Nástupce, nebo kat? Joshua si brousí zuby na Kličkovy tituly

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
1. 6. 2015 12:15
Britská hvězda těžké váhy Anthony Joshua rozdrtil dalšího soupeře.
Síla a dokonalost Anthonyho Joshuy budí hrůzu. | Video:

LondýnBoxerští fanoušci mají jasno. Britský talent Anthony Joshua je budoucím králem těžké váhy. Po sobotě visí ve vzduchu jediná otázka: nahradí Ukrajince Vladimira Klička na trůnu až poté, co skončí, nebo jej stihne ještě zničit v ringu?

Příliš silná slova? Jak se to vezme. Ano, po třinácti zápasech a sedmi letech mezi šestnácti provazy chybí pětadvacetiletému Joshuovi zkušenosti, které nastřádal o čtrnáct let starší vládce těžké váhy během své více jak dvacetileté kariéry.

Brit dokázal sundat i odolného Kingpina

Na druhou stranu – po zmíněných pouhých třinácti duelech je Joshua už příznačně světovou třináctkou, všechny souboje navíc vyhrál před limitem. V noci na neděli navíc během dvou kol deklasoval Američana Kevina Johnsona.

Ten sice nestál v ringu v zápase rok, ze svých posledních pěti duelů čtyřikrát prohrál, ale… Dosud nikdy v kariéře nebyl knockoutován, nebo snad dokonce počítán. Do problémů jej nedokázal dostat ani před šesti na vrcholu své formy ani Vitalij Kličko.

"Nemám se čeho bát. Víte, nejtvrdší ránu mi dokázala dosud uštědřit moje matka. Nesmějte se, myslím to vážně. Kdybyste ji viděli, věřili byste mi,“ říkal s oblibou bijec přezdívaný „Kingpin“, kterého odborníci i fanoušci brali za možná nejodolnější současnou supertíhu a také velkého defenzivního specialistu.

Brit navíc zůstává nadále skromný

Jenže Joshua dokázal jeho železnou bradu i pevnou obranu rozbít během prvního kola, kdy jej poslal dvakrát drtivě k zemi. Johnson sice i toto rozdýchal a v úvodu druhého dějství to vypadalo, že je z nejhoršího venku, ovšem ve chvíli, kdy do něj Brit opět zatlačil, ringový sudí mezi oba raději skočil.

"Opravdu se mi líbí neustále se zlepšovat a učit se boxerským dovednostem. Nejtěžší ze všeho pro mě je vždy to, vlézt do ringu a ukázat všem, co za mnou stojí, svoje schopnosti,“ prohlásil skromně poslední olympijský vítěz v nejtěžší váhové divizi před 18 tisíci fanoušky ve vyprodané O2 Aréně v Londýně.

Následně jako poslušný školák v lavici s rukama za obrovitým tělem poslouchal svého manažera Eddieho Hearna: "Myslím, že už to všichni musí brát vážně – právě jsme viděli v ringu budoucího mistra světa v těžké váze. Už nyní je nejlepší britskou těžkou vahou!“

Joshuovi se poklonil také Haye

To byla možná silná slova s ohledem na fakt, že Britové se mohou chlubit například Tysonem Furym, manchesterským obrem a podle všeho příštím protivníkem výše zmíněného Klička. Na druhou stranu, málokdo si troufne s nimi nyní polemizovat.

"Dnes předvedl Anthony Joshua demoliční práci proti 'nezastavitelnému defenzivnímu obranáři Kevinu Johnsonovi. Vítej oficiálně mezi světovou elitou,“ napsal na svůj twitterový účet David Haye, poslední to světový šampion v této váze z řad poddaných Jejího Veličenstva.

Bijec, který neustále odkládá svůj comeback, byl ale zároveň jediným z elitních boxerů, kteří výkon Joshuy veřejně komentoval. I to také o něčem svědčí. Jindy výřeční a provokativní Američané Deontay Wilder a Shannon Briggs, či právě neméně ukecaný Fury tentokrát mlčeli. Nejspíše i jim došla slova.

A tak jediný, kdo se ozval byl neporažený australský postrach Lucas „Big Daddy“ Browne. Bude právě on dalším soupeřem knockoutového monstra? Těžko říct, Hearn má v merku spíše liverpoolského pořízka Davida Price, nebo jeho přemožitele Tonyho Thompsona.

Tak, či onak, jedno je jisté. Jestliže poslední předchozí britský olympijský šampion Audley Harrison (Sydney 2000) byl mezi profíky nakonec spíše k smíchu a k titulu mistra světa se nikdy byť jen nepřiblížil, Joshua si dokázal zjednat respekt během necelých dvou let. Bude to právě on, kdo sesadí Klička z trůnu?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy