moderní pětiboj

Moderní pětibojaři Houška a Tůma jsou juniorskými mistry světa

Moderní pětibojaři Filip Houška a Matouš Tůma se stali juniorskými mistry světa ve štafetě. České duo, jež patřilo k medailovým favoritům, vyhrálo v polském městě Zielona Góra před dvojicemi z Litvy a Guatemaly.

Jednadvacetiletí Houška s Tůmou už letos získali bronzové medaile na červnovém juniorském ME v soutěží týmů a v červenci překvapili třetím místem ve štafetě na seniorském MS v Alexandrii.

Moderní pětibojaři Kuf s Vlachem mají evropský titul ve štafetě, ženy byly třetí

Jan Kuf s Martinem Vlachem vyhráli na úvod mistrovství Evropy v moderním pětiboji v Székesfehérváru závod štafet. Mezi ženami získaly Karolína Křenková a Veronika Novotná bronz.

Kuf s Vlachem navázali na pět let starý triumf Ondřeje Polívky a Martina Bilka. Na druhém místě dnes skončili Poláci Lukasz Gutkowski a Kamil Kasperczak, bronz mají Francouzi Alexandre Henrard a Jean-Baptiste Mourcia. "Všechny disciplíny jsme zvládli dobře, tu poslední na výbornou, a to nám vyneslo titul," uvedl Kuf v nahrávce pro média.

Moderní pětibojař Vlach v Budapešti poprvé vyhrál závod Světového poháru

Moderní pětibojař Martin Vlach vyhrál díky skvělému výkonu v závěrečné kombinaci běhu a střelby závod Světového poháru v Budapešti. V seriálu triumfoval pátý muž z loňských olympijských her v Tokiu poprvé, jeho dosavadním maximem byla sedmá příčka před rokem v Sofii.

Vlach, který v pondělí oslaví 25. narozeniny, postoupil v maďarské metropoli do osmnáctičlenného finále i vinou nevydařeného šermu až z desátého místa. Dnes se mu vedlo výrazně lépe, k premiérovému triumfu mu pomohl především běh se střelbou, který je jeho nejsilnější zbraní.

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Pokračovat