo těžší, ale to mě nevadí. I v tréninku se mi lépe boxuje s většími a těžšími soupeři. Vyhovuje mi to,“ dodal bojovně Šuda.

 

Právě se děje

Další zprávy