Ukrajinská pětibojařka Těreščuková přijde vinou dopingu o bronz z olympiády v Pekingu

ČTK ČTK
1. 3. 2017 17:51
Ukrajinská moderní pětibojařka Viktoria Těreščuková přijde o bronzovou olympijskou medaili, kterou získala v roce 2008 v Pekingu. Diskvalifikována byla poté, co opětovná analýza jejího vzorku odhalila doping.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Lausanne - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes oznámil, že v moči Těreščukové byl nalezen anabolický steroid turinabol. Nyní pětatřicetiletá Ukrajinka musí vrátit bronzovou medaili z Pekingu, a navíc bude pravděpodobně potrestána federací moderního pětiboje.

Bronz dodatečně připadne Anastasiji Samusevičové-Prokopenkové z Běloruska. Na 15. místo se posune česká závodnice Lucie Grolichová. Těreščuková je v pořadí čtvrtou dodatečně diskvalifikovanou ukrajinskou medailistkou z Pekingu.

Těreščuková je také majitelkou sedmi medailí z mistrovství světa včetně tří zlatých. Individuální závod vyhrála v roce 2011 v Moskvě. Zbylé dva tituly má ze štafet. Ve stejném roce, jako byla olympiáda v Pekingu, se stala v Moskvě evropskou šampionkou.

MOV při zpětných analýzách dopingových testů z OH 2008 i londýnských her 2012 objevil více než sto pozitivních případů. Díky tomu připadla dodatečně medaile i zápasníkovi Marku Švecovi (bronz z Pekingu) a oštěpaři Vítězslavu Veselému (bronz z Londýna).

 

Právě se děje

Další zprávy