Praha - Víkendové finále Světového poháru v moderním pětiboji uzavřelo letošní ročník této soutěže. Po předchozích čtyřech závodech si celé elitní české kvarteto zajistilo účast v tomto závěrečném souboji, v němž Jan Kuf obsadil sedmou a David Svoboda osmou příčku, čímž potvrdili svoji pozici ve vybrané pětibojařské společnosti.
Cesta do top 10 však pro ně z různých důvodů nebyla snadná. Kuf vstoupil do této soutěže až v třetím závodě v maďarském Kecskemétu a obsadil až 29. místo. "Kvůli vojenským povinnostem jsem začal trénovat až v lednu, což se na mém výkonu podepsalo. Náladu jsem si však vylepšil bronzovou medailí ve smíšené štafetě s Nalákou Dianovou. Bylo to asi pro všechny velké překvapení a pro nás o to víc příjemnější," směje se pětibojař.
Ve čtvrtém závodě v polském Drzonkowě skončil na 12. příčce a měl blízko k ještě lepší pozici. "Škoda, že kůň neměl svůj den. Skákal sice dobře, ale nezvedal moc nohy. Byl jsem však rád, že forma šla nahoru, cítil jsem to ve všech disciplinách. Nakonec se to potvrdilo i v Litvě. Těší mě, že každým závodem jsem se zlepšoval," připomněl Kuf.
Ve dnech 17. - 24. července čeká moderní pětibojaře v běloruském Minsku mistrovství Evropy a v poslední srpnové dekádě v egyptské Káhiře mistrovství světa. "Jsem spokojen. Vím o chybách, které se budu snažit odstranit. Platí to hlavně na šerm a částečně i na parkur, v němž však nemalou roli hraje štěstí, jakého koně si vylosujete. Protože však stupně vítězů nejsou daleko, tak bych chtěl dobré formy využít, třeba už za tři týdny v Minsku," netají úřadující evropský šampion.
Po velké únavě zdravý optimismus
Olympijský vítěz z roku 2012 David Svoboda vstoupil do Světového poháru hned prvním závodem v Los Angeles a skončil čtrnáctý. "O lepší výsledek jsem se tam připravil hlavně v šermu. Fyzicky jsem se cítil dobře, ale protože byl teprve únor, tak technicky to na potřebné úrovni ještě nebylo," vzpomíná na začátek roku.
Druhý závod v Káhiře vynechal a třetí v Maďarsku se mu vůbec nepovedl, neprošel kvalifikací. "Cítil jsem se extrémně unavený, což jsem viděl jako hlavní příčinu mého nezdaru. Chyběla mi energie," prozrazuje Svoboda, kterého potom v Polsku potkaly komplikace, když mu při střelbě vypověděla službu zbraň. Skončil až na 28. místě, ale na postup do finále v Litvě to stačilo. A ve Vilniusu ho už provázel potlesk.
"Po předchozí velké únavě, způsobené hlavně mimosportovními aktivitami, jsem po tréninku nezapomínal na odpočinek. Jsem spokojen s šermem i střelbou, víc se v přípravě soustředím na plavání i běh a věřím, že jsem na dobré cestě k ještě lepšímu výsledku," dodává Svoboda.
Slovo mají trenéři
V únoru se Svoboda po návratu z Kalifornie po desetileté výborné spolupráci rozešel s trenérem Kučerou. Chtěl ještě chytit čerstvý vítr a nový impuls, než s pětibojem skončí. Poprosil bronzového olympijského medailistu z OH 2000 Libora Capaliniho, zda by se mohl připravovat v jeho skupině, s čímž on souhlasil. A v Litvě udělal novému osobnímu trenérovi velkou radost. "Byl to jeho nejlepší letošní závod, všechno zvládl téměř optimálně. Ostatně pozice v TOP 10 prozrazuje, že musel podat velice kvalitní výkon. Má všechny předpoklady, aby už za tři týdny na mistrovství Evropy potvrdil, že nešlo o náhodu, ale o stoupající formu," říká Capalini.
Spokojen především s posledním vystoupením svých svěřenců může být i trenér Jakub Kučera. "Kuf se po tříměsíční tréninkové přestávce vrací do absolutní špičky, což platí i na Svobodu, který musel v květnu řešit problémy s extrémní únavou. Oba mají reálné předpoklady na obou letošních šampionátech bojovat o nejvyšší příčky. Ve velice vyrovnaném poli budou zřejmě rozhodovat maličkosti. Víme, co je potřeba zlepšit, na co se ještě v přípravě soustředit, ale výkony mohou ovlivnit zdravotní komplikace, v Káhiře třeba velké vedro, momentální indispozice a řada dalších věcí. Všichni však chtějí ukázat víc, než ve Vilniusu, což je určitě pozitivní.
Chci ještě dodat, že mám radost nejen z vystoupení Kufa a Svobody, ale i ze zbývajících dvou pětibojařů našeho elitního kvarteta. Ondřej Polívka se ve všech závodech dokázal z kvalifikace probojovat do finále, v Los Angeles byl skvělý na parkuru a v Litvě doslova zářil na střelnici. Ačkoliv je výborný jezdec, tak třikrát ho při losu koně potkala velká smůla. Určitě má na lepší výsledky, než jakých zatím dosáhl. Natálie Dianová pak často řešila zdravotní problémy, několik závodů musela vynechat a přesto v polském Drzonkowě obsadila skvělou osmou příčku, což je její nejlepší vysvědčení ve Světovém poháru od roku 2013. Pokud bude na šampionátu po všech stránkách v pohodě, tak i ona může promluvit do pořadí ve vyšších patrech," je přesvědčen Kučera.